Polskie Radio
Section05
Bawaria

Kulisy Spraw. O napięciach między CDU a CSU

W ostatnich miesiącach zarysował się konflikt między przewodniczącym CSU i szefem niemieckiego MSW, Horstem Seehoferem, a Angelą Merkel, która jest liderką CDU. Główną osią sporu są sprawy migracyjne, ale problemem dla bawarskiego ugrupowania jest także działalność kanclerz na krajowej arenie politycznej. W Kulisach Spraw rozmowa z Krzysztofem Rakiem, ekspertem ds. zagranicznych. 
Zobacz więcej na temat:  Europa Polskie Radio 24 Niemcy CDU Bawaria

[TYLKO U NAS] Piotr Semka o wyborach w Niemczech

W niedzielę odbędą się wybory regionalne w największym niemieckim landzie - Bawarii. Bardzo prawdopodobne, że choć rządząca tam od lat 50. Unia Chrześcijańsko Społeczna (CSU) wygra, to nie z taką przewagą, by samodzielnie pełnić władzę. Potencjalnym koalicjantem jest skrajnie prawicowa Alternatywa dla Niemiec (AfD). Co to oznacza dla kanclerz Angeli Merkel? Niemieckie wybory dla portalu PolskieRadio24.pl komentuje publicysta Piotr Semka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy Bawaria wybory w Niemczech Angela Merkel Piotr Semka

Czy dojdzie do rozłamu w koalicji CDU/CSU?

Minister spraw wewnętrznych i przewodniczący CSU Horst Seehofer podczas czerwcowych rozmów przedstawił kanclerz Angeli Merkel ultimatum. Poczynając od tamtego momentu dał jej dwa tygodnie na znalezienie europejskiego rozwiązania dot. kryzysu migracyjnego. Po poświęconym temu szczycie uznał przywiezione przez Merkel propozycje za niewystarczające i zapowiedział podanie się do dymisji. Na temat niemieckiego sceny politycznej i zakrętu na jakiej się znalazła mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Madajczyk z Instytutu Spraw Publicznych PAN.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Niemcy Angela Merkel CDU Bawaria migracja