Polskie Radio
Section05
Genowefa Grabowska

Baranowski: spotkaniem Bidena z Putinem można się emocjonować, ale ważny jest szczyt G7

Prezydent Joe Biden rozpoczyna tygodniową wizytę w Europie, podczas której spotka się m.in. z Władimirem Putinem. - Amerykanie chcą, aby Rosja była dla nich mniejszym problemem, a ich relacja była stabilna i w pewien sposób przewidywalna - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Michał Baranowski z German Marshall Fund.
Zobacz więcej na temat:  Genowefa Grabowska Paweł Lekki Joe Biden Europa Michał Baranowski Władimir Putin Więcej świata

Zamknięte granice. Ekspert: KE opracowała wytyczne, a Niemcy zrobiły to po swojemu

W powodu pandemii koronawirusa Niemcy zamknęły granicę z Czechami i austriackim Tyrolem. Czy Unia Europejska wyciągnie konsekwencje prawne wobec naszych sąsiadów? - Przypuszczamy, że będzie jak zwykle, tzn. jednym państwom udaje się i mogą więcej - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Genowefa Grabowska, ekspert prawa międzynarodowego i b. europoseł.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Paweł Lekki Więcej świata Komisja Europejska Genowefa Grabowska Niemcy

Prof. Grabowska o niesprawiedliwym podziale stanowisk w administracji UE

Badanie przeprowadzone przez firmę konsultingową European Democracy Consulting (EDC) ujawnia kontrowersyjny wzór w obsadzaniu najwyższych stanowisk w administracji UE: większość zajmują przedstawiciele Europy Zachodniej i Południowej. Środkowa i Wschodnia pozostaje daleko w tyle.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Więcej świata Unia Europejska Parlament Europejski Genowefa Grabowska Komisja Europejska Europa Środkowo-Wschodnia

"To jeden z pomysłów, jakie się przewijają". Prof. Grabowska o pomyśle Gowina ws. kompromisu budżetowego UE

Wicepremier Jarosław Gowin powiedział w Brukseli, że jest szansa na kompromis w sprawie pakietu budżetowego. Jego zdaniem możliwe jest dołączenie deklaracji interpretacyjnych do mechanizmu warunkowości. - Występować w imieniu państwa mogą osoby, które mają upoważnienie, a wicepremier takiego upoważnienia nie ma - mówi prof. Genowefa Grabowska.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska budżet unijny budżet ue Jarosław Gowin Genowefa Grabowska Michał Strzałkowski

Prof. Genowefa Grabowska: debata w PE o aborcji nie ma podstaw traktatowych

W Parlamencie Europejskim toczy się debata dotycząca orzeczenia polskiego Trybunału Konstytucyjnego o niezgodności aborcji eugenicznej z ustawą zasadniczą. - Gdybyśmy patrzyli na kompetencje, jakie mają organa Unii Europejskiej, to kwestie wiążące się z etyką czy ideologią nie leżą w gestii Parlamentu Europejskiego ani Unii Europejskiej - mówi ekspertka od prawa międzynarodowego.
Zobacz więcej na temat:  Parlament Europejski Unia Europejska aborcja Genowefa Grabowska

Weto ws. budżetu UE. Prof. Grabowska: to jest normalny mechanizm wyrażania sprzeciwu

Polska i Węgry nie zgadzają się na przyjęcie budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027 i funduszu odbudowy po pandemii. Jest to spowodowane powiązaniem wypłaty unijnych funduszy i kwestii praworządności. - Kto wkłada pieniądze do budżetu, ten ma prawo decydować, jak będą one wydawane - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Genowefa Grabowska, ekspert prawa międzynarodowego i były europoseł.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Więcej świata Paweł Lekki Unia Europejska Węgry budżet unijny Genowefa Grabowska Polska w Unii Europejskiej

Inicjatywa Trójmorza. Prof. Grabowska: projekt, któremu przyglądają się możni tego świata

- Inicjatywie Trójmorza przyglądają się wielcy możni tego świata - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Genowefa Grabowska, znawczyni prawa europejskiego i międzynarodowego. Czy Trójmorze doprowadzi do realizacji projektów na osi północ-południe w Europie Środkowo-Wschodniej?
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski ŚWIAT Więcej świata Andrzej Duda Trójmorze Estonia Genowefa Grabowska

Nowy pakt migracyjny. Prof. Grabowska: pretensje mają nie tylko państwa V4

- Te rozwiązania nie są właściwe w momencie, kiedy świat walczy z kryzysem gospodarczym i pandemią - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Genowefa Grabowska, ekspert prawa międzynarodowego, odnosząc się do nowego paktu migracyjnego. Jakie stanowisko w sprawie uchodźców przedstawiły państwa Grupy Wyszehradzkiej?
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Więcej świata Paweł Lekki ŚWIAT Europa grupa wyszehradzka uchodźcy Szymon Kardaś Genowefa Grabowska

Prof. Grabowska: PE narusza zasadę równości zapisaną w traktatach

- Parlament Europejski przekroczył tutaj taką swoją linię, do której należało go uważać za organ szalenie poważny, sprawiedliwy, równo traktujący wszystkie państwa, które są w UE. Natomiast stał się organem, który jest tendencyjny i nie mierzy wszystkich państw równą miarą, co jest naruszeniem zasady równości zapisanej w traktatach, w artykule 2. - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Genowefa Grabowska, była europoseł SDPL.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Łukasz Sobolewski Genowefa Grabowska ŚWIAT Europa Unia Europejska Parlament Europejski Europarlament

Nowy premier w Libanie. Prof. Ożarowski: potrzebne są transparentne działania

- Społeczeństwo libańskie chyba już od dawna nie ma zaufania do polityków i do jakichkolwiek rządów w tym państwie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Rafał Ożarowski z Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni. Czy nowy premier Libanu Mustafa Adib odbuduje kraj, który jest podzielony nie tylko politycznie, ale również religijnie?
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Liban Więcej świata Genowefa Grabowska Emmanuel Macron

Prof. Genowefa Grabowska: ochrona praworządności ma inny mechanizm

- Ten straszak jest użyty i wprowadzony niestety po to, by mieć narzędzie dla podziału środków - mówi o praworządności w kontekście nowego budżetu Unii Europejskiej prof. Genowefa Grabowska z Wyższej Szkoły Menedżerskiej w Warszawie. W Programie 1 Polskiego Radia o nadzwyczajnej sesji Parlamentu Europejskiego.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Paweł Lekki Więcej świata Genowefa Grabowska Ursula von der Leyen Parlament Europejski

Prof. Grabowska o rozmowach ws. budżetu UE: mamy dobrego negocjatora, premier radzi sobie znakomicie

- Przywódcy państw członkowskich rozmawiają ze sobą, przekonują się, ale i walczą o pieniądze sięgając po różne metody. Toczy się gra interesów - powiedziała prof. Genowefa Grabowska, ekspert ds. prawa międzynarodowego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Krzysztof Grzybowski Genowefa Grabowska Unia Europejska Bruksela budżet unijny budżet UE 2021-2027 Mateusz Morawiecki fundusze unijne POLSKA

Unia Europejska powraca do spotkań twarzą w twarz

Ministrowie spraw zagranicznych krajów Unii Europejskiej spotkali się na posiedzeniu Rady do spraw zagranicznych. Było to pierwsze posiedzenie tej Rady w Brukseli od marca, kiedy w Belgii wprowadzono obostrzenia w związku z pandemią. Szefowie dyplomacji twarzą w twarz omówili najważniejsze sprawy dotyczące polityki zagranicznej Unii Europejskiej.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska budżet unijny Genowefa Grabowska Michał Strzałkowski

Prof. Genowefa Grabowska: zarzuty stawiane pakietowi mobilności są bardzo trafne

- Nie można wylewać dziecka z kąpielą i wprowadzać założeń, które mają działać na rzecz tylko tych firm przewozowych, którym nie chce się więcej pracować i są gorzej zorganizowane - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Genowefa Grabowska z Wyższej Szkoły Menedżerskiej w Warszawie o pakiecie drogowym, który uderza w firmy transportowe z naszego regionu. 
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Paweł Lekki Więcej świata transport Genowefa Grabowska

Dr Karol Nawrocki: dla Putina historia jest tylko narzędziem do osiągania celów politycznych

- Rosja tyle lat po wojnie wciąż znajduje się w sposób symboliczny w latach stalinizmu - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Polska i Stany Zjednoczone zamierzają wspólnie walczyć z dezinformacją rosyjską. Dlaczego Władimir Putin wykorzystuje historię do swoich celów politycznych?
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki Więcej świata USA Donald Trump Andrzej Duda Andrzej Duda w USA dezinformacja Rosja Władimir Putin Genowefa Grabowska