Polskie Radio
Section05
Matteo Renzi

Referendum we Włoszech. Na wyniki czeka cała Europa

Czy będziemy świadkami przełomowego wydarzenia w najnowszej historii Włoch, a także całej Unii Europejskiej? 4 grudnia odbędzie się referendum konstytucyjne, w którym Włosi dadzą odpowiedź na propozycję zmian, które w funkcjonowaniu państwa chce wprowadzić premier Matteo Renzi. Od ich decyzji może także zależeć przyszłość samego szefa włoskiego rządu, jak i całej Europy.
Zobacz więcej na temat:  Włochy referendum Unia Europejska Matteo Renzi Senat Marek Lehnert

Włochy: niepewna przyszłość premiera Matteo Renziego

We Włoszech za dwa tygodnie odbędzie się referendum, które może mieć wpływ na dalsze losy Unii Europejskiej. O tym, co się stanie jeśli premier Matteo Renzi przegra, czy możliwe jest, że we Włoszech wygrają populiści i o tym, czy Włosi mogą opuścić strefę euro, mówił w programie Świat w Powiększeniu tłumacz, publicysta Tygodnika Powszechnego, znawca włoskiej polityki, literatury i kuchni Paweł Bravo.
Zobacz więcej na temat:  Włochy referendum Matteo Renzi

Uchodźcy nie chcą mieszkać w Polsce?

- To, że my powiemy: "przyjeżdżajcie do Polski, chętnie was tu widzimy i damy wam zasiłek w wysokości 1200 złotych" niczego nie rozwiąże i nie sprawi, że strumień 1,5 miliona uchodźców zostanie skierowany do Polski - mówił na antenie radiowej Trójki Jacek Liziniewicz z "Gazety Polskiej". - Ale my nawet tego nie chcemy zrobić - odpowiedziała Renata Kim z "Newsweeka".
Zobacz więcej na temat:  CETA imigranci w Europie Jacek Liziniewicz Matteo Renzi Renata Kim Trójka Trybunał Konstytucyjny uchodźcy Unia Europejska

Barack Obama poparł premiera Włoch

Matteo Renzi był uczestnikiem ostatniej oficjalnej kolacji prezydenta Baracka Obamy w Białym Domu. Czy premier Włoch może coś ugrać czy raczej stracić na takim spotkaniu przed referendum w grudniu? O tym w audycji Świat w Powiększeniu mówił włoski politolog i dziennikarz Enrico Buscema.
Zobacz więcej na temat:  Barack Obama debata Donald Trump Hillary Clinton Matteo Renzi Polskie Radio 24 premier USA Włochy wybory prezydenckie wybory prezydenckie w USA