X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio
Section05
Jugendamt

Ekspert: zagraniczne urzędy często odbierają dzieci z błahych powodów

- Praktyka Jugendamtów się nie zmieni. Niemieckie urzędy będą działały jak dotychczas - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Filip Wołoszczak z Centrum Interwencyjne Ordo Iuris. Ekspert odniósł się do orzeczenia Komisji Europejskiej, która oświadczyła że nie ma kompetencji, by zajmować się kwestiami prawa rodzinnego w krajach Unii Europejskiej
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Jugendamt Norwegia Niemcy Unia Europejska Europa Parlament Europejski Komisja Europejska dzieci rodzice Ordo Iuris Artur Wdowczyk

KE: UE nie ma kompetencji do zajmowania się prawem rodzinnym

Komisja Europejska oświadczyła, że nie ma kompetencji, by zajmować się kwestiami prawa rodzinnego w krajach Unii Europejskiej. To odpowiedź na pytanie o przyjętą w ubiegłym tygodniu przez Parlament Europejski rezolucję, w której europosłowie wzywają KE do zajęcia się kontrowersyjnymi działaniami Jugendamtów. 
Zobacz więcej na temat:  Europa Unia Europejska Parlament Europejski Komisja Europejska Niemcy Jugendamt dzieci rodzice

Michał Wójcik o Jugendamtach: nie potrafię zrozumieć Julii Pitery

W Parlamencie Europejskim przeprowadzono dyskusję na temat Jugendamtów, czyli niemieckich urzędów odpowiedzialnych za pomoc socjalną dzieciom i młodzieży. Mieszkańcy państw Unii zarzucają niemieckim urzędnikom, że w sporach dotyczących rodzin wielonarodowych dyskryminowani są rodzice niebędący niemieckiego pochodzenia. Głos zabrała również eurodeputowana PO Julia Pitera. O sprawie mówił w Polskim Radiu 24 Michał Wójcich, wiceminister sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  Jugendamt Niemcy Julia Pitera Michał Wójcik dzieci

Wiceminister kontra eurodeputowana ws. Jugendamtów

Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik w wydanym oświadczeniu stwierdza, że czwartkowe wystąpienie eurodeputowanej Platformy Obywatelskiej, Julii Pitery, w Parlamencie Europejskim w dyskusji na temat Jugendamtów, "było sprzeczne ze stanowiskiem polskiego rządu, który dobro polskich dzieci traktuje jako cel priorytetowy". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Michał Wójcik Ministerstwo Sprawiedliwości Julia Pitera Jugendamt Komisja Europejska Parlament Europejski

Działalność Jugendamtów na forum Parlamentu Europejskiego

– Było to dla mnie szokiem, kiedy zetknęłam się z tego rodzaju praktykami – powiedziała Eleonora Evi, włoska posłanka do Parlamentu Europejskiego. W audycji „Konfrontacje Idei” odniosła się w ten sposób do działań urzędu Jugendamt, którego pracownicy odbierali dzieci, m.in. polskim rodzinom mieszkającym w Niemczech.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Zdzisław Krasnodębski Parlament Europejski Jugendamt Niemcy dzieci

"Trzeba zrobić kwerendę strat i wystawić Niemcom fakturę"

- Są w relacjach z Niemcami kwestie trudne, których nie można zamiatać pod dywan jak poprzedni rząd. Zawsze byłam zwolennikiem artykułowania wątpliwości co do Jugendamtów i domagania się reparacji. Niemiecka polityka historyczna to majstersztyk, z kata stali się ofiarą. W Polsce wytworzono poczucie wstydu, że jesteśmy gorsi. Musimy wstać z kolan  – powiedziała w audycji 24 Pytania Dorota Arciszewska-Mielewczyk z PiS.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Prawo i Sprawiedliwość Niemcy Jugendamt reparacje wojenne II wojna światowa

Jest przełom ws. ochrony polskich dzieci w Niemczech

Ministerstwo Sprawiedliwości informuje o przełomie w rozmowach w sprawie Jugendamtów. Po spotkaniu ze stroną niemiecką ustalono, że powstanie lista polskich rodzin zastępczych i sieć Domów Polskich w Niemczech, a także stała polsko-niemiecka grupa robocza monitorująca działalność Jugendamtów. Takie postulaty zgłosiła polska delegacja podczas rozmów z niemieckimi partnerami.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Jugendamt Niemcy

„Jugendamt to urząd, który stał się niechlubnie popularny”

Ministerstwo sprawiedliwości prowadzi działania, w ramach których pomaga polskim rodzinom mieszkającym zagranicą w przypadkach niesłusznego odebrania dziecka przez urzędy zajmujące się ochroną małoletnich. W audycji Jakim Prawem rozmowa z Michałem Wosiem, wiceszefem resortu sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 adopcja dziecko Niemcy Jugendamt Berlin Ministerstwo Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro

Działalność Jugendamtów. "Bardzo poważny problem"

W Parlamencie Europejskim w Strasburgu wystawiono spektakl "Traktat o miłości" autorstwa Marka Kochana. Przedstawienie opowiada o procederze bezpodstawnego najczęściej odbierania Polakom ich dzieci, który na co dzień ma miejsce w Niemczech. Gośćmi audycji Konforntacje idei byli Stefan Hambura – prawnik i Marek Kochan - autor spektaklu „Traktat o miłości".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 dzieci Jugendamt Niemcy Marek Kochan