Polskie Radio
Section05
Holokaust

Rzecznik rządu: Izrael znał projekt ustawy o IPN

- Oczekujemy, że Izrael uzna sformułowanie "polskie obozy śmierci" jako cześć kłamstwa oświęcimskiego. W wielu porządkach prawnych, również w Izraelu, istnieje kara za podobne stwierdzenia. Wyznacznikiem uczciwych relacji powinna być prawda historyczna. W obozach śmierci Niemcy zabijali Żydów, Polaków, Romów i Rosjan. Kto twierdzi inaczej powinien być ukarany, mówi nieprawdę na temat zbrodni przeciwko ludzkości - powiedziała w Rozmowie PR24 Joanna Kopcińska, rzecznik prasowy rządu. W Polskim Radiu 24 o napięciach między Polską a Izraelem w kontekście nowelizacji ustawy o IPN mówił również Zbigniew Gryglas z Porozumienia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Joanna Kopcińska Zbigniew Gryglas II wojna światowa Holokaust Żydzi Niemcy IPN Instytut Pamięci Narodowej POLSKA

"Amerykanie powinni wesprzeć Międzymorze ekonomicznie"

- Międzymorze, które byłoby oddzielnym konstruktem geopolitycznym na pomoście bałtycko-czarnomorskim, co najmniej składające się z Polski, Ukrainy i Rumunii, a najlepiej jeszcze z Białorusi, musi mieć podglebie ekonomiczne. Amerykanie powinni wesprzeć ten projekt ekonomicznie i my musimy tego żądać - mówił na antenie radiowej Jedynki dr Jacek Bartosiak, ekspert ds. międzynarodowych. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Grzegorz Ślubowski Izrael II wojna światowa Holokaust Rex Tillerson Witold Jurasz Stany Zjednoczone

"Polska może stracić na arenie międzynarodowej"

– Ta ustawa, w obecnym brzmieniu, jest dobrym dokumentem. Nie należy wprowadzać poprawek – oceniała w Debacie Dnia Zuzanna Dąbrowska z Telewizji Trwam. W Polskim Radiu 24 o napięciu dyplomatycznym między Polską a Izraelem, w kontekście nowelizacji ustawy o IPN, mówił również Mariusz Gierej z portalu „mPolska24.pl”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Holokaust Izrael II wojna światowa IPN Instytut Pamięci Narodowej faszyzm Niemcy

"Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice". Przejmująca wystawa

Wystawa "Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice" opowiada o losach piętnaściorga dzieci urodzonych w latach 1939-1942, ocalałych dzięki bezgranicznej rodzicielskiej miłości, która kazała oddać je w obce ręce i odwadze ludzi, którzy uznali je za własne córki i synów. Mówiła o tym ocalała z Zagłady jako dziecko, jedna z bohaterek wystawy - Joanna Sobolewska-Pyz ze Stowarzyszenie Dzieci Holokaustu.
Zobacz więcej na temat:  Holokaust Żydzi II wojna światowa

Spór dyplomatyczny na linii Polska-Izrael. Komentarze

- Przepisy dotyczące kar za kłamstwa historyczne istnieją również w innych krajach, w tym także w Izraelu. To suwerenna decyzja państw – powiedział w Polskim Radiu 24 historyk dr Krzysztof Kawęcki. Odniósł się w ten sposób do sporu na linii Polska-Izrael po zaakceptowaniu przez Sejm ustawy o IPN, która przewiduje m.in. kary za sformułowanie „polskie obozy koncentracyjne”. O sprawie mówili także politolog dr Andrzej Anusz, historyk dr Piotr Gontarczyk (IPN), Michał Karnowski (Sieci Prawdy) i Marcin Makowski (Do Rzeczy).
Zobacz więcej na temat:  Holokaust Żydzi Izrael Benjamin Netanjahu II wojna światowa polityka historyczna historia Polski Andrzej Anusz Niemcy piotr gontarczyk

Spór na linii Polska-Izrael. „To katastrofa dyplomatyczna”

- Zgodnie z ustawą dotyczącą obozów śmierci trzeba będzie aresztować premiera Izraela, który pisze na Twitterze, że Polska jest winna Holokaustu. To kompletne bzdury, ale te kompletne bzdury kosztują nas dyplomatycznie już teraz. Sytuacja, w której najważniejszy polityk w Izraelu mówi takie rzeczy o Polsce, jest katastrofą dyplomatyczną – powiedział w Debacie Poranka Marek Nowak z Zielonych Wiadomości. Kryzys dyplomatyczny między Polską a Izraelem komentował również Piotr Nisztor z Gazety Polskiej Codziennie.
Zobacz więcej na temat:  Benjamin Netanjahu Izrael II wojna światowa Holokaust historia Polski Piotr Nisztor