Polskie Radio
Section05
Dorota Truszczak

Instytut Pamięci Narodowej. Darczyńcy przekazują materiały ważne dla historii Polski

Do Archiwum IPN trafiły pamiątki po Antonim Siczku, żołnierzu armii gen. Władysława Andersa, który był weteranem bitwy pod Monte Cassino, później inwigilowanym przez komunistyczną bezpiekę. To jednak nie jest jedyne wydarzenie związane z tegorocznym Dniem Darczyńcy, obchodzonym 6 grudnia. Jakie jeszcze materiały trafiły do IPN?
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak historia Polski IPN Instytut Pamięci Narodowej Krzysztof Szwagrzyk Marzena Kruk

Ogłoszono nazwiska ofiar totalitaryzmów, zidentyfikowanych w ramach działań IPN. "To jest dla nas święto"

Kolejne nazwiska ofiar, odnalezionych i zidentyfikowanych przez Instytut Pamięci Narodowej, zostały podane do publicznej wiadomości 1 grudnia. Wśród 20 zidentyfikowanych osób znaleźli się m.in. żołnierze Zgrupowania NSZ kpt. Henryka Flamego ps. "Bartek" oraz ofiary terroru komunistycznego pogrzebane na terenie Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak historia Polski IPN Instytut Pamięci Narodowej

Auschwitz-Birkenau. Los Żydów w okupowanej Polsce

Na konferencji w Wannsee pod Berlinem - 20 stycznia 1942 roku - Niemcy zdecydowali o "ostatecznym rozwiązaniu kwestii żydowskiej" w Europie, czyli zamordowaniu wszystkich Żydów. 15 lutego 1942 roku do KL Auschwitz dotarł z Bytomia pierwszy transport. Aresztowani przez Gestapo, po przywiezieniu do obozu, zostali zgładzeni przez Niemców.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Andrzej Nowak historia Polski Holokaust II wojna światowa okupacja niemiecka Żydzi

Noty identyfikacyjne dla rodzin ofiar terroru komunistycznego i zbrodni niemieckich

Kolejne nazwiska ofiar, odnalezionych i zidentyfikowanych przez Instytut Pamięci Narodowej, zostały podane do publicznej wiadomości 1 grudnia w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Wśród 20 zidentyfikowanych osób znaleźli się m.in. żołnierze Zgrupowania NSZ kpt. Henryka Flamego ps. "Bartek" oraz ofiary terroru komunistycznego pogrzebane na terenie Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak historia Polski IPN Instytut Pamięci Narodowej

Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie. Gen. Władysław Sikorski rozpoczął odtwarzanie armii

Po klęsce kampanii wrześniowej 1939 roku żołnierze polscy kontynuowali walkę z Niemcami. We Francji powstał rząd polski. Jego premierem został gen. Władysław Sikorski, który podjął decyzję o odtworzeniu polskich sił zbrojnych na wychodźstwie. Wiosną 1940 roku to było już 80 tysięcy ludzi. Szlak bojowy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie wiódł przez wiele krajów, przyniósł krwawe wyniszczające boje, ale i zwycięstwa.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Wojsko Polskie Władysław Sikorski Dorota Truszczak Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie

Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie podczas II wojny światowej

Po klęsce kampanii wrześniowej żołnierze polscy kontynuowali walkę z Niemcami. We Francji powstał rząd polski. Jego premierem został gen. Władysław Sikorski, który podjął decyzję o odtworzeniu polskich sił zbrojnych na wychodźstwie. Wiosną 1940 roku to było już 80 tysięcy ludzi. Zmierzających do polskiego wojska niemiecka propaganda nazywała "turystami Sikorskiego".
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Andrzej Nowak II wojna światowa historia Polski

Polskie rysie. O działaniach na rzecz powrotu tych zwierząt do naszego kraju

Jest takie obrazowe stwierdzenie, że to był powrót znad krawędzi – to znaczy powrót rysia do polskich lasów i puszcz,  gatunku, który wyginął na setki lat w naszym kraju. Według danych z 2023 roku na terenie Polski, dzięki programom reintrodukcji, przywracania przyrodzie tego gatunku, działaniom, które rozpoczęły się ponad 30 lat temu, mamy obecnie w kraju około 200 osobników.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak ryś zwierzęta zwierzęta leśne natura przyroda

"Choinki Jedynki 2023". Zobacz nagrodzone i wyróżnione prace dzieci

Trwa XXII Charytatywna Akcja Programu 1 Polskiego Radia "Choinki Jedynki 2023". Jury w składzie: prof. Franciszek Maśluszczak (artysta malarz, pedagog), Marek Jaromski (artysta grafik) i Maciej Szymanowicz (grafik, dizajner, autor okładek i ilustracji do książek) wybrało z nadesłanych przez dzieci i młodzież prac 20 rysunków nagrodzonych oraz 40 wyróżnionych. 
Zobacz więcej na temat:  Choinki Jedynki Choinki Jedynki 2023 Dorota Truszczak Anna Dymna Marek Jaromski Agnieszka Kunikowska dzieci konkurs prace plastyczne

Obserwatorium Cerro Armazones - polska placówka w Chile może zrewolucjonizować naukę

Cerro Armazones, polskie obserwatorium astronomiczne na pustyni Atakama w Chile otwiera podwoje. Docelowo sześć nowoczesnych teleskopów położonych na wysokości 2817 m n.p.m., z ponad 340 bezchmurnymi nocami w ciągu roku i z doskonale stabilną atmosferą, ma pozwolić skalibrować kosmiczną skalę odległości. - To niewątpliwie jedno z największych osiągnięć polskiej astronomii - ocenia prof. Rafał Moderski, dyrektur Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN, które będzie zarządzać obiektem.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Maciej Kurzajewski astronomia Chile Cerro Armazones obserwatorium obserwatorium Cerro Armazones kosmos Wszechświat

Lata 1632-1673. Potop i ogień, wstęp do upadku

Tak widzi te cztery dekady w historii Polski i I Rzeczypospolitej prof. Andrzej Nowak, autor książkowego serialu "Dzieje Polski". Ukazał się właśnie szósty tom cyklu. Opisuje on krótki czas, zaledwie cztery dekady, a słowa tytułowe zaczerpnęliśmy z jednego z rozdziałów książki. Skąd taka ocena? Jakie to były cztery dekady w historii Polski, które zaczyna przecież zwycięstwo w wojnie smoleńskiej państwa polsko-litewskiego w konfrontacji z Moskwą i kończy zwycięstwo w bitwie pod Chocimiem, stoczonej 11 listopada 1673 pomiędzy Rzeczpospolitą Obojga Narodów a Imperium Osmańskim?
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Andrzej Nowak

Ludowe Wojsko Polskie. Kim byli żołnierze z orłem bez korony?

Gen. Władysław Sikorski, naczelny wódz oraz premier rządu na uchodźstwie podczas II wojny światowej, miał o wojsku polskim zależnym od Armii Czerwonej powiedzieć: "Komuniści, dywersanci, Berling - zdrajca i dezerter". Dlaczego jedni nazywają ich polskimi bohaterami, a drudzy - żołnierzami przeklętymi?
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Wojsko Polskie Władysław Sikorski Armia Czerwona Wanda Wasilewska Dorota Truszczak Ludowe Wojsko Polskie (LWP)

Orzełek bez korony: od Wandy Wasilewskiej przez Lenino do Berlina. Pamięć "ludowego" Wojska Polskiego

Gen. Władysław Sikorski, naczelny wódz oraz premier rządu na uchodźstwie podczas II wojny światowej, miał o wojsku polskim zależnym od Armii Czerwonej powiedzieć: "Komuniści, dywersanci, Berling - zdrajca i dezerter". Co znaczyła i co znaczy ta formacja dla nas dziś? Kim  byli, kim są dla nas ci, którzy wtedy chwycili za broń? 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Wojsko Polskie Władysław Sikorski Armia Czerwona Wanda Wasilewska Dorota Truszczak