Polskie Radio
Section05
Bułgaria

NASZ WYWIAD "Rotacyjny" rząd w Bułgarii. Ekspert OSW: chce pozwać Gazprom, wprowadzić kraj do Schengen i do strefy euro

- Bułgaria, była jednym z dwóch krajów, obok Polski, którym Gazprom wyłączył w kwietniu ubiegłego roku dostawy gazu - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl Łukasz Kobeszko z Ośrodka Studiów Wschodnich. Z związku z tym, podobnie jak Polska, Bułgaria chce teraz pozwać Gazprom przed trybunał arbitrażowy. Ekspert opowiedział także o nowym "rotacyjnym" rządzie, dywersyfikacji źródeł gazu, produkcji amunicji i pomocy dla Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  Bułgaria NASZ WYWIAD gaz

Bułgaria przygotowuje skargę przeciwko Gazpromowi za odcięcie dostaw. Wcześniej pozew złożyło PGNiG

Bułgaria pracuje nad pozwem do sądu arbitrażowego przeciwko Gazpromowi - poinformował bułgarski minister energetyki Rossen Christow. Bułgaria jest jednym z krajów, które po inwazji na Ukrainę odmówiły przejścia na płatności w rublach i Gazprom odciął dostawy surowca.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Bułgaria Gazprom gaz ziemny wojna na Ukrainie bezpieczeństwo energetyczne

"Smokiniata". Pismo jako przestrzeń rozwoju dla studentów

"Smokiniata" to internetowy nieregularnik studencko-doktorancki przeznaczony dla młodych slawistów i slawistek oraz osób związanych z kulturą słowiańską. - Tworzymy inkluzywną przestrzeń otwartą dla wszystkich, którzy mają coś ciekawego do przekazania - niezależnie od stopnia naukowego czy doświadczenia - opowiadają Yordanka Ilieva-Cygan i Zofia Kręc z Instytutu Slawistyki Zachodniej i Południowej.  
Zobacz więcej na temat:  Czwórka STYL ŻYCIA podróże Podróże z Czwórką Bułgaria studenci Adam Smolarek

Afera z udziałem Ursuli von der Leyen. Wyciekło nagranie. "Musicie wymyślić, jak obejść zasady"

W Bułgarii szeroko omawiany jest skandal, w który uwikłana jest przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Ujrzał on światło dzienne po tym, jak Radostin Wasilew, deputowany partii "Kontynuujemy Zmiany", ujawnił nagranie z rozmów między przedstawicielami swojego ugrupowania i członkami partii GERB Bojko Borisowa - pojawił się w nim budzący kontrowersje wątek z szefową KE.
Zobacz więcej na temat:  Bułgaria Ursula von der Leyen Komisja Europejska Unia Europejska Strefa Schengen strefa euro Europa ŚWIAT

Rosja w posiadaniu dziesiątków nieruchomości w Bułgarii. Lokalne władze nie mają do nich dostępu

W posiadaniu Rosji znajdują się dziesiątki nieruchomości w Bułgarii, za które Moskwa nie płaci podatków, ani nie uiszcza opłat za użytkowanie. Jedynie mała część rosyjskich nieruchomości jest używana do celów dyplomatycznych, mimo że wszystkie korzystają z immunitetu i bułgarskie władze nie mają do nich wstępu - opisują bułgarscy dziennikarze śledczy z portalu Klub Z.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja Bułgaria polityka

Zboże z Ukrainy. Polska, Bułgaria, Rumunia, Słowacja i Węgry domagają się działań od KE

Polska wraz z Bułgarią, Rumunią, Słowacją i Węgrami domagają się od Komisji Europejskiej działań w związku z masowym napływem zboża z Ukrainy. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka dowiedziała się nieoficjalnie, że piątka krajów uzgodniła wspólny list w tej sprawie do przewodniczącej Komisji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Komisja Europejska Bułgaria Rumunia Węgry Słowacja

Wakacyjny dylemat: wypoczynek w miejscu, które znamy, czy odkrywanie nowych kierunków?

Są miejsca na świecie, które mają już dość turystów i wręcz zniechęcają do odwiedzania. Są jednak też takie, które robią wszystko, by do nich przyjechać: nawet dopłacają. Jaki kierunek wybrać planując wakacje, czym się kierować?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA podróże wakacje Egipt Turcja Grecja Bułgaria wypoczynek zwiedzanie Tajwan Piotr Firan Radosław Nałęcz Trójka Stefan Czarniecki

Korupcja w Bułgarii. Prof. Kuczyński o aferach Sergeja Staniszewa i Bojko Borisowa

W ostatnim tygodniu doszło do zatrzymania pod zarzutem korupcji czterech osób, które były związane z istotnymi europejskimi instytucjami. W związku z tym prof. Grzegorz Kuczyński z Warsaw Institute, który był gościem Polskiego Radia 24, przypomniał o kilku głośnych sprawach nieuczciwych i niejasnych zagrań finansowych, które miały miejsce w ostatnich latach w Bułgarii.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa Bułgaria korupcja