Polskie Radio
Section05
Jugendamt

Ekspert: zagraniczne urzędy często odbierają dzieci z błahych powodów

- Praktyka Jugendamtów się nie zmieni. Niemieckie urzędy będą działały jak dotychczas - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Filip Wołoszczak z Centrum Interwencyjne Ordo Iuris. Ekspert odniósł się do orzeczenia Komisji Europejskiej, która oświadczyła że nie ma kompetencji, by zajmować się kwestiami prawa rodzinnego w krajach Unii Europejskiej
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Jugendamt Norwegia Niemcy Unia Europejska Europa Parlament Europejski Komisja Europejska dzieci rodzice Ordo Iuris Artur Wdowczyk

KE: UE nie ma kompetencji do zajmowania się prawem rodzinnym

Komisja Europejska oświadczyła, że nie ma kompetencji, by zajmować się kwestiami prawa rodzinnego w krajach Unii Europejskiej. To odpowiedź na pytanie o przyjętą w ubiegłym tygodniu przez Parlament Europejski rezolucję, w której europosłowie wzywają KE do zajęcia się kontrowersyjnymi działaniami Jugendamtów. 
Zobacz więcej na temat:  Europa Unia Europejska Parlament Europejski Komisja Europejska Niemcy Jugendamt dzieci rodzice

Michał Wójcik o Jugendamtach: nie potrafię zrozumieć Julii Pitery

W Parlamencie Europejskim przeprowadzono dyskusję na temat Jugendamtów, czyli niemieckich urzędów odpowiedzialnych za pomoc socjalną dzieciom i młodzieży. Mieszkańcy państw Unii zarzucają niemieckim urzędnikom, że w sporach dotyczących rodzin wielonarodowych dyskryminowani są rodzice niebędący niemieckiego pochodzenia. Głos zabrała również eurodeputowana PO Julia Pitera. O sprawie mówił w Polskim Radiu 24 Michał Wójcich, wiceminister sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  Jugendamt Niemcy Julia Pitera Michał Wójcik dzieci

Wiceminister kontra eurodeputowana ws. Jugendamtów

Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik w wydanym oświadczeniu stwierdza, że czwartkowe wystąpienie eurodeputowanej Platformy Obywatelskiej, Julii Pitery, w Parlamencie Europejskim w dyskusji na temat Jugendamtów, "było sprzeczne ze stanowiskiem polskiego rządu, który dobro polskich dzieci traktuje jako cel priorytetowy". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Michał Wójcik Ministerstwo Sprawiedliwości Julia Pitera Jugendamt Komisja Europejska Parlament Europejski

Działalność Jugendamtów na forum Parlamentu Europejskiego

– Było to dla mnie szokiem, kiedy zetknęłam się z tego rodzaju praktykami – powiedziała Eleonora Evi, włoska posłanka do Parlamentu Europejskiego. W audycji „Konfrontacje Idei” odniosła się w ten sposób do działań urzędu Jugendamt, którego pracownicy odbierali dzieci, m.in. polskim rodzinom mieszkającym w Niemczech.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Zdzisław Krasnodębski Parlament Europejski Jugendamt Niemcy dzieci

"Trzeba zrobić kwerendę strat i wystawić Niemcom fakturę"

- Są w relacjach z Niemcami kwestie trudne, których nie można zamiatać pod dywan jak poprzedni rząd. Zawsze byłam zwolennikiem artykułowania wątpliwości co do Jugendamtów i domagania się reparacji. Niemiecka polityka historyczna to majstersztyk, z kata stali się ofiarą. W Polsce wytworzono poczucie wstydu, że jesteśmy gorsi. Musimy wstać z kolan  – powiedziała w audycji 24 Pytania Dorota Arciszewska-Mielewczyk z PiS.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Prawo i Sprawiedliwość Niemcy Jugendamt reparacje wojenne II wojna światowa

Jest przełom ws. ochrony polskich dzieci w Niemczech

Ministerstwo Sprawiedliwości informuje o przełomie w rozmowach w sprawie Jugendamtów. Po spotkaniu ze stroną niemiecką ustalono, że powstanie lista polskich rodzin zastępczych i sieć Domów Polskich w Niemczech, a także stała polsko-niemiecka grupa robocza monitorująca działalność Jugendamtów. Takie postulaty zgłosiła polska delegacja podczas rozmów z niemieckimi partnerami.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Jugendamt Niemcy

„Jugendamt to urząd, który stał się niechlubnie popularny”

Ministerstwo sprawiedliwości prowadzi działania, w ramach których pomaga polskim rodzinom mieszkającym zagranicą w przypadkach niesłusznego odebrania dziecka przez urzędy zajmujące się ochroną małoletnich. W audycji Jakim Prawem rozmowa z Michałem Wosiem, wiceszefem resortu sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 adopcja dziecko Niemcy Jugendamt Berlin Ministerstwo Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro