Redakcja Polska

Szef MON Mariusz Błaszczak w Korei Południowej: pierwsze wyrzutnie Chunmoo w Polsce już w sierpniu

05.06.2023 12:18
Jak poinformował wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, polska armia dostanie w sierpniu pierwsze wyrzutnie dalekiego zasięgu Chunmoo. - Uzbrojenie z Korei Południowej będzie montowane na polskich ciężarówkach Jelcz - przekazał w Seulu szef MON.
Mariusz Błaszczak poinformował, że pierwsze wyrzutnie Chunmoo trafią do Polski jeszcze w tym roku
Mariusz Błaszczak poinformował, że pierwsze wyrzutnie Chunmoo trafią do Polski jeszcze w tym rokuFlying Camera/Shutterstock

Minister Obrony Narodowej rozpoczął w poniedziałek trzydniowy pobyt w Korei Południowej. W środę szef MON odwiedzi zakład produkujący samoloty szkolno-bojowe FA-50, które zamówiliśmy dla polskich sił powietrznych.

Pierwszy samolot FA-50 dla Polski

Mariusz Błaszczak będzie uczestniczył w tak zwanym rollout-cie, czyli uroczystym wyprowadzeniu z zakładów KAI Factory pierwszego samolotu dla Polski. Szef resortu obrony w trakcie pobytu w Azji odbywa też polityczne konsultacje.

Za ministrem Mariuszem Błaszczakiem pierwsza sesja spotkań. Odbyły się rozmowy z kierownictwem spółki produkującej czołgi K2, a także rozmowy z doradcą do spraw obronnych prezydenta Korei oraz z ministrem odpowiedzialnym w koreańskim rządzie za zakupy i eksport uzbrojenia produkowanego w tym kraju. Rozmowy dotyczyły między innymi dalszego rozwijania współpracy militarnej między Polską a Koreą.

Współpraca obronna między Polską a Koreą

Ustalono, że ostatniego dnia pobytu wicepremiera w Korei zostanie podpisana umowa powołująca specjalny komitet do spraw współpracy obronnej. Komitet będzie podzielony na sześć zespołów eksperckich, które mają odpowiadać za poszczególne rodzaje uzbrojenia.

Polska kupuje w Korei Południowej czołgi K2 Black Panther, armatohaubice samobierzne K9 Thunder, samoloty FA-50, a także wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe dalekiego zasięgu K239 Chunmoo. Każdy z tych elementów uzbrojenia jest uzupełnieniem wobec innych sprzętów kupowanych przez Polskę, m.in. amerykańskich czołgów Abrams, polskich armatohaubic Krab, amerykańskich myśliwców 5. generacji F-35 czy - również amerykańskich - wyrzutni HIMARS.


IAR/dad

Czołgi K2 dla polskiej armii. Szef MON: będą produkowane, serwisowane i remontowane w WZM w Poznaniu

02.03.2023 13:33
Najnowocześniejsze czołgi K2 będą serwisowane, remontowane i produkowane w Wojskowych Zakładach Motoryzacyjnych w Poznaniu - poinformował wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Polska Grupa Zbrojeniowa i Hyundai Rotem Company utworzyły konsorcjum czołgowe

31.03.2023 14:00
Polska Grupa Zbrojeniowa i Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne oraz południowokoreańska firma Hyundai Rotem Company podpisały umowę o utworzeniu konsorcjum. Jego celem będzie wspólne oferowanie Wojsku Polskiemu czołgów K-2PL oraz sprzętu towarzyszącego. Podpisanie umów nastąpiło w obecności wicepremiera, ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Bemowie Piskim.

Nie tylko Stalowa Wola. Zakład z Kalisza włączony w produkcję czołgów K2 Black Panther

02.04.2023 11:15
W Kaliszu będą produkowane podzespoły czołgu K2 Black Panther - poinformował prezes zarządu WSK "PZL-Kalisz" Jacek Jankowski. To efekt powstania koreańsko-polskiego konsorcjum, aby je produkować w naszym kraju.

Ukraińskie siły odnoszą sukcesy na południu kraju. Rosjanie utracili kolejne pozycje

05.06.2023 09:48
Siły ukraińskie, jak się wydaje, odniosły 4 czerwca ograniczone sukcesy taktyczne na zachodzie obwodu donieckiego i we wschodniej części obwodu zaporoskiego, na południu kraju - ocenia w najnowszym raporcie amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW).

Ryszard Legutko: dla części europosłów głównym wrogiem zewnętrznym jest Rosja, a wewnętrznym - polski rząd

05.06.2023 10:47
Europoseł PiS Ryszard Legutko powiedział, że dla części europosłów głównym wrogiem zewnętrznym jest Rosja, a wewnętrznym - polski rząd. Jego zdaniem należy się spodziewać nasilenia ataków na Polskę na forum unijnym.

Rywalka Trumpa w republikańskich prawyborach: jeśli Ukraina przegra, Polska i państwa bałtyckie będą następne

05.06.2023 11:50
Znaczenie wojny na Ukrainie wykracza poza obronę tego państwa, to wojna o wolność, którą musimy wygrać; jeżeli Kijów przegra, celem Rosji stanie się Polska i państwa bałtyckie, a to grozi wojną światową - podkreśliła w stacji CNN Nikki Haley, która ubiega się o nominację z ramienia Partii Republikańskiej w amerykańskich wyborach prezydenckich w 2024 r.