Polskie Radio
Section05
Andrzej Mietkowski

Aresztowanie kard. Wyszyńskiego. Rafał Habielski: apogeum stalinizmu w Polsce

- Dziś 5 marca 1953 roku, dzień śmierci Stalina, definiujemy jako impuls odwilży, ale ta odwilż jest odsunięta w czasie. Po aresztowaniu kardynała Stefana Wyszyńskiego i przysiędze episkopatu złożonej na wierność Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i jej rządowi, władze mają poczucie, że podporządkowały sobie Kościół - mówił współprowadzący audycję "Ślady pamięci".
Zobacz więcej na temat:  Kościół PRL Rafał Habielski Andrzej Mietkowski Stefan Wyszyński komunizm stalinizm

Radio Wolna Europa i jego dowódca Jan Nowak-Jeziorański

- Występował nie jako dyrektor, tylko jako dowódca. Miał poczucie, że misja, którą radio spełnia musi unieważniać wszystkie koszta pracy - bohaterem kolejnej audycji "Ślady pamięci" był polski polityk, politolog, działacz społeczny i wieloletni dyrektor Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa Jan Nowak-Jeziorański.
Zobacz więcej na temat:  Jan Nowak-Jeziorański właśc. Zdzisław Jeziorański Dwójka Andrzej Mietkowski Radio Wolna Europa Rafał Habielski

Gustaw Herling-Grudziński. Literatura i "Kultura"

Bombardier spod Monte Casino, autor niezwykłego "Dziennika pisanego nocą", wspaniałych opowiadań, ale przede wszystkim wywiezionego z Gułagu własnego świadectwa – wspomnień "Inny świat". W audycji "Ślady pamięci" prof. Rafał Habielski i Andrzej Mietkowski mówili o Gustawie Herlingu-Grudzińskim, od którego śmierci mija w tym roku 20 lat.
Zobacz więcej na temat:  Gustaw Herling-Grudziński Andrzej Mietkowski Jerzy Giedroyc Rafał Habielski Dwójka literatura

Prof. Rafał Habielski: Giedroyc był człowiekiem o nieposkromionej wyobraźni

- Niezwykłość tej osoby sprowadza się przede wszystkim do dzieła jego życia, czyli miesięcznika "Kultura", którą wydawał w Rzymie od 1947 roku. Kiedy pismo przeniosło się do Maisons-Laffitte, zmieniło charakter i stało się – wbrew nazwie – miesięcznikiem poświęconym zagadnieniom politycznym, uwzględniającym zagadnienia kulturalne. Ale jego wielką życiową pasją była polityka - mówił w Dwójce historyk.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Mietkowski Rafał Habielski Dwójka Maisons-Laffitte KULTURA

Andrzej Mietkowski: wszyscy zamierzali wracać

- Czytałem Dostojewskiego, kolejny już tom, to chyba były "Biesy", czytałem go w areszcie śledczym w Krakowie. To był ten sierpień, już od kilku tygodni byłem pakowany na 48 godziny, wychodziłem, zmieniałem koszulę, myłem zęby, łapałem następny tom Dostojewskiego, wychodziłem z domu, żeby coś zjeść, ale najczęściej nie dochodziłem do jadłodajni - wspominał w Programie 2 Polskiego Radia rok 1980 Andrzej Mietkowski, tłumacz i dziennikarz, działacz opozycji w czasach PRL, wieloletni pracownik Radia Wolna Europa.
Zobacz więcej na temat:  Robert Mazurek Andrzej Mietkowski Stanisław Pyjas Dwójka

Jan Nowak-Jeziorański. Szkic do portretu

- Poznawałem osobowość legendarnego Jana Nowaka-Jeziorańskiego w czasach, kiedy stał na czele Radia Wolna Europa, poprzez lekturę książki "Kurier z Warszawy". Dopiero sobie uświadamiałem, z jakim gigantem na czele działało RWE, i stawało się dla mnie jasne, dlaczego to właśnie ta polska rozgłośnia była liderem - mówił publicysta i dziennikarz Andrzej Mietkowski.
Zobacz więcej na temat:  Jan Nowak-Jeziorański właśc. Zdzisław Jeziorański Andrzej Mietkowski Michał Nowak KULTURA

Wywózki. Deportacje. Życie na "nieludzkiej ziemi"

Zesłania i wywózki w głąb Rosji to część polskiego losu głęboko wpisana w naszą historię i kulturę. Jak zauważa prowadzący audycję Piotr Legutko niewiele jest polskich rodzin, gdzie nie ma jakiejś cząstki tej historii: okruchów pamiątek, śladów po kimś, kto doświadczył takiego losu.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Andrzej Mietkowski Piotr Legutko Władysław Anders II wojna światowa ZSRR HISTORIA historia Polski deportacje deportacja

Trio Kaczmarski-Gintrowski-Łapiński. "Z wrażenia ukląkłem"

- Moja znajomość z tą słynną trójcą zaczęła się w roku 1981 przy okazji kręcenia "Człowieka z żelaza". Zostałem zaproszony, żeby poprowadzić koncert w Sali BHP Stoczni Gdańskiej na rzecz zbiórki pieniędzy na budowę pomnika Poległych Stoczniowców - wspominał w Dwójce Marian Opania.
Zobacz więcej na temat:  Jacek Kaczmarski Zbigniew Łapiński Przemysław Gintrowski Jerzy Kisielewski MUZYKA KULTURA Marian Opania Andrzej Mietkowski Czesław Bielecki Krzysztof Daukszewicz

Rocznica śmierci Pyjasa. "Zginął to za mało powiedziane"

Mija 40 lat od śmierci Stanisława Pyjasa, studenta polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, współpracownika Komitetu Obrony Robotników i działacza opozycji. Jego ciało znaleziono 7 maja 1977 roku w bramie przy ulicy Szewskiej 7 w Krakowie. Zdaniem komunistycznych władz, śmierć Pyjasa nastąpiła w wyniku upadku ze schodów. O tamtych wydarzeniach mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Mietkowski, działacz opozycji w PRL-u i dziennikarz.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Mietkowski Stanisław Pyjas PRL służba bezpieczeństwa KOR Bronisław Wildstein POLSKA