Polskie Radio
Section05
James Mattis

"Polskie wojsko jest stawiane za wzór przez prezydenta USA"

W ubiegłym tygodniu minister obrony narodowej przebywał w Waszyngtonie na oficjalne zaproszenie amerykańskiego ministra obrony Jamesa Mattisa. – Jesteśmy powszechnie uznawani za jeden z najważniejszych filarów bezpieczeństwa Europy, a polskie wojsko jest stawiane za wzór przez prezydenta USA. Ten sojusz ma dla nas fundamentalne znaczenie – mówił Antoni Macierewicz w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Macierewicz Ministerstwo Obrony Narodowej Zapad 2017 manewry Zapad 2017 ćwiczenia wojskowe USA Donald Trump James Mattis Rosja Wojska Obrony Terytorialnej POLSKA

Pentagon chce wysyłać na Ukrainę rakiety przeciwczołgowe

Pentagon i Departament Stanu przygotowały plan przekazania Ukrainie rakiet przeciwczołgowych, które miałyby być wykorzystane w walce z separatystami na wschodzie tego kraju - informuje dziennik Wall Street Journal. Twórcy planu, w którym przewidziano także rolę dla Polski, nie uzyskali jeszcze akceptacji w Białym Domu. W Polskim Radiu 24 komentowali te doniesienia Marek Wałkuski - korespondent PR 2 USA i Arkadiusz Bąk z Naczelnej Redakcji Publicystyki Międzynarodowej. 
Zobacz więcej na temat:  USA Ukraina wojna na Ukrainie Pentagon wojsko Krym Rosja Donald Trump James Mattis ŚWIAT

"NATO jest przygotowane na agresywne działania rosyjskie"

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz spotkał się w środę w Brukseli z Sekretarzem Obrony USA Jamesem Mattisem. - Są trwałe plany obecności żołnierzy amerykańskich w Polsce. Wkład USA w obronę polskiej wschodniej flanki jest wyższy niż wynikałoby z formalnego podejścia do zagadnienia. Sojusz ze Stanami Zjednoczonymi jest dla nas strategiczny, ale to wszystko dzieje się w związku z NATO, gdzie USA dominują wkładem –  powiedział w audycji Rozmowa PR24 minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Antoni Macierewicz Ministerstwo Obrony Narodowej Hiszpania NATO Unia Europejska Donald Trump USA James Mattis POLSKA