Polskie Radio
Section05
Magdalena Ogórek

"Znaleźliśmy skarb, który ma gigantyczną wartość"

Ogromny wysiłek, 10 lat pracy i 20 ton skarbów wydobytych z dna Wisły. Tak w skrócie można opisać niezwykły film dokumentalny „Uratowane z potopu”. To zapis ekspedycji poszukiwawczej, która zmierzyła się z mitem zatopionych skarbów. To również opowieść o dobrach narodowych XVII-wiecznej Rzeczypospolitej, zrabowanych w potopie szwedzkim. O filmie, a także o przebiegu wyprawy, mówił w audycji „Utracone, Odzyskane” reżyser i odkrywca Marcin Jamkowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski Magdalena Ogórek Marcin Jamkowski potop szwedzki Wisła

Niezwykłe dzieje obrazu "Bem w Siedmiogrodzie"

Monumentalne dzieło, stworzone pod kierunkiem Jana Styki przez zespół malarzy polskich, węgierskich i niemieckich, znane jest jako „Panorama Siedmiogrodzka”, „Bem w Siedmiogrodzie”, „Bem pod Sybinem” oraz „Bem i Petöfi”. Towarzyszy mu ciekawa historia, którą w audycji Utracone, odzyskane przedstawił Paweł Bezak - kustosz Muzeum Więzienia Pawiak, oddziału Muzeum Niepodległości w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Siedmiogród Józef Bem Magdalena Ogórek

Muzeum Niepodległości. „Walka o niepodległość wspólnym dziełem”

Muzeum Niepodległości powstało 30 stycznia 1990 r. jako Muzeum Historii Polskich Ruchów Niepodległościowych i Społecznych. Główna siedziba nowej placówki została ustanowiona w Pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów w Warszawie, gdzie poprzednio mieściło się Muzeum Lenina. O muzeum opowiadała w audycji Utracone Odzyskane dr Jolanta Załęczny z Działu Historii i Badań Naukowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Magdalena Ogórek Muzeum Niepodległości w Warszawie muzeum Warszawa

Kolekcja Czartoryskich. "Jedna z największych na świecie"

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński broni zakupu przez Skarb Państwa kolekcji Czartoryskich w 2016 roku. Zdaniem wicepremiera rząd nabywając kolekcję zabezpieczył interes państwa, a zakupu chciał też dokonać poprzedni rząd. O kolekcji Czartoryskich mówił w audycji Utracone, Odzyskane członek zarządu Fundacji Książąt Czartoryskich Maciej Radziwiłł.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Narodowe w Krakowie Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dzieła sztuki Magdalena Ogórek historia Polski

"Zakup kolekcji Czartoryskich był zgodny z prawem"

Posłowie Platformy Obywatelskiej zapowiedzieli złożenie zawiadomienia do prokuratury ws. zakupu kolekcji obrazów należącej do Fundacji Książąt Czartoryskich. - To bulwersujące odpowiada wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. W Polskim Radiu 24 rozmowy z Pauliną Florjanowicz z Departamentu Dziedzictwa Kulturowego w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz historyk sztuki dr Magdaleną Ogórek.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Platforma Obywatelska Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński Magdalena Ogórek Leonardo da Vinci dzieła sztuki

Burzliwe dzieje „Sądu Ostatecznego” Hansa Memlinga

Tryptyk „Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga jest jednym z najwybitniejszych i najlepiej zachowanych przykładów malarstwa niderlandzkiego na świecie. Do sławy arcydzieła przyczyniła się zarówno jego ranga artystyczna, jak i burzliwe dzieje, które związały obraz z Gdańskiem. Mówił o tym w audycji Utracone Odzyskane Wojciech Bonisławski z Muzeum Narodowego w Gdańsku.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Gdańsk malarstwo II wojna światowa Magdalena Ogórek

Magdalena Ogórek o grabieży polskich dzieł sztuki

– Polska restytucja dóbr jest w stanie opłakanym, ponieważ temat był traktowany po macoszemu. W Wiedniu trafiłam na "Walkę karnawału z postem" Petera Bruegla, pamiętając, że takie dzieło było w Krakowie. Zaczęłam szukać i trafiłam na niezwykłą historię. Otto von Wächter, gubernator dystryktów krakowskiego i galicyjskiego Generalnego Gubernatorstwa, zrabował mnóstwo polskich dóbr kultury. Bardzo ważnych dla Polaków i bardzo wartościowych – mówiła w audycji Orzeł czy Reszka Magdalena Ogórek, autorka książki "Lista Wächtera".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 dzieła sztuki Magdalena Ogórek Kraków II wojna światowa Niemcy III Rzesza

"Austria próbuje zrobić z siebie ofiarę II wojny światowej"

Monografia dra Macieja Mitery „Zwyczajny faszyzm” zawiera opis ustroju Generalnego Gubernatorstwa oraz prawnego charakteru tego podmiotu. Ideologiczną podstawę do stosowania odpowiednich rozwiązań prawnych stanowiły: segregacja rasowa, antysemityzm oraz imperializm. O swojej książce  „Zwyczajny faszyzm. Położenie prawne obywateli polskich w Generalnym Gubernatorstwie 1939-1945” sędzia Maciej Mitera mówił Magdalenie Ogórek w audycji "Utracone, Odzyskane".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 II wojna światowa Magdalena Ogórek Generalne Gubernatorstwo Austria nazizm

Zofia Kossak-Szczucka - bohaterska pisarka XX wieku

Patriotyzm, talent literacki i wierność tradycji katolickiej. Zofia Kossak-Szczucka była nie tylko powieściopisarką, ale również współzałożycielką dwóch tajnych organizacji w okupowanej Polsce. Za swoją działalność została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. O życiu tej niezwykłej kobiety mówiliśmy w audycji „Utracone, Odzyskane”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Magdalena Ogórek historia Polski Zofia Kossak II wojna światowa POLSKA