Polskie Radio
Section05
Bułgaria

ANALIZA Chaos, przyspieszone wybory i brak sprawczości rządu. Szerokie koalicje w parlamentach nie przynoszą nic dobrego

Wybory w kraju, który przechodzi dekompozycję społeczną i polityczną, mogą przynieść chaos i wymusić kolejne wybory. Co gorsza, wprowadzenie wielu mniejszych partii może spowodować utworzenie tzw. jałowej koalicji, której rząd, w obawie o jej rozpad, nie będzie umiał sprawnie zarządzać państwem. We współczesnej polityce o tym jak to jest bolesne, przekonały się takie kraje jak: Belgia, Holandia, czy Bułgaria.
Zobacz więcej na temat:  Europa ŚWIAT Bułgaria Holandia polityka Bruksela Amsterdam Sofia

Duchowni Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej wydaleni z Bułgarii. Posługiwali się paszportami dyplomatycznymi

Państwowa Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (kontrwywiad) wydaliła w czwartek dwóch obywateli Białorusi i jednego obywatela Rosji posługujących się paszportami dyplomatycznymi z powodu "działań wymierzonych w bezpieczeństwo narodowe Bułgarii"; wszyscy są duchownymi Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej.
Zobacz więcej na temat:  cerkiew prawosławna Rosja Bułgaria dyplomacja służby specjalne ŚWIAT Europa szpiegostwo

Protesty w Bułgarii po zniesieniu embarga na zboże z Ukrainy. Rolnicy z Polski, Węgier i Słowacji spokojni

Władze Bułgarii nie wsłuchały się w głos swoich rolników i nie wprowadziły embarga na ukraińskie zboże po zniesieniu regulacji przez UE. To przyczyniło się do antyrządowych protestów rolników i do blokad dróg w Bułgarii. Polska, Węgry i Słowacja, które wprowadziły embargo na poziomie krajowym, by chronić swój rynek rolny i rolników, nie musza się mierzyć z manifestacjami, jak rząd w Sofii.  Rumunia natomiast wybrała rozwiązanie pośrednie.
Zobacz więcej na temat:  zboże Ukraina ŚWIAT Słowacja Węgry Bułgaria

"Nie" dla ukraińskiego zboża również w Bułgarii. Protesty rolników paraliżują kraj

W całej Bułgarii rozpoczęły się protesty rolników skierowane przeciwko zniesieniu zakazu importu ukraińskich zbóż po 15 września, o czym zadecydowała w piątek Komisja Europejska przy poparciu wyrażonym przez bułgarski parlament. Producenci zrzeszeni w 26 organizacjach blokują ciężkim sprzętem najważniejsze węzły transportowe i punkty kontroli granicznej w kraju.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ŚWIAT Bułgaria rolnictwo Ukraina zboże eksport import embargo

Dron w bułgarskim kurorcie nad Morzem Czarnym. Sprawę badają specjalne służby

Na skałach u wybrzeża miejscowości Tiulenowo, 80 km na północ od Warny, został znaleziony dron; na miejsce zdarzenia wysłaliśmy specjalną jednostkę, by zbadała bezzałogowiec i go zdezaktywowała - poinformowało ministerstwo obrony Bułgarii. - Przypuszcza się, że dron jest wyposażony w ładunek wybuchowy - przekazało bułgarskie radio publiczne BNR.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Bułgaria Morze Czarne dron drony

Groził śmiercią bułgarskiemu ministrowi za poparcie dla Ukrainy. Zatrzymała go policja

Sofijska prokuratura okręgowa postawiła 39-letniemu mężczyźnie zarzut grożenia śmiercią ministrowi obrony Bułgarii Todorowi Tagarewowi z powodu popierania przez ministra walczącej z Rosją Ukrainy. Podejrzany został zatrzymany na 72 godziny - poinformowała telewizja Nova.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Bułgaria Wołodymyr Zełenski Ukraina Sofia energetyka NATO wojna na Ukrainie wojna 2023 polityka