Polskie Radio
Section05
Genowefa Grabowska

Ekspert o rozmowach Merkel z przywódcami Białorusi i Rosji

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że na ma zgody na to, aby jakiekolwiek ustalenia dotyczące Polski i polskiej granicy dokonywane były bez naszego udziału. Szef rządu podkreślił, że polskie stanowisko przedstawił kanclerz Niemiec Angeli Merkel, która rozmawiała wcześniej z Aleksandrem Łukaszenką oraz Władimirem Putinem. 
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Aleksander Łukaszenka kryzys migracyjny granica Angela Merkel Mateusz Morawiecki Niemcy Paweł Lekki Genowefa Grabowska

Prof. Grabowska: Polska musi dbać o bezpieczeństwo całej UE

Szef Rady Europejskiej Charles Michel rozmawiał w Warszawie o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy i wskazywał na potrzebę budowy fizycznej zapory. - Żeby sfinansować tego typu urządzenie zabezpieczające granicę, musimy mieć zgodę wszystkich premierów reprezentujących państwa członkowskie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Genowefa Grabowska, ekspert prawa międzynarodowego i europejskiego.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki Unia Europejska Więcej świata kryzys migracyjny Białoruś Mateusz Morawiecki Genowefa Grabowska

Problem praworządności w Unii jest w Europie zauważany

W Parlamencie Europejskim odbyła się debata z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego i przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen. Wśród tematów praworządność i relacje pomiędzy prawem unijnym i krajowym. - Jeżeli ktoś przypuszczał, że w Parlamencie można coś załatwić, to się mylił - zauważa prof. Genowefa Grabowska.
Zobacz więcej na temat:  Parlament Europejski Mateusz Morawiecki Ursula von der Leyen Michał Strzałkowski Genowefa Grabowska Polska w Unii Europejskiej sądownictwo

"Sygnał brzmi: macie się ze wszystkiego wycofać". Prof. Grabowska o sporze z PE

- Ta debata jednoznacznie pokazała, że spór trwa. Sądziłam, że może będą ze strony Komisji Europejskiej jakieś pojednawcze sygnały, ale tu sygnał jest jeden: "macie się ze wszystkiego wycofać" - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 prof. Genowefa Grabowska, ekspert prawa międzynarodowego i europejskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka premier Mateusz Morawiecki Parlament Europejski Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej Genowefa Grabowska sądownictwo Strasburg debata Polskie Radio 24

Prof. Genowefa Grabowska o wyroku TK: utrzymanie dotychczasowej linii orzeczniczej

- Konstytucja jest prawem Rzeczpospolitej, wedle jej tekstu jest na najwyższym poziomie w hierarchii źródeł prawa, dopiero niżej sytuują się inne źródła prawa, ustawy czy ratyfikowane umowy międzynarodowe - mówiła w Polskim Radiu 24 Prof. Genowefa Grabowska - prawniczka, wykładowczyni akademicka i była posłanka do Parlamentu Europejskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Trybunał Konstytucyjny konstytucja Unia Europejska Genowefa Grabowska Trybunał Sprawiedliwości UE

Jourova znowu straszy Polskę. Prof. Grabowska: trudno traktować takiego urzędnika poważnie

- Pani Jourova nie powinna stosować takich "bazarowych" metod wobec państwa członkowskiego. Trudno traktować takiego urzędnika poważnie - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Genowefa Grabowska, ekspert prawa międzynarodowego, odnosząc się do kolejnych zapowiedzi wiceszefowej KE dot. zawieszenia funduszy dla Polski.
Zobacz więcej na temat:  Komisja Europejska Unia Europejska Europa Vera Jourova Genowefa Grabowska Tadeusz Płużański Polskie Radio 24 ŚWIAT

Prof. Genowefa Grabowska: instytucje unijne działają poza swoimi kompetencjami

- Instytucje unijne wyemancypowały się i działają we własnym przekonaniu. Czynią coś, czego nie powinny, czyli działają poza swoimi kompetencjami - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia prof. Genowefa Grabowska, była europosłanka, ekspert prawa międzynarodowego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Trybunał Sprawiedliwości UE Genowefa Grabowska Unia Europejska instytucje europejskie prawo ue Magdalena Ogórek

Baranowski: spotkaniem Bidena z Putinem można się emocjonować, ale ważny jest szczyt G7

Prezydent Joe Biden rozpoczyna tygodniową wizytę w Europie, podczas której spotka się m.in. z Władimirem Putinem. - Amerykanie chcą, aby Rosja była dla nich mniejszym problemem, a ich relacja była stabilna i w pewien sposób przewidywalna - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Michał Baranowski z German Marshall Fund.
Zobacz więcej na temat:  Genowefa Grabowska Paweł Lekki Joe Biden Europa Michał Baranowski Władimir Putin Więcej świata

Zamknięte granice. Ekspert: KE opracowała wytyczne, a Niemcy zrobiły to po swojemu

W powodu pandemii koronawirusa Niemcy zamknęły granicę z Czechami i austriackim Tyrolem. Czy Unia Europejska wyciągnie konsekwencje prawne wobec naszych sąsiadów? - Przypuszczamy, że będzie jak zwykle, tzn. jednym państwom udaje się i mogą więcej - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Genowefa Grabowska, ekspert prawa międzynarodowego i b. europoseł.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Paweł Lekki Więcej świata Komisja Europejska Genowefa Grabowska Niemcy

Prof. Grabowska o niesprawiedliwym podziale stanowisk w administracji UE

Badanie przeprowadzone przez firmę konsultingową European Democracy Consulting (EDC) ujawnia kontrowersyjny wzór w obsadzaniu najwyższych stanowisk w administracji UE: większość zajmują przedstawiciele Europy Zachodniej i Południowej. Środkowa i Wschodnia pozostaje daleko w tyle.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Więcej świata Unia Europejska Parlament Europejski Genowefa Grabowska Komisja Europejska Europa Środkowo-Wschodnia

"To jeden z pomysłów, jakie się przewijają". Prof. Grabowska o pomyśle Gowina ws. kompromisu budżetowego UE

Wicepremier Jarosław Gowin powiedział w Brukseli, że jest szansa na kompromis w sprawie pakietu budżetowego. Jego zdaniem możliwe jest dołączenie deklaracji interpretacyjnych do mechanizmu warunkowości. - Występować w imieniu państwa mogą osoby, które mają upoważnienie, a wicepremier takiego upoważnienia nie ma - mówi prof. Genowefa Grabowska.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska budżet unijny budżet ue Jarosław Gowin Genowefa Grabowska Michał Strzałkowski

Prof. Genowefa Grabowska: debata w PE o aborcji nie ma podstaw traktatowych

W Parlamencie Europejskim toczy się debata dotycząca orzeczenia polskiego Trybunału Konstytucyjnego o niezgodności aborcji eugenicznej z ustawą zasadniczą. - Gdybyśmy patrzyli na kompetencje, jakie mają organa Unii Europejskiej, to kwestie wiążące się z etyką czy ideologią nie leżą w gestii Parlamentu Europejskiego ani Unii Europejskiej - mówi ekspertka od prawa międzynarodowego.
Zobacz więcej na temat:  Parlament Europejski Unia Europejska aborcja Genowefa Grabowska