Polskie Radio
Section05
Ordo Iuris

Ordo Iuris krytycznie o programie warszawskiego ratusza. Zarzuca "liczne uchybienia"

"Ordo Iuris przekazał wojewodzie mazowieckiemu opinię dotyczącą warszawskiego programu »Równe Miejsce«" - czytamy na stronie instytutu. Według Ordo Iuris, program, który "ma propagować m.in. ochronę praw człowieka i rozwój demokracji (...) promuje postulaty odnoszące się do ideologii gender oraz prowadzi do naruszenia konstytucyjnego prawa do ochrony życia prywatnego, a także ogranicza wolność sumienia i wolność wypowiedzi".
Zobacz więcej na temat:  regiony mazowieckie Warszawa Ordo Iuris POLSKA

Gwałtowny wzrost ataków na chrześcijan. Prawnik Ordo Iuris: przeciwdziałanie jest możliwe

Według raportu Międzynarodowego Dzieła Chrześcijańskiego Open Doors gwałtownie wzrósł odsetek prześladowań i dyskryminacji chrześcijan na całym świecie. Mecenas Jakub Słoniowski z Instytutu Ordo Iuris na antenie Polskiego Radia 24 wytłumaczył, jak można zapobiegać atakom, oraz wyjaśnił podejście prawne w tej kwestii.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 chrześcijaństwo wiara Kościół religia katolicyzm aktualności katolickie atak Ordo Iuris prawo

ANALIZA Jak chronić pluralizm mediów? Rynek medialny w Polsce i w Europie

Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji wywołała w Polsce szeroką dyskusję na temat pluralizmu mediów. PiS, który jest autorem projektu ustawy, podkreślał m.in. konieczność ograniczenia obecność zagranicznych podmiotów na polskim rynku medialnym. Krytycy podnosili kwestię rzekomego uderzenia w wolność słowa. Instytut Ordo Iuris w obszernej monografii wskazuje, że rozwiązania dekoncentracyjne są stosowane w wielu krajach Europy i mają istotne znaczenie z punktu widzenia suwerenności.
Zobacz więcej na temat:  ustawa medialna prawo KRRiT ustawa media Francja Niemcy telewizja radio prasa Ordo Iuris POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24

Krzyże nie znikną z wrocławskiej szkoły. "Władze publiczne powinny pozostać bezstronne w sprawach religijnych"

Po efektywnej interwencji Instytutu Ordo Iuris dyrektor wrocławskiej szkoły podjęła decyzję o pozostawieniu krzyży w pomieszczeniach placówki. Jak napisała w oświadczeniu, "kierowała się przede wszystkim obowiązującymi przepisami prawa". Dodała, że pomocna była też dla niej opinia prawna Ordo Iuris w sprawie ekspozycji krzyży w szkole.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Ordo Iuris religia szkoła wiara dzieci młodzież

Jerzy Kwaśniewski o misji Ordo Iuris: działania prawne, ale i budzenie świadomości obywateli

- Staramy się, by nasze analizy nie tylko wpływały na urzędników międzynarodowych, ale by przede wszystkim budziły świadomość obywateli poszczególnych państw, to jest podstawowy instrument wpływania na politykę międzynarodową - mówił w Polskim Radiu 24 Jerzy Kwaśniewski (Ordo Iuris).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Polska w Unii Europejskiej Komisja Europejska Ordo Iuris Jerzy Jachowicz

Znieważenie wizerunku Matki Boskiej podczas manifestacji LGBT. Jest akt oskarżenia

Ruszył proces oskarżonego o naruszenie uczuć religijnych poprzez znieważenie obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Prokuratura skierowała do Sądu Rejonowego Gdańsk-Południe akt oskarżenia przeciwko jednemu z uczestników manifestacji LGBT w Gdańsku w 2019 r.
Zobacz więcej na temat:  sąd sądownictwo LGBT Kościół Kościół katolicki religia POLSKA społeczeństwo aktualności katolickie Gdańsk Ordo Iuris

Interwencja Ordo Iuris w Europejskim Trybunale Praw Człowieka ws. "małżeństwa" dwóch kobiet

Instytut Ordo Iuris interweniował w sprawie dwóch Bułgarek, które wystąpiły do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka ze skargą. Przedmiotem sprawy był fakt, że władze Bułgarii odmówiły zarejestrowania związku kobiet jako "małżeństwa", które zostało zawarte w Wielkiej Brytanii.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ordo Iuris Strasburg Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu sąd LGBT Bułgaria Europa

Ks. dr hab. Dariusz Oko o swoim procesie w Niemczech: bronimy nie tylko siebie, ale całej Europy

- Tu nie chodzi tylko o nas, tylko całą Unię Europejską. Widać wyraźnie, że następuje coraz większe niszczenie wolności słowa, wolności religijnej, człowieka, chrześcijanina. Ten wyrok zaprzecza podstawowym wartościom, także europejskim - mówił w Polskim Radiu 24 ks. dr hab. Dariusz Oko, teolog, skazany przez sąd w Niemczech.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Kościół katolicki Dariusz Oko homoseksualizm Ordo Iuris Tadeusz Płużański społeczeństwo

"Jesteśmy atakowani przez ideologów gender". Ks. Oko o wyroku niemieckiego sądu

- Atakują nas ideolodzy gender, którzy ubóstwiają homoseksualność. Im, jak widać, nie chodzi o obronę dzieci przed drapieżnikami seksualnymi, tylko przede wszystkim o kompromitację Kościoła. Dla nich homoseksualizm jest niejako świętością - mówił w Polskim Radiu 24 ks. dr hab. Dariusz Oko. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Kościół katolicki Dariusz Oko homoseksualizm Ordo Iuris

Отчет: В польских вузах продвигают ЛГБТ-идеологию и отмечены десятки случаев нарушения свободы слова

Фонд Ordo Iuris насчитал несколько десятков случаев репрессий, которым подвергались преподаватели в Польше в связи с их взглядами или исповедуемым мировоззрением.
Zobacz więcej na temat:  Ordo Iuris ЛГБТ образование в Польше

Jest sprzeciw wobec unijnych koncepcji "praw reprodukcyjnych i seksualnych". Ordo Iuris przygotował petycję

Parlament Europejski domaga się narzucenia przez Unię Europejską wszystkim państwom członkowskim koncepcji "praw reprodukcyjnych i seksualnych" i uznania zabójstwa prenatalnego za prawo człowieka. Instytut Ordo Iuris przygotował międzynarodową petycję w tej sprawie, która została zaprezentowana podczas konferencji międzynarodowej koalicji "Stop raportowi Matica".
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska LGBT POLSKA prawo społeczeństwo Ordo Iuris wolność słowa