Polskie Radio
Section05
Martyna Podolska

"Powstanie styczniowe. Droga do niepodległości". Wystawa intymna i kameralna

Powstanie styczniowe było zrywem narodowowyzwoleńczym skierowanym przeciwko rosyjskiemu zaborcy. W tym roku mija 160. rocznica tego wydarzenia. Drogę do niepodległości i losy cichych bohaterów ukazano na nowej wystawie w Kordegardzie, galerii Narodowego Centrum Kultury w Warszawie. 
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Centrum Kultury Powstanie Styczniowe KULTURA historia Polski Piotr Gliński Rafał Wiśniewski Martyna Podolska

Wawrzyniec Kostrzewski o premierze "Tanga" w Teatrze Polskim

W roku 2023 przypada 110. rocznica powstania Teatru Polskiego w Warszawie oraz 10. rocznica śmierci Sławomira Mrożka. Pierwszą tegoroczną premierą, inaugurującą cykl wydarzeń poświęconych rocznicom, będzie "Tango" według dramatu tego autora. Przedstawienie wyreżyseruje Wawrzyniec Kostrzewski. 
Zobacz więcej na temat:  Wawrzyniec Kostrzewski Martyna Podolska reżyser spektakl Sławomir Mrożek Teatr Polski w Warszawie premiera Emilian Kamiński

Jerzy Nowosielski. Artysta pomiędzy figuracją, a abstrakcją

Rok 2023 został ogłoszony Rokiem Jerzego Nowosielskiego z uwagi na przypadającą 7 stycznia setną rocznicę urodzin artysty plastyka. W audycji przedstawiliśmy portret malarza, rysownika, scenografa, pedagoga oraz zaprosiliśmy na premierowe słuchowisko jemu poświęcone, które wyemitujemy w niedzielę (8 stycznia).
Zobacz więcej na temat:  jerzy nowosielski Martyna Podolska KULTURA Piotr Skotnicki Teatr Polskiego Radia malarstwo

Premiery kinowe, filmy świąteczne i kultowy "Kevin sam w domu"

Na ekrany kin wchodzi długo oczekiwany film o legendarnej piosenkarce Whitney Houston, platformy streamingowe przygotowały zaś dużo świątecznych nowości. Wielu z nas czeka jednak na tradycyjną emisję filmu "Kevin sam w domu" z 1990 roku. - To jest niesamowite, że kino ma tak wielką siłę i jest w stanie zagościć w naszym życiu znacznie bardziej niż tylko przez dwie godziny - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Artur Zaborski, krytyk filmowy.
Zobacz więcej na temat:  kino Martyna Podolska Artur Zaborski święta

Ukraińska kandydatka na Eurowizję Junior. Spotkanie ze Zlatą Dziunką

Czternastoletnia Zlata Dziunka będzie reprezentować Ukrainę podczas tegorocznej edycji Eurowizji Junior, która odbędzie się w najbliższą niedzielę (11.12) w Erywaniu. Jakie zwierzęta lubi najbardziej? Czy piosenka może uzdrowić? I o czym opowiada utwór "Nezlamna", który Zlata zaśpiewa podczas konkursu? Między innymi o tym opowiedziała młoda wokalistka w rozmowie z Martyną Podolską.
Zobacz więcej na temat:  eurowizja junior Agnieszka Kunikowska Martyna Podolska dzieci

Splendory 2022. Rozmowy z laureatami nagród Teatru Polskiego Radia

W pierwszy poniedziałek grudnia Teatr Polskiego Radia przyznaje nagrody dla swoich twórców - Wielkie Splendory. Od kilku lat tego dnia wręczane są również nagrody dla debiutujących artystów, m.in. nagroda Don Kichot - za reżyserię, oraz Arete - za debiut aktorski. W audycji specjalnej porozmawialiśmy z tegorocznymi laureatami Splendorów. 
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Splendory Teatr Polskiego Radia Marzena Trybała Leszek Teleszyński Janusz Kukuła Rafał Zawierucha

Jan Englert wystawia Moliera. "Mizantrop jest niezwykle współczesny"

- "Mizantrop" jest niezwykle współczesny, to jest aż zdumiewające, że został napisany kilkaset lat temu. Opowiada on o tym, że wszyscy w tej chwili domagamy się empatii wobec siebie, nie mając żadnej empatii dla przeciwników i wrogów - mówił na antenie Programu 1 Jan Englert. Premiera spektaklu "Mizantrop" w Teatrze Narodowym odbędzie się w najbliższą sobotę. 
Zobacz więcej na temat:  TEATR Jan Englert reżyser Teatr Narodowy w Warszawie spektakl Molier Martyna Podolska

"Cisza w Pogrance". Marcin Pilis z Nagrodą Literacką im. Józefa Mackiewicza

Nagroda Literacka im. Józefa Mackiewicza została przyznana po raz kolejny. Tym razem wyróżniono Marcina Pilisa, autora książki "Cisza w Pogrance", która opowiada o wydarzeniach na Wołyniu w lipcu 1943 roku. - Mamy rok Józefa Mackiewicza i wojnę, która się toczy na Ukrainie, więc to, że po raz kolejny uhonorowano książkę poświęconą Wołyniowi, jest szczególne - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Marcin Pilis. 
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska literatura Marcin Pilis Józef Mackiewicz

Przegląd wydarzeń kulturalnych na 104. rocznicę odzyskania niepodległości

W związku z obchodami Święta Niepodległości w najbliższy piątek (11 listopada) w całej Polsce odbędą się liczne wydarzenia kulturalne. Chętne osoby mogą wziąć udział na przykład w koncertach, wystawach i piknikach przygotowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z Biurem "Niepodległa".
Zobacz więcej na temat:  Święto Niepodległości 11 listopada wydarzenia kulturalne Martyna Podolska

Sebastian Stankiewicz: staram się grać tak, aby zaskoczyć samego siebie

Od kilku lat Sebastian Stankiewicz nieustannie pojawia się na wielkim ekranie. Z radością występuje również w Teatrzyku Gędźba, w którym wykorzystuje swój komediowy i kabaretowy talent. Aktor w audycji "Spotkanie z..." opowiedział między innymi o tym, skąd tak wiele ról w jego dorobku, jak postrzega aktorstwo i o swojej działalności kabaretowej.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska aktorstwo Sebastian Stankiewicz kino

Premiera filmu "Prorok". Sławomir Grzymkowski: kard. Wyszyński wiedział, że w dialogu jest siła

W filmie "Prorok", który wejdzie do kin 11 listopada, zagrał prymasa Polski, kard. Stefana Wyszyńskiego. W tym miesiącu miał premierę monodram "Prime Time" w jego wykonaniu, a ostatnie jego role w spektaklach Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy - w "Sztuce intonacji" i w "Amadeuszu" - zyskały uznanie widzów i krytyki. Gościem audycji był aktor teatralny i filmowy Sławomir Grzymkowski.
Zobacz więcej na temat:  Stefan Wyszyński Sławomir Grzymkowski aktorzy film polski TEATR wiara Martyna Podolska