Polskie Radio
Section05
Auschwitz rocznica

Premier: Auschwitz nie było jedynym piekłem na ziemi, drugim był Gułag

- Jako potomkowie naszych babć i dziadków, którzy ginęli w Auschwitz i wśród śniegów Kołymy, mamy moralny obowiązek opowiedzieć tę historię światu, oby nigdy nikt nie musiał już jej przeżywać - powiedział w Berlinie premier Mateusz Morawiecki. - Każdemu z tych miejsc należy się wyjątkowa troska - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki premier Auschwitz rocznica II wojna światowa ŚWIAT

Waldemar Buda: Polska obroniła się przed kłamstwami historycznymi

- Cieszę się, że te obchody koncentrowały się na tym, co najważniejsze, na świadkach historii - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Waldemar Buda, poseł PiS, w komentarzu do obchodów rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau. - Ofiary powinny być na pierwszym planie - zgodziła się poseł Lewicy Anna-Maria Żukowska.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Michał Rachoń Anna-Maria Żukowska Waldemar Buda Oświęcim Auschwitz Auschwitz rocznica

Ekspert o wizycie premiera w Berlinie: to znak, że Polska się liczy

Premier Mateusz Morawiecki wraz z małżonką odwiedzili berliński oddział Instytutu Pileckiego. Wieczorem wzięli udział w koncercie z okazji obchodów 75. rocznicy wyzwolenia byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. - Wizyta Prezesa Rady Ministrów w stolicy Niemiec ma charakter historyczny, ale odnosi się też do bieżących wydarzeń - mówiła w "Więcej Świata" Olga Doleśniak-Harczuk z Instytutu Staszica. 
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Mateusz Morawiecki Angela Merkel stosunki polsko-niemieckie Auschwitz rocznica

Ocalała z Auschwitz: dziękuję Polsce, bo uczyniła z obozu miejsce pamięci znane na całym świecie

- Przez dziesiątki lat po 1945 r. ludobójstwo na Sinti i Romach było w dużym stopniu ignorowane - mówiła Elza Baker, była więźniarka Auschwitz, która trafiła do obozu, ponieważ jest Sinti. Zaapelowała, by ofiary oraz ci, którzy przeżyli, nigdy nie popadli w zapomnienie. - Pragnę podziękować Polakom za to, że zachowali ten były obóz. Dziękuję, że uczynili z tego miejsca miejsce pamięci, znane na całym świecie​ - mówiła też.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Auschwitz Oświęcim Żydzi Sinti Romowie Auschwitz rocznica

Benjamin Lesser, były więzień Auschwitz: mówiono nam, że skończymy jako popiół

Stanąłem naprzeciwko doktora Mengele. Zadawał więźniom pytania. Pierwsze, które usłyszałem, a które skierował do więźnia przede mną brzmiało "Czy jesteś w stanie przebiec 5 km, czy wolałbyś jechać ciężarówką?". Więzień odpowiedział, że ma kontuzję kolana i że woli jechać ciężarówką. Odesłano biedaka na prawo, prosto do komory gazowej - wspominał Benjamin Lesser. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Auschwitz Auschwitz rocznica Holokaust

Prezydent: mamy zobowiązanie pielęgnować pamięć i strzec prawdy o tym, co się tutaj wydarzyło

Prezydent Andrzej Duda podkreślił podczas uroczystości upamiętniających 75. rocznicę wyzwolenia byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau, że ma "przywilej i zaszczyt ponowić zobowiązanie, by zawsze pielęgnować pamięć i strzec prawdy o tym, co się tutaj wydarzyło".
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz rocznica Auschwitz Oświęcim Andrzej Duda prezydent

"Gdzie był świat, który widział i słyszał, i nic nie robił". Przemówienie byłej więźniarki

- Stoję tutaj i nie wiem czy to prawda czy sen, że jestem z wami 75 lat po mojej wielkiej eskapadzie cierpienia - powiedziała Batszewa Dagan, była więźniarka Auschwitz podczas obchodów 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau. Wspominała, że udało się jej cudem uniknąć śmierci. - Gdzie był świat, który widział i słyszał, i nic nie robił, żeby ocalić tyle tysięcy ludzi - podkreśliła.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Auschwitz Oświęcim Żydzi Auschwitz rocznica

Prof. Michał Kleiber: Putin posunął się za daleko

- Polityka Władimira Putina jest antyskuteczna z punktu widzenia rosyjskich interesów. Prezydent Rosji posunął się za daleko w swoich słowach, co wywołało krytyczne reakcje na świecie. Wierzę, że prawda historyczna wspomagana silnym głosem Polski i innych krajów wyjdzie na jaw - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Michał Kleiber.  
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz Auschwitz rocznica II wojna światowa Władimir Putin Rosja Niemcy Andrzej Duda

Spotkanie Duda-Zełenski. Ekspert: jest potrzeba, by Polska była głosem regionu

- Powinniśmy starać się opowiadać historię regionu, nie tylko Polski, razem z naszymi sąsiadami - państwami bałtyckimi, Ukrainą. Po stronie tych państw jest zapotrzebowanie na rolę Polski jako głosu regionu - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Budzisz, ekspert ds. wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA HISTORIA historia Polski polityka historyczna Antoni Trzmiel Wołodymyr Zełenski Władimir Putin Andrzej Duda Auschwitz rocznica Auschwitz

Spotkanie prezydentów Polski i Ukrainy. Zełenski: od teraz akcentujemy to, co nas łączy

- Udało się nam obniżyć emocje wokół wspólnej tragicznej przeszłości i dziś z otwartym sercem nasze kraje idą w przyszłość; w naszych relacjach od teraz akcentujemy to, co nas łączy - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Auschwitz Auschwitz rocznica II wojna światowa Andrzej Duda Wołodymyr Zełenski

Prof. Aleksander B. Skotnicki: komiksowanie kłóci się z Holokaustem

- Jestem zdecydowanym przeciwnikiem trywializacji czy wręcz komiksowania tragedii Holokaustu, prób odbrązawiania bohaterów tamtych czasów np. Ireny Sendlerowej, albowiem ta tragedia była niewyobrażalna. Tylko pochylenie się nad nią, przypominanie, zachowanie pamięci jest wyrazem naszej kultury, a także sprzeciwu, aby nigdy więcej coś podobnego się nie powtórzyło - mówił znany hematolog i przyjaciel ocalonych z Holokaustu.
Zobacz więcej na temat:  Holokaust Paweł Siwek Dwójka Auschwitz Auschwitz rocznica