Raport Białoruś

Co myśli Łukaszenka o Alesiu Bialackim?

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2012 19:00
Franak Wiaczorka
Franak WiaczorkaFoto: Facebook

Zobacz: Blog Franaka Wiaczorki  w serwisie Raport Białoruś na portalu PolskieRadio.pl >>>

Aleksander Łukaszenka przygotowuje się prawdopodobnie do kolejnego podejścia do liberalizacji. Z tego też powodu Aleksander Łukaszenka wymienił ministra spraw wewnętrznych. Zwolnił Anatolija Kuleszowa, który był związany z represjami przeciwko opozycji w 2010 roku. Co więcej, poprzez swoich najbliższych ludzi, między innymi szefa administracji Uładzimira Makieja, wysyła sygnał do Europy, że czas współpracować, szukać kompromisów, nie walczyć.

Czy może przed wrześniowymi wyborami uwolnić więźniów politycznych? Kluczową postacią tutaj jest Aleś Bialacki. Bialacki jest znany w świecie. Łukaszenka uważa, że gdy uwolni Bialackiego, to uzyska szansę na kolejną liberalizację.

Dziwne jest to, że wysyła się sygnał o liberalizacji do Zachodu, a na Białorusi w ogóle tego nie widać, ani nie słychać. Albo „nie wie lewica co czyni prawica”, albo Łukaszenka przygotowuje kraj do jakiejś decyzji. (Przeczytaj: Zaczystka na Białorusi >>>).

A ambasadorowie Białorusi w krajach europejskich, w Niemczech, we Francji, w Wielkiej Brytanii, aktywnie pracują na rzecz poprawy wizerunku Białorusi. W Londynie ambasador Białorusi w Wielkiej Brytanii zorganizował bardzo drogi występ publicznego oficjalnego teatru w Londynie, z pokazem spektaklu Urszuli Radziwiłł. Jest to obecnie najbardziej znany spektakl w teatrze im. Janki Kupały. To było pomyślane  jako przeciwwaga dla znanego opozycyjnego Teatru Wolnego (Free Belarus Theatre), który teraz znajduje się na emigracji w Londynie.  Jednak w trakcie tego przedstawienia (z teatru państwowego Białorusi) trzy razy na scenie wspomniano imię Łukaszenki. To i inne tego rodzaju przedsięwzięcia świadczą o tym, że białoruskim dyplomatom, rządowi bardzo zależy na poprawie stosunków. Szukają możliwości poprawy wizerunku. Jednak dopóki w więzieniu siedzi Aleś Bialacki, nie widzę takiej możliwości.

Kampania wyborcza będzie bardzo istotnym czynnikiem, jeśli chodzi o decyzję Europy, czy współpracować z Aleksandrem Łukaszenką, czy nie. To zależy od udziału opozycji w wyborach, od tego, czy nie będzie ich bojkotować. Wygląda na to, że większość opozycji zamierza wybory bojkotować.  Wciąż nie ma jedności w tej sprawie.

 

Franak Wiaczorka

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

”Łukaszenka, to pokolenie wyrzuci cię na śmietnik historii!”

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2012 21:30
- Łukaszenka, chcemy ci powiedzieć, że wyrosło nowe pokolenie! Nie boimy się! Nie boimy się przesłuchań w celi KGB, pałek twoich milicjantów! – mówili młodzi działacze białoruscy Franak Wiaczorka i Aleś Zarembiuk, podczas koncertu „Solidarni z Białorusią”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Jestem z wioski”: najlepsi propagandyści Łukaszenki wyjechali

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2012 00:05
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sankcje mocno uderzyły w Łukaszenkę

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2012 05:00
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skąd Aleksander Łukaszenka weźmie 18 mld dolarów?

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2012 06:00
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rynkowe prawo à la Łukaszenka

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2012 06:00
rozwiń zwiń
Czytaj także

Oddział OMON-u pobił 17-letniego opozycjonistę

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2012 18:00
Działacza Młodego Frontu Romana Protasiewicza zatrzymano za wywieszenie w centrum Mińska biało-czerwono-białej flagi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kolejny opozycjonista porwany do wojska

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2012 15:00
Michaił Muski, opozycjonista białoruski i członek Młodego Frontu, trafił do bazy 29 jednostki obrony przeciwlotniczej w Mużycy koło Lepela.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zaczystka na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2012 19:00
rozwiń zwiń