Polskie Radio
Section05
Auschwitz rocznica

Najmłodsze ofiary KL Auschwitz. Andrzej Kacorzyk: większość od razu trafiała do komór gazowych

- Mamy różne perspektywy. Jest perspektywa Armii Czerwonej i decyzji jej władz, a druga - zupełnie inna - to ta ofiar. Musimy zdać sobie sprawę, że ci, którzy wyzwalali, sami nie byli wolni. Byli żołnierzami systemu totalitarnego i jest wyjątkową sprawą, że przynieśli wolność tym 7 tysiącom ofiar, w tym 700 dzieciom, których życie zostało naznaczone przez Auschwitz. Niemniej mogli - i wielu z nich może w dalszym ciągu - świadczyć o tamtych dniach, tamtych chwilach - powiedział w Polskim Radiu 24 Andrzej Kacorzyk, zastępca dyrektora Muzeum Auschwitz-Birkenau.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 społeczeństwo historia Polski Auschwitz rocznica POLSKA II wojna światowa Antoni Trzmiel

76. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz. Dr Jacek Lachendro: to nie było głównym zadaniem Armii Czerwonej

- Cztery armie pierwszego frontu ukraińskiego miały za zadanie zdobycie Górnego Śląska. Tutaj na wysokości Oświęcimia i kompleksu obozowego w Auschwitz operowały jednostki 60 Armii. Jeśli popatrzymy na dokumenty wojskowe, na raporty bojowe Armii Czerwonej, to nie znajdziemy tam informacji, że ich zadaniem było zajęcie czy zdobycie obozu w Auchwitz. Mieli zadanie zajęcia Brzezinki - powiedział dr Jacek Lachendro, historyk, wicedyrektor Centrum Badań Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 społeczeństwo historia Polski Auschwitz rocznica POLSKA Ryszard Gromadzki II wojna światowa

76. rocznica wyzwolenia Auschwitz w przestrzeni wirtualnej

- To jest bardzo trudny rok i nie jest możliwe zorganizowanie normalnych uroczystości. Ocalali, którzy mają 80-90 lat są w pierwszej grupie ryzyka. Dlatego przenieśliśmy wszystko do internetu, gdzie można będzie uczestniczyć w obchodach online - mówił w Dwójce dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotr Cywiński, odnosząc się do 76. rocznicy wyzwolenia obozu.
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz Auschwitz rocznica Dwójka Paweł Siwek

"Świat nie wyciągnął lekcji z tamtych tragicznych wydarzeń". Mocne słowa byłego więźnia obozów

O wzajemnym szacunku i pamięci o historii mówił w Warszawie Stanisław Zalewski. Żeby dramatyczna historia się nie powtórzyła - podkreślił prezes Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych, były więzień KL Auschwitz-Birkenau i KL Mauthausen-Gusen oraz Pawiaka.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Auschwitz Auschwitz rocznica Pawiak nazizm więźniowie polityczni II wojna światowa

Anna Odi: w szkole pytano mnie, jak ja mogę mieszkać na terenie obozu

- Rodzice raczej chronili od tego tematu mnie i moje siostry. Pierwsze moje pytania związane z tym miejscem pojawiły się, jak już poszłam do szkoły podstawowej. Nieraz dzieci mnie pytały, jak ty się nie boisz mieszkać na tym terenie - mówiła bohaterka audycji dokumentalnej, dla której Muzeum Auschwitz-Birkenau to nie tylko miejsce pracy.
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz Auschwitz rocznica Dwójka HISTORIA Aleksandra Łapkiewicz

Czy da się opisać piekło? KL Auschwitz w literaturze

"Pasażerka" i "Wakacje nad Adriatykiem" Zofii Posmysz, "Dymy nad Birkenau" Seweryny Szmaglewskiej, opowiadania: "U nas, w Auschwitzu...", "Ludzie, którzy szli", "Proszę państwa do gazu" i "Dzień na Hermenzach" Tadeusza Borowskiego, "Z otchłani" Zofii Kossak-Szczuckiej - pozycji, które dotykają tematu Auschwitz jest dużo. Najmocniejsza jest twórczość tych pisarzy, którzy nie tylko opisali piekło, ale także je przeżyli.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk literatura Auschwitz Auschwitz rocznica