Daleko stąd: Badenia-Wirtembergia

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2007 13:00
Malowniczy Szwarcwald, bajkowe Jezioro Bodeńskie i domy zdrojowe Baden-Baden to tylko kilka z wielu atrakcji Badenii-Wirtembergii, kraju związkowego położonego w południowo-zachodnim zakątku Niemiec.

Badenia-Wirtembergia przyciąga nie tylko wspaniałymi krajobrazami, ale i bogatą kulturą. To tu na dworze Elektora Palatynatu w Mannheim działała grupa kompozytorów, których określa się mianem „mannheimskiej szkoły przedklasycznej”. Tu mieści się siedziba jednego z najlepszych na świecie zespołów instrumentów dawnych, Freiburger Barockorchester. Tutaj też od ponad 50 lat odbywa się Międzynarodowy Festiwal Filmowy Mannheim-Heildelberg.

Kulturalnych atrakcji regionu jest dużo więcej. Opowiedzą o nich zaproszeni do studia goście: pan Albrecht Lempp - doktor nauk humanistycznych, slawista, menedżer kultury, tłumacz literatury polskiej na język niemiecki. Członek Rady Fundacji Kultury “Haus Europa” i Stowarzyszenia Willa Decjusza, pan  Hubert Knirsch radca ds. politycznych Ambasady Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie i pan Jakub Kukla – dziennikarz Polskiego Radia dla Zagranicy.

Zapraszam serdecznie,
Agnieszka Drewno

agnieszka.drewno@polskieradio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Daleko Stąd: Nowy Orlean

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2009 13:32
21 lutego 2009, godz. 13:00
rozwiń zwiń

Czytaj także

Daleko stąd: Nowa Anglia

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2007 13:05
O historii i współczesności Nowej Anglii, o życiu uniwersyteckim, literaturze i muzyce (w tym o tradycji religijnych śpiewów Sacred Harp) rozmawiać będę z dr Magdaleną Zapędowską z Instytutu Filologii Angielskiej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Daleko stąd: Państwo Inków

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2007 20:05
Państwo Inków, założone w XII wieku, rozbudowane zostało w rozległe imperium w ciągu niespełna 200 lat przed odkryciem Ameryki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Daleko stąd: Hawana

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2007 13:05
"Hawana jest jak środek pobudzający. Przynajmniej co do tego są zgodni podróżnicy, którzy przybywali tu jeden za drugim od początków XVII wieku. A w jakim że to sensie jest ona środkiem pobudzającym? Ano w bardzo sensualnym, zmysłowym – w jednym frenetycznym tańcu wszystkich pięciu zmysłów. Hawana daje się smakować, widzieć, słyszeć, dotykać i wąchać."
rozwiń zwiń

Czytaj także

Daleko stąd: Praga

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2007 13:05
Praga to stolica i największe miasto Czech. Nazwa została wyprowadzona od słowa czeskiego "práh" które oznacza próg domu ale także próg na rzece. Tam powstał pierwszy w Europie Środkowej uniwersytet - Carolinum.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rusza Berlinale. Bez polskiego filmu w konkursie

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2010 08:38
Startuje Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie. Na tegorocznym Berlinale zostanie pokazanych ponad 400 filmów. W konkursie nie znajdzie się jednak żaden polski film
rozwiń zwiń

Czytaj także

Analfabeta może nie dostać obywatelstwa Niemiec

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2010 16:54
Cudzoziemcowi ubiegającemu się o obywatelstwo niemieckie można odmówić, jeśli jest analfabetą - orzekł w czwartek federalny trybunał administracyjny, odrzucając skargę Turka, który w Niemczech mieszka od 1989 roku i korzysta z prawa azylu.
rozwiń zwiń