Polskie Radio
Section05
Barbara Piwnik

Barbara Piwnik: ostatnio mamy do czynienia jedynie z emocjami, nie rozmawiamy na argumenty

- Apeluję o to, żeby wszyscy zastanowili się nad przepisami, o których jest tak głośno w mediach. Stracić, zniszczyć jest łatwo, ale trudniej odbudować. Wykorzystajmy czas pandemii na taką refleksję - mówiła w Polskim Radiu 24 Barbara Piwnik, sędzia i była minister sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Barbara Piwnik strajk kobiet protest Antoni Trzmiel POLSKA

"Często zmowa milczenia panuje w kręgu najbliższych dziecka". Barbara Piwnik o filmie Latkowskiego

- Bardzo bym apelowała o to, by uwagę na dzieci i młodzież zwracali wszyscy odpowiedzialni. Wtedy być może inaczej wyglądałaby praca organów ścigania - powiedziała w Polskim Radiu 24 sędzia Barbara Piwnik, zapytana o film Sylwestra Latkowskiego pt. "Nic się nie stało".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA pedofilia Sylwester Latkowski społeczeństwo przestępczość Barbara Piwnik sądownictwo

KOMENTARZ EKSPERTA Prof. Genowefa Grabowska: UE nie powinna ingerować w kształt Sądu Najwyższego

– Ingerencja Komisji Europejskiej w polski proces legislacyjny jest "pozatraktatowa" – mówiła w Programie 3 Polskiego Radia prof. Genowefa Grabowska, ekspert prawa międzynarodowego. Gościem "Pulsu Trójki" była także sędzie Barbara Piwnik, była minister sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka Mariusz Krzemiński sądownictwo Genowefa Grabowska Barbara Piwnik Komisja Europejska

Barbara Piwnik: sędziowie nie powinni walczyć z innymi władzami

- Władza ustawodawcza i wykonawcza przemija wraz z cyklem wyborczym. Natomiast sędziowie powołani dożywotnio muszą jednakowo pełnić swoje obowiązki bez względu na to, jak zmieniają się pozostałe władze. Powinni być opoką w której obywatel, nawet w starciu z władzą wie, że może znaleźć oparcie - mówiła w Polskim Radiu 24 sędzia Barbara Piwnik.
Zobacz więcej na temat:  sąd sądownictwo Barbara Piwnik Dorota Kania

Barbara Piwnik: czas zakończyć spory dot. sądownictwa

- Gdy słyszę o "wojnie", to myślę wtedy, jak czuje się obywatel. Pozostaje w nim niepokój i obraz walki władzy z sądami - mówiła w Polskim Radiu 24 sędzia Barbara Piwnik. - To niezrozumienie obywatela, powinno być tym najważniejszym dobrem, na które należy teraz przede wszystkim zwrócić uwagę - dodała.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA reforma sądownictwa Barbara Piwnik Sejm Sąd Najwyższy Antoni Trzmiel

Od dziś losowanie sędziów do spraw. Potrzebna zmiana?

– Wprowadzamy wielki system losowy, wydajemy grube pieniądze na jakąś wielką tajemną machinę, która pod nadzorem Ministerstwa Sprawiedliwości będzie miała robić coś, co w zasadzie było robione pewnie w dziewięćdziesięciu kilku procentach sądów – mówił na antenie radiowej Trójki Krystian Markiewicz, przezes stowarzyszenia "Iustitia".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka reforma sądownictwa Łukasz Karusta Barbara Piwnik