Polskie Radio
Section05
Matteo Renzi

Po referendum we Włoszech. "Dziwny pat polityczny"

Premier Włoch Matteo Renzi złożył dymisję na ręce prezydenta. Sergio Mattarella jednak jej nie przyjął, tylko poprosił szefa rządu, by poczekał ze swoją decyzją do momentu uchwalenia przez parlament ustawy budżetowej. Ma to się stać jeszcze w tym tygodniu. Matteo Renzi już wcześniej zapowiadał, że odejdzie, jeśli przegra niedzielne referendum konstytucyjne.  O sytuacji we Włoszech mówiła w Świecie w Powiększeniu dr Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Włochy referendum Matteo Renzi Sergio Mattarella Kenia Adrian Bąk

Matteo Renzi. Upadek cudownego chłopca

- Porażka włoskiego premiera spowodowana jest m.in. pogłębionym kryzysem gospodarczym i brakiem perspektyw jego szybkiego rozwiązania. Przeciwko reformie głosowała głównie młodzież, której odmówiono zasobnego życia, jakie mieli ich rodzice w ich wieku – powiedział Piotr Podemski, komentując sytuację polityczną we Włoszech po zorganizowanym 4 grudnia referendum konstytucyjnym.
Zobacz więcej na temat:  Włochy Matteo Renzi Dariusz Rosiak

Po referendum we Włoszech. "Włosi sprzeciwili się Renziemu"

Premier Włoch Matteo Renzi wziął na siebie odpowiedzialność za porażkę w referendum konstytucyjnym i zapowiedział złożenie dymisji na ręce prezydenta republiki. W niedzielnym głosowaniu Włosi mogli poprzeć bądź odrzucić pakiet zmian w konsytuacji. Większość, prawie sześćdziesiąt procent głosujących, wybrała to drugie. Reformy zaproponował i przeforsował wcześniej w parlamencie obecny rząd. O sytuacji we Włoszech mówił w Polskim Radiu 24 Cristino Pinzauti, przedsiębiorca.
Zobacz więcej na temat:  Włochy referendum Matteo Renzi

Włochy po referendum. Kto zastąpi premiera Renziego?

Premier Włoch Matteo Renzi wziął na siebie odpowiedzialność za porażkę rządu w referendum konstytucyjnym. Tłumaczył, że nie pójdzie w ślady wielu swoich poprzedników, którzy w podobnych sytuacjach udawali, że nic się nie stało i poda się do dymisji. Sytuację we Włoszech po głosowaniu skomentował w audycji Świat W Południe dr Piotr Bodył-Szymala, ekonomista.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Włochy Matteo Renzi referendum Azja Wschodnia

Skutki włoskiego referendum dla gospodarki

Po przegranym referendum premier Matteo Renzi zapowiedział swoją dymisję. O reakcji rynków finansowych na wynik włoskiego referendum i o tym, czy w związku z nim Włochów i Europejczyków czekają wstrząsy w sektorze bankowym, rozmawiali w Pulsie Gospodarki Mariusz Pawlak (Związek Przedsiębiorców i Pracodawców), Rafał Sadoch (mBank) i dr Maciej Bukowski (WISE Europa).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Włochy referendum ekonomia Matteo Renzi Unia Europejska euro dolary

Po referendum we Włoszech. Premier Renzi do dymisji

Premier Włoch Matteo Renzi, którego rząd przegrał w niedzielę referendum konstytucyjne, ogłosił, że podaje się do dymisji i złoży ją na ręce prezydenta Sergio Mattarelli. W niedzielnym głosowaniu Włosi odrzucili proponowany przez Renziego pakiet zmian konstytucyjnych. O skutkach referendum rozmawiali w Debacie Poranka Karolina Zbytniewska (EurActiv.pl) i politolog dr Bartosz Rydliński (UKSW).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Włochy Austria polityka Matteo Renzi Brexit referendum