Historia

Zachodniopomorskie: szukano odkładnicy do pługa, odkryto bezcenną monetę

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2024 05:40
W okolicy Duniewa w powiecie kamieńskim odkryto renesansowy talar książąt saksońskich. Informację o znalezisku podało Stowarzyszenie im. św. Korduli. Okazało się, że na monetę natrafiono podczas przeszukiwania pola jednego z rolników, który zgubił część od pługa.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock

Niespodziewany plon

– Skontaktował się z nami rolnik, który jest właścicielem jednego z pól w okolicach wioski [Duniewo]. Prosił o pomoc, ponieważ w trakcie prac rolnych zgubił odkładnicę do pługa – poinformował Jacek Ukowski, prezes Stowarzyszenia Eksploracyjnego Na Rzecz Ratowania Zabytków im. Św. Korduli. 

W trakcie przeszukiwań pola, na głębokości około dziesięciu centymetrów, natrafiono na srebrną monetę. Ważyła ponad dwadzieścia siedem gramów, a jej średnica wynosiła cztery centymetry.

Moneta została przekazana do Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej w Kamieniu Pomorskim, gdzie członkowie Stowarzyszenia św. Korduli przekazują swoje odkrycia.

Bracia z Saksonii

– Jest to renesansowy talar, wybity przez braci, współregentów księstwa Saksonii. Niezwykle rzadki numizmat, na który od czasu do czasu można jedynie natrafić na aukcjach internetowych – poinformował Grzegorz Kurka, dyrektor Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej

Jak dodał, "po obu stronach monety dominują ikonografie współregentów, którzy współrządzili po śmierci ojca Jana Wilhelma w latach 1575-1603. Pierwszym z nich jest książę Fryderyk Wilhelm I, drugim książę Jan II".

Postacie na monetach przedstawione są od pasa w górę, mają na sobie zbroje, a w rękach trzymają zdobione pióropuszami szyszaki i miecze.

– Obaj książęta na szyi noszą duży kołnierz, tzw. kryzę, typową dla epoki późnego renesansu i świadczącą o wysokim statusie społecznym. Obie postacie są bardzo dobrze zarysowane, widać staranność w wykonaniu postaci i dbałość o każdy, najmniejszy nawet szczegół – podkreślił Grzegorz Kurka.

***

Czytaj także:

***

Nie wiadomo, w jakich okolicznościach moneta znalazła się na tym terenie. Jedna z teorii zakłada, że mogła zostać zgubiona, gdy ktoś zatrzymał się napoić konie, ponieważ w pobliżu znajdował się stary szlak i dwa niewielkie stawy.

Renesansowy talar to kolejne odkrycie Stowarzyszenia im. św. Korduli. Jego członkowie w ostatnim czasie znaleźli m.in. trzy bulle papieskie. Pierwszą ołowianą pieczęć bulli z czasów tzw. niewoli awiniońskiej papieża Benedykta XII (1334-1342) odkryto w 2020 roku na polu w okolicy Kamienia Pomorskiego. Na kolejną natrafiono pod koniec lutego 2023 roku w trakcie prowadzonych prac archeologicznych przy ulicy Wilków Morskich w Kamieniu Pomorskim. Trzecia bulla została znaleziona w marcu br. w okolicy Wysokiej Kamieńskiej.

PAP/jp

Czytaj także

Po Morzu Śródziemnym żeglowano już w epoce neolitu. Najnowsze odkrycie naukowców

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2024 05:40
Na łamach pisma "PLOS ONE" badacze poinformowali o odkryciu na terenie Włoch pozostałości pięciu łodzi sprzed ponad siedmiu tysięcy lat. Odkrycie rzuca nowe światło na dzieje żeglugi śródziemnomorskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzeum Gdańska zaprezentowało replikę XVIII-wiecznej trąbki miejskiego trąbomistrza

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2024 05:40
Kopię XVIII-wiecznej trąbki trąbomistrza gdańskiego Johanna Stritzke zaprezentowało we wtorek (2 kwietnia br.) Muzeum Gdańska. Jak poinformowała placówka, w przyszłości instrument ten zadebiutuje na płycie z utworami kompozytorów związanych z dawnym Gdańskiem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kraków. Nigdy nie publikowany obraz Jana Matejki na pokazie w krakowskim Muzeum ASP

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2024 05:40
Mało popularne prace Jana Matejki, w tym pokazywany po raz pierwszy publicznie obraz z lat młodzieńczych "Studium całej figury chłopca" można oglądać w Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Wystawa "Pod powiekami aniołów", w ramach której prezentowane są prace malarza, potrwa do 21 kwietnia.
rozwiń zwiń