Redakcja Polska

Prezydent Andrzej Duda z wizytą w USA. Złożył kwiaty przed Pomnikiem Katyńskim w Jersey City

17.09.2023 20:02
Od złożenia wieńca przy Pomniku Katyńskim w Jersey City prezydent Andrzej Duda rozpoczął wizytę w Stanach Zjednoczonych. Polskiemu przywódcy towarzyszyła jego małżonka Agata Kornhauser-Duda, członkowie delegacji oraz przedstawiciele amerykańskiej Polonii.
Audio
  • Prezydent Andrzej Duda z wizytą w USA. Materiał przygotowany przez Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Uroczystości przed Pomnikiem Katyńskim w Jersey City
Uroczystości przed Pomnikiem Katyńskim w Jersey CityFot.: Jakub Szymczuk/KPRP

Po ceremonii, która miała miejsce w 84 rocznice sowieckiej napaści na Polskę, prezydent powiedział, że składa hołd wszystkim ofiarom rosyjskiego terroru. - Dzisiaj czcimy pamięć ofiar II wojny światowej, rosyjskiej napaści na Polskę i rosyjskiego terroru później. Wiemy, że dalej były wywózki daleko na wschód, na Sybir, że bardzo wielu ludzi stamtąd nie wróciło, wielu ludzi zginęło, wielu ludzi cierpiało. To jest nasza trauma narodowa w jakimś sensie i bardzo dobrze to pamiętramy - mówił prezydent. Dodał, że Polska wyciąga lekcje z historii i wzmacnia swoje bezpieczeństwo zarówno poprzez wysokie wydatki na obronność jak i bliski sojusz ze Stanami Zjednoczonymi.

Podczas rozmowy z dziennikarzami prezydent powiedział, że Polska wyciąga wnioski z historii i z obecnych wydarzeń Ukrainie. - Dzisiaj wiemy, że musimy wzmacniać nasze bezpieczeństwo, bardzo ważną sprawa jest sojusz polsko-amerykański i nasza obecność w NATO - podkreślił.

Prezydent powiedział, że od początku nie zgadzał się planami obrony Polski na linii Wisły. - Każda piędź ziemi Rzeczypospolitej powinna być broniona. Wszyscy mieszkańcy Polski płacą podatki i każdemu należy się bezpieczeństwo - tłumaczył. Prezydent wskazał na rekordowe wydatki na obronność, odbudowę jednostek zlikwidowanych we wschodniej części Polski oraz obecność sił NATO w rejonie granicy polsko-litewskiej i polsko- białoruskiej a także w rejonie na Przesmyku Suwalskiego.

Pomnik Katyński stoi na Exchange Place u wybrzeża rzeki Hudson w Jersey City. Upamiętnia mord tysięcy polskich jeńców wojennych w Katyniu oraz dwa miliony polskich cywilów, którzy zostali przymusowo przesiedleni na Syberię, gdzie zginęli. Pomnik przedstawia polskiego oficera kawalerii, zakneblowanego i związanego, z wbitym w plecy karabinem z bagnetem. Jego granitowa podstawa zawiera urnę z ziemią z Katynia. Twórcą pomnika odsłoniętego 19 maja 1991 roku jest Andrzej Pityński. Po ataku z 11 września 2001 roku do podstawy pomnika dodano tablicą upamiętniająca ofiary tych zamachów.

Prezydent Andrzej Duda w Krynicy: jest realna perspektywa przyjęcia Ukrainy do NATO

17.09.2023 11:00
Perspektywa przyjęcia Ukrainy do NATO, w oparciu o decyzję podejmowaną wyłącznie przez Ukrainę i państwa członkowskie, jest absolutnie realna - powiedział w środę w Krynicy prezydent Andrzej Duda. Zapewnił, że będzie o tym rozmawiał z sojusznikami na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku.

Gen. Roman Polko: plany obrony Polski na linii Wisły dla mieszkańców wschodniej Polski oznaczałyby śmierć

17.09.2023 14:09
Plany obrony Polski od linii Wisły oznaczałyby śmierć dla mieszkańców wschodniej Polski i całkowite zniszczenie znajdującej się tam infrastruktury – powiedział gen. Roman Polko. Dowódca dodał, że u podstaw dyrektywy leżało likwidowanie jednostek wojskowych i osłabianie potencjału Wojska Polskiego.

Koncepcja obrony Polski na linii Wisły. Gen. Skrzypczak: między Wisłą a Bugiem nie zostałoby nic

17.09.2023 16:20
- Rosjanie zostawiliby za sobą spaloną ziemię. Między Wisłą a Bugiem nie zostałoby nic. Musielibyśmy odbijać okupowane przez Rosjan ziemie – ocenił gen. Skrzypczak pytany o to, jakie byłyby konsekwencje rosyjskiego ataku na Polskę, który zatrzymałby się dopiero na linii Wisły. W niedzielę szef MON opublikował spot, w którym ujawnia dokumenty dot. planów obrony Polski na linii Wisły za rządów PO-PSL.

Poczta Polska wydała znaczek okolicznościowy upamiętniający wycofanie się wojsk sowieckich z Polski

17.09.2023 16:53
Poczta Polska wydała znaczek okolicznościowy upamiętniający wycofanie się wojsk sowieckich z Polski. W tym roku mija 30 lat od tego wydarzenia. Na znaczku wydanym w nakładzie 120 tysięcy sztuk przedstawiono wagony kolejowe wywożące pojazdy wojsk radzieckich. Jego cena to 4 złote 60 groszy.

Polskie „Mini-Davos” już po raz trzeci w Bernie

17.09.2023 18:50
Razem na szczyt – to motto III Polskiego Forum Gospodarczo-Technologicznego w Szwajcarii, na które w dniach 18-19 września zaprasza do berneńskiego Centrum Kongresowego „Kursaal” Ambasada RP w Bernie. Odbywające się od 2021 roku wydarzenie w ciągu zaledwie dwóch lat wyrosło na najważniejszą platformę wspierającą rozwój polsko-szwajcarskiej współpracy.