Historia

Jedno z najsłynniejszych zaginięć w Trójkącie Bermudzkim

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2023 05:35
78 lat temu, 5 grudnia 1945 roku, u wybrzeży Florydy (USA) nastąpiło jedno z najbardziej spektakularnych zaginięć samolotów w tak zwanym Trójkącie Bermudzkim. Była to eskadra aż 5 samolotów z 14 członkami załogi.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock

Spiskowe teorie dziejów są czymś, co pobudza wyobraźnię ludzi, poszukiwaczy zmusza do działania, a naukowców pcha do zgłębiania różnych teorii. Wszyscy chcą odkryć prawdę, a im bardziej staje się ona niewiarygodna, tym jest ciekawsza.

Ludzie piszą książki, reporterzy tworzą filmy dokumentalne, a wielkie wytwórnie filmowe produkują, lepsze lub gorsze, filmy fabularne, często katastroficzne w swoim charakterze lub wkraczające w obszar science-fiction.

Śmiertelny Trójkąt Bermudzki

Jednym z najczęściej podejmowanych tego typu tematów jest historia Trójkąta Bermudzkiego. Nie ma chyba osoby, która by o nim nie słyszała. Nie wiemy jednak, kiedy dziwne zdarzenia związane z tym obszarem świata zaczęły się pojawiać – wszak już Krzysztof Kolumb zaobserwował w tym rejonie dziwne zjawiska świetlne (Christopher Columbus: Log Excerpts, www.franciscan-archive.org).

Jednak to głównie od tego zdarzenia istnieje określenie Trójkąta Bermudzkiego wraz ze swoim złowieszczym przesłaniem: zaginięcie pięciu samolotów marynarki wojennej USA – słynny Lot 19, lot szkoleniowy samolotów torpedowo-bombowych z 14 członkami poszczególnych załóg. Wtedy też zaginął jeden z samolotów biorących udział w akcji poszukiwawczej – patrolowa łódź latająca PBM-5 BuNo z 12 członkami załogi.

Wydarzenia te posłużyły dziennikarzowi i pisarzowi Vincentowi Gaddisowi do napisania artykułu "Śmiertelny Trójkąt Bermudzki" ("The deadly Bermuda Triangle"). Publikacja miała miejsce w 1964 roku, a już rok później pojawiła się książka tego autora "Niewidoczne horyzonty" ("Invisible horizons"). Od tej pory tak właśnie zwykło nazywać się tę część Atlantyku – znajdującą się w trójkącie między Miami, Puerto Rico i Bermudami.

Siły nadprzyrodzone? Zagadka natury?

Po tych pierwszych publikacjach wielu autorów starało się zgłębić tajemnicę tej legendy, snując różne nadprzyrodzone lub prawie naukowe teorie.

Nie dziwi więc, że zdarzenia dziejące się w tym rejonie były dodatkowym magnesem poszukiwań, a dla wielu dowodem na istnienie tam "sił nadprzyrodzonych" czy wręcz klątwy tego obszaru. Są i tacy "prawie naukowcy", którzy w różnych miejscach na Ziemi, na tej samej szerokości geograficznej, dostrzegają mnogość dziwnych, podobnych i niewyjaśnionych zdarzeń. Na szerokości geograficznej trójkąta bermudzkiego znajdują się też bowiem egipskie piramidy w Gizie (tajemnicze właściwości) i jezioro Poyang Hu w Chinach (tajemnicze zaginięcia statków i ludzi na dość dużą skalę).

***

Czytaj także:

***

Ofiary Trójkąta Bermudzkiego

Możliwie najpełniejszą listę udokumentowanych zdarzeń w obrębie Trójkąta stworzył amerykański autor i badacz Lawrence David Kusche. W 1975 roku wydał książkę "Trójkąt Bermudzki zagadka rozwiązana" ("The Bermuda Triangle Mystery Solved"). Polskie wydanie w 1983 roku – Warszawa, Państwowe Wydawnictwo "Iskry".

Wśród wielu zdarzeń z tego obszaru, zarejestrowanych już w XIX wieku (1840 rok) i późniejszych z wieku XX, do najbardziej znaczących należą: odnalezienie opuszczonego dużego francuskiego żaglowca "Rosalie" w 1840 roku; zaginięcie statku "Bella" w 1854 roku; zaginięcie wielkiego amerykańskiego węglowca "Cyclops" (wyporność 19600 ton) z trzystoma osobami na pokładzie w 1918 roku; odnalezienie bez załogi pięciomasztowego, amerykańskiego szkunera "Carroll A. Deering" w 1921 roku; zaginięcie amerykańskiego bombowca typu "Superforteca" w 1947 roku; zaginięcie samolotu DC-3 lecącego z San Juan (Puerto Rico) do Miami na Florydzie w odległości ok. 50 mil od celu podróży w 1948 roku; zaginięcie amerykańskiego samolotu transportowego C-124 "Globemaster" z 53 ludźmi na pokładzie w 1950 roku; zaginięcie brytyjskiego samolotu transportowego typu "York" z 39 osobami na północ od Trójkąta Bermudzkiego w 1953; zaginięcie amerykańskiego wojskowego samolotu transportowego "Super Constellation" z 42 osobami w październiku 1954; zaginięcie przewożącego siarkę statku "Southern Districts" z 24-osobową załogą w grudniu 1954; zaginięcie w okolicach Florydy amerykańskiego statku do przewozu płynnej siarki "Marine Sulphur Queen" wraz z liczącą 39 osób załogą w lutym 1963 czy wreszcie w lipcu 1963 roku zaginięcie na Morzu Karaibskim statku "Sno’Boy" z 55 pasażerami.

PP

Czytaj także

Podróże po skarbach Europy. Aleksandra Olędzka-Frybesowa i jej opowieści

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2023 05:50
Francuskie i hiszpańskie średniowiecze. "Twierdza" Saint-Exupéry’ego. Bizantyńskie ikony. Filozofia Simone Weil. To tylko kilka przykładów na tematy, które można odnaleźć w biografii twórczej Aleksandry Olędzkiej-Frybesowej – znakomitej tłumaczki, eseistki i poetki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ostatni dzień życia Adama Mickiewicza

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2023 06:01
– Rano, według relacji jego służącego, jeszcze czuł się dobrze. Wypił kawę ze śmietanką i zjadł kromkę chleba – przytaczała dr Dorota Sawicka świadectwa tych, którzy byli przy Adamie Mickiewiczu w dniu jego śmierci. Jak wyglądał ów 26 listopada 1855 roku?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ève Curie. Córka noblistki, podróżniczka wśród wojowników

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2023 05:59
– Urodziłam się, kiedy moja matka miała 37 lat. Mojego ojca nie pamiętam – mówiła na początku swoich radiowych wspomnień Ève Curie Labouisse. Historia życia młodszej córki Marii Skłodowskiej-Curie jest długa i fascynująca. Są w niej i kariera pianistki, i pisarki, i korespondentki podczas II wojny, a także praca w strukturach UNICEF i NATO.
rozwiń zwiń