Historia

Światowy Dzień Radia. 99 lat tradycji w innowacyjnej formie

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2024 05:55
13 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Radia. Święto radiowców to dobra okazja, by przypomnieć, jak Polskie Radio łączy - już od 99 lat - bogactwo tradycji z nowoczesnością.
Studio Programu 2 Polskiego Radia - zdjęcie ilustracyjne
Studio Programu 2 Polskiego Radia - zdjęcie ilustracyjne Foto: Grzegorz Śledź/PR

1 lutego 1925 roku ze stacji nadawczej Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego w Warszawie został wyemitowany pierwszy program radiowy. Ta data uważana jest za początek polskiej radiofonii. Z kolei 18 kwietnia 1926 roku rozpoczęła regularną emisję pierwsza polska stacja radiowa - obecna Jedynka.

Przebogatą historię Polskiego Radia przypomnieliśmy w 2020 roku w specjalnym serwisie internetowym, będącym jedyną w swoim rodzaju podróżą przez świat wyobraźni, kultury, sportu i historii zapisanej w niezliczonych dźwiękach.

A o tym, jak wygląda Polskie Radio od kuchni, jakie kryje tajemnice budynek przy ulicy Malczewskiego w Warszawie, możemy się przekonać dzięki nagranemu kilka lat temu filmowi.

Zobacz i posłuchaj:

***

Czytaj także:

Szczególną dowodem na spotkanie w Polskim Radiu tradycji i nowoczesności są serwisy historyczne Polskiego Radia. To unikatowa na polskim rynku medialnym propozycja łącząca w sobie przeszłość i przyszłość, tworząca harmonijną jedność pomiędzy magią archiwalnych dźwięków oraz filmów i najnowocześniejszymi rozwiązaniami technologicznymi. Kolekcja  serwisów specjalnych zawiera dziesiątki godzin archiwalnych dźwięków.

jp

Zobacz więcej na temat: HISTORIA Światowy Dzień Radia
Czytaj także

85 lat temu Marsjanie zaatakowali Ziemię. Ludzie uciekali w panice

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2023 05:45
30 października 1938 roku słuchowisko radiowe zrealizowane według książki Herberta George’a Wellesa pt. "Wojna światów" siało panikę wśród milionów mieszkańców Stanów Zjednoczonych. Ludzie uciekali z domów w popłochu. Kilka osób zmarło na atak serca. Tylko Clint Eastwood nie uwierzył w tę historię.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Radio Lwów: stukano w ściankę i spiker zaczynał

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2024 05:55
- Warszawa wreszcie zrozumiała, że lwowianie umieli odkryć duszę mikrofonu, tzn. zrozumieli co to naprawdę jest radio - wspominał dr Czesław Halski, pracownik lwowskiej rozgłośni. 15 stycznia 1930 roku nadawanie rozpoczęło Polskie Radio Lwów. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rozgłośnia Polskiego Radia w Katowicach - ze Śląska na cały świat

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2023 05:45
Utworzenie polskiej rozgłośni na, wydartym w powstaniach i plebiscytach, Śląsku było kwestią walki o "rząd dusz". 4 grudnia 1927 roku oficjalnie rozpoczęła działalność Rozgłośnia Polskiego Radia w Katowicach, trzecia - po krakowskiej i poznańskiej - przedwojenna stacja regionalna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ilustrowany Tygodnik Rozrywkowy". Tego słuchała cała Polska

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2023 05:40
Co tydzień przed radioodbiornikami w całym kraju zasiadali wierni słuchacze. Nastawiali częstotliwość Programu Trzeciego Polskiego Radia i oddawali się rozrywce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

51 lat temu Polskie Radio rozpoczęło całodobowe nadawanie

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2024 05:55
1973 rok obfitował w wydarzenia: zakończyła się wojna w Wietnamie, Stanami Zjednoczonymi wstrząsnęła afera Watergate, zmarli Pablo Picasso i J.R.R. Tolkien, na Wembley Polacy zremisowali z Brytyjczykami, co dało im awans do finału Mistrzostw Świata. O tym wszystkim relacjonowało Polskie Radio. Od tego roku - całodobowo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polskie Radio. Jedna z najważniejszych instytucji odrodzonej Polski

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2024 06:01
Zrodziło się z marzeń włoskiego konstruktora Guglielma Marconiego. Nazwane początkowo telegrafem bez drutu, w Polsce zaczęło nadawać 1 lutego 1925 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Witold Hulewicz. Legenda Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2023 05:40
- Bardzo dbał o rozpowszechnianie wszelkich dzieł kulturalnych. Miał szaloną wyobraźnię, która podsuwała mu mnóstwo pomysłów. Swoją pasją zachęcał i zarażał wszystkich wokół – mówiła na antenie PR Agnieszka Feill, córka Witolda Hulewicza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ostatnie Boże Narodzenie w przedwojennym Polskim Radiu

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2023 05:53
W jaki sposób przygotowywano się do ostatnich - jak miało się okazać - świąt Bożego Narodzenia przed wybuchem II wojny światowej? W archiwum Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa zachowało się na ten temat wspomnienie Konrada Libickiego, przedwojennego dyrektora naczelnego Polskiego Radia. 
rozwiń zwiń