Polskie Radio
Section05

Bartosz Panek

"W muzyce wypada to, czego nie wypada". Uczeń wspomina mistrza Pendereckiego

- Żegnam mistrza. Powiedział mi kiedyś, że najważniejsze w życiu kompozytora to, żeby pisać, jak się chce, jeśli się oczywiście umie. To jest najważniejsze przesłanie, jakie od niego otrzymałem, bo jeśli się umie i pisze się to, co wypada, to nie o to chodzi - wspominał Krzysztofa Pendereckiego jego uczeń Ignacy Zalewski, kompozytor i dyrygent.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Penderecki w Polskim Radiu Dwójka muzyka współczesna muzyka klasyczna Krzysztof Penderecki

"Ondyna". Tomasz Śliwiński: to film o pewnym rodzaju coming-outu

- Pomysł na ten film powstał po rozmowie z jedną z osób cierpiących na "klątwę Ondyny". Ona mówiła, że nikt o tym nie wie. Wraca wcześniej z każdej imprezy i kładzie się spać razem z matką, która pilnuje całego sprzętu. Zaczęliśmy więc myśleć, jak wygląda życie takiej osoby - mówił Tomasz Śliwiński, współautor filmu "Ondyna", który opowiada o rzadkiej chorobie.
Zobacz więcej na temat:  film polski kino Dwójka KULTURA FILM

Grzegorz Piątek: tytuł tej książki jest w lekkim cudzysłowie

- Tytuł jest wzięty z jednego z tekstów z epoki. Dobrze pokazuje on rozmiar ambicji, entuzjazm i optymizm towarzyszący pierwszym latom odbudowy Warszawy i te obietnice wykreowania miasta na pewno lepszego niż przed wojną, a kto wie – może i najlepszego na świecie - mówił w "Wybieram Dwójkę" autor książki "Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949".
Zobacz więcej na temat:  architektura Grzegorz Piątek Warszawa 1945 1946 Dwójka

Hubert Zemler przed koncertem z okazji 83. urodzin Dwójki

- Ten utwór oryginalnie powstał z taśmowych pętli, które Brian Eno posklejał w ciągu dwóch dni pod wpływem impresji dworca lotniczego. Dlatego jest w nim bardzo mało materiału dźwiękowego - mówił w Programie 2 Polskiego Radia perkusista Hubert Zemler - jeden z wykonawców, którzy wystąpią 1 marca w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego.
Zobacz więcej na temat:  improwizacja Dwójka KULTURA MUZYKA

Małgorzata Sidz: Finowie mają bardzo głębokie związki z naturą

- Nawet ci, którzy mieszkają w dużych miastach chcą być częścią przyrody. Chodzą do lasu, kapią się w morzu i jeziorach, a kiedy tylko mają okazję, jeżdżą do domków letniskowych. Natura jest dla nich bardzo ważna. Chciałam pokazać też, że żyją trochę w rytmie tej natury - mówiła w audycji "Wybieram Dwójkę" autorka książki reporterskiej "Kocie chrzciny. Lato i zima w Finlandii".
Zobacz więcej na temat:  Finlandia Dwójka KULTURA Czarne