Polskie Radio
Section05
Ordo Iuris

Nitras mówi o "aberracji" i braku sumienia. Mec. Kwaśniewski: lewicy brak argumentów, zostały inwektywy

Poseł Platformy Obywatelskiej Sławomir Nitras na antenie Programu 3 Polskiego Radia powiedział, że "to jest kwestia, żebyśmy oddzielili dwie sfery, tak jak mówił Jezus Chrystus". - To jest cesarskie, a to jest boskie [...], leczenie ludzi nie jest boskie, jest ludzkie i musi być oderwane od jakiejkolwiek ideologii - wskazał.
Zobacz więcej na temat:  aborcja POLSKA Trójka Sławomir Nitras PO Ordo Iuris polityka

Nitras obraził aktywistę pro-life, postępowanie umorzone. "Będziemy składać zażalenie"

Sąd Rejonowy Warszawa Śródmieście zadecydował w sprawie Sławomira Nitrasa, który w 2018 r. nazwał działaczy pro-life "gnojami" i "bandą psycholi". Poseł PO miał też naruszyć ich nietykalność cielesną. Postępowanie jednak umorzono argumentując niską szkodliwością społeczną. Mec. Bartosz Lewandowski z Ordo Iuris zapowiedział złożenie zażalenia na tę decyzję sądu.
Zobacz więcej na temat:  Sławomir Nitras sądownictwo Ordo Iuris POLSKA Platforma Obywatelska polityka

Ordo Iuris krytycznie o programie warszawskiego ratusza. Zarzuca "liczne uchybienia"

"Ordo Iuris przekazał wojewodzie mazowieckiemu opinię dotyczącą warszawskiego programu »Równe Miejsce«" - czytamy na stronie instytutu. Według Ordo Iuris, program, który "ma propagować m.in. ochronę praw człowieka i rozwój demokracji (...) promuje postulaty odnoszące się do ideologii gender oraz prowadzi do naruszenia konstytucyjnego prawa do ochrony życia prywatnego, a także ogranicza wolność sumienia i wolność wypowiedzi".
Zobacz więcej na temat:  regiony mazowieckie Warszawa Ordo Iuris POLSKA

ANALIZA Jak chronić pluralizm mediów? Rynek medialny w Polsce i w Europie

Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji wywołała w Polsce szeroką dyskusję na temat pluralizmu mediów. PiS, który jest autorem projektu ustawy, podkreślał m.in. konieczność ograniczenia obecność zagranicznych podmiotów na polskim rynku medialnym. Krytycy podnosili kwestię rzekomego uderzenia w wolność słowa. Instytut Ordo Iuris w obszernej monografii wskazuje, że rozwiązania dekoncentracyjne są stosowane w wielu krajach Europy i mają istotne znaczenie z punktu widzenia suwerenności.
Zobacz więcej na temat:  ustawa medialna prawo KRRiT ustawa media Francja Niemcy telewizja radio prasa Ordo Iuris POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24

Krzyże nie znikną z wrocławskiej szkoły. "Władze publiczne powinny pozostać bezstronne w sprawach religijnych"

Po efektywnej interwencji Instytutu Ordo Iuris dyrektor wrocławskiej szkoły podjęła decyzję o pozostawieniu krzyży w pomieszczeniach placówki. Jak napisała w oświadczeniu, "kierowała się przede wszystkim obowiązującymi przepisami prawa". Dodała, że pomocna była też dla niej opinia prawna Ordo Iuris w sprawie ekspozycji krzyży w szkole.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Ordo Iuris religia szkoła wiara dzieci młodzież

Jerzy Kwaśniewski o misji Ordo Iuris: działania prawne, ale i budzenie świadomości obywateli

- Staramy się, by nasze analizy nie tylko wpływały na urzędników międzynarodowych, ale by przede wszystkim budziły świadomość obywateli poszczególnych państw, to jest podstawowy instrument wpływania na politykę międzynarodową - mówił w Polskim Radiu 24 Jerzy Kwaśniewski (Ordo Iuris).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Polska w Unii Europejskiej Komisja Europejska Ordo Iuris Jerzy Jachowicz

Znieważenie wizerunku Matki Boskiej podczas manifestacji LGBT. Jest akt oskarżenia

Ruszył proces oskarżonego o naruszenie uczuć religijnych poprzez znieważenie obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Prokuratura skierowała do Sądu Rejonowego Gdańsk-Południe akt oskarżenia przeciwko jednemu z uczestników manifestacji LGBT w Gdańsku w 2019 r.
Zobacz więcej na temat:  sąd sądownictwo LGBT Kościół Kościół katolicki religia POLSKA społeczeństwo aktualności katolickie Gdańsk Ordo Iuris