Anna Dudzińska: architektura Dubaju, choć spektakularna, mnie nie zachwyca

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2022 18:35
- To takie miejsce na Ziemi, od którego uciekamy jako intelektualiści, a w którym powinniśmy się bardzo mocno przeglądać. Uważam, że Dubaj nie jest miastem przyszłości, tylko teraźniejszości; tych splątanych różnych narodowości. To miasto traktowane jako przedsiębiorstwo, co jest w wielu swoich aspektach troszeczkę przerażające, a jednocześnie bardzo czytelne - mówiła w Dwójce Anna Dudzińska, autorka książki "Dubaj. Miasto innych ludzi".
Dubaj
DubajFoto: Shutterstock/Iakov Kalinin

Wizyta w Dubaju

Z Anną Dudzińską - dziennikarką i reportażystką - przenieśliśmy się na południowe wybrzeże Zatoki Perskiej, do największego miasta Zjednoczonych Emiratów Arabskich i jednego z najczęściej odwiedzanych miejsc na świecie - Dubaju.

- W 1958 roku w Abu Zabi odkryto ropę naftową, troszeczkę później również w Dubaju. O tego momentu zaczyna się sprint. Pozostając przy terminologii sportowej, ci ludzie, zanim zaczęli chodzić, już nauczyli się biegać. To jest bardzo trudna wyrwa w historii. Wszystko stało się mega szybko, zabrakło powolnego wzrastania i rozwoju, co ma znaczenie dla tego kraju. Myślę, że w ten sposób trzeba patrzeć na to miejsce. Miałam np. przyjemność spotkać pierwszego nauczyciela, który uczył w Abu Zabi. Był to Palestyńczyk, ponieważ żaden Emiratczyk nie był tak wykształcony - opowiadała autorka książki "Dubaj. Miasto innych ludzi".

Rdzenni mieszkańcy w mniejszości

Jak przypomina Anna Dudzińska, Zjednoczone Emiraty Arabskie to przykład państwa niedemokratycznego. - Jest to państwo, które do siebie zaprasza, ale na swoich, bardzo określonych zasadach. Jeśli zostaną one przekroczone, wtedy są konsekwencje. Musimy o tym też pamiętać, jadąc np. do Dubaju czy do Abu Zabi - podkreślała.

Tytuł "Dubaj. Miasto innych ludzi" nawiązuje do faktu, że tylko co dziesiąty mieszkaniec Zjednoczonych Emiratów Arabskich to urodzony Emiratczyk. - W mojej książce również jest bardzo niewielu Emiratczyków. Tych "innych ludzi" najchętniej pisałabym z dużej litery, z szacunku do nich - stwierdziła Anna Dudzińska.

Posłuchaj
19:08 Wybieram Dwójkę 29.08.2022 dudzińska.mp3 Rozmowa z Anną Dudzińską, autorką książki "Dubaj. Miasto innych ludzi" (Wybieram Dwójkę) 

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Anna Dudzińska (autorka książki "Dubaj. Miasto innych ludzi")

Data emisji: 29.08.2022

Godzina emisji: 16.30

pg

Czytaj także

"Astronauci". "Gruby pan" zamawia u Lema lot w kosmos

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2024 06:00
– Kiedy pisałem tę powieść, nie wierzyłem, że loty kosmiczne staną się rzeczywistością jeszcze za mojego życia. Pisałem bajkę, fantazjowałem na temat czegoś, co może się zdarzyć za sto lub za pięćdziesiąt lat – mówił o "Astronautach" Stanisław Lem w 1965 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

EXPO 2020 w Dubaju. Polska przygotowała cztery wystawy

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2021 13:00
- EXPO to nie jest typowa sytuacja muzealna, w której widz może poświęcić dużo czasu na kontemplację. Tam jest bardzo duży ruch, przez miesiąc wystawę odwiedziło ponad 2 mln osób, z czego polski pawilon - 300 tysięcy gości - mówiła w Dwójce Barbara Schabowska, dyrektor Instytutu im. A. Mickiewicza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojciech Bonowicz i 24 mikroopowiadania na trudne czasy

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2022 10:00
- U spodu moich opowieści jest pragnienie, żebyśmy zaczęli przyglądać się sobie i światu uważniej, widzieli go w detalach, wiedzieli, że nasze decyzje, które wydają nam się niewinne, mogą prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji - mówił Wojciech Bonowicz o swoim zbiorze opowiadań "Historie na każdą godzinę".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ukraińska pisarka Tamara Duda: Rosja prowadzi wojnę duchową

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2022 11:00
- Od samego początku miałam wrażenie, że wojna jest prowadzona na kilku polach, że ten wymiar zewnętrzny, kule, pociski, jest tylko jednym z nich - mówiła w Dwójce Tamara Duda, odnosząc się do aktualnej sytuacji na Ukrainie.
rozwiń zwiń