Polskie Radio
Section05
Podatki 2022

Od lipca wyższa pensja "na rękę". Na zwrot nadpłaconego podatku trzeba będzie jednak poczekać

Choć obniżkę PIT z 17 do 12 proc. odczujemy dopiero przy lipcowych wypłatach, od których potrącone zostaną przez płatników niższe zaliczki, to ostatecznie obniżona stawka obowiązuje wstecznie - od 1 stycznia 2022 r. - przypomina serwis strefabiznesu.pl. Obniżenie stawki będzie miało swoje przełożenie na wyższe wynagrodzenie w przypadku wielu podatników, jednak na zwrot nadpłaty podatku za pierwsze półrocze trzeba będzie poczekać.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse osobiste pit Ministerstwo Finansów podatki obniżenie podatku Podatki 2022

Kalkulator wynagrodzeń już dostępny. Sprawdź, czy zyskałeś na zmianach podatkowych

Kalkulator, który pozwala obliczyć zatrudnionym na etacie i pracującym na umowie zleceniu wysokość wynagrodzeń po zmianach podatku PIT, jest już dostępny na stronach Ministerstwa Finansów. Jak wyjaśnił resort, kalkulator przedstawia uproszczone rozliczenie miesięczne i roczne według zasad z 2021 i 2022 r.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Podatki 2022 Polski Ład pit ulga podatkowa Ministerstwo Finansów finanse osobiste

Obniżka podatków w Polsce. Wiceminister Soboń tłumaczy zmiany. "System jest teraz bardziej sprawiedliwy"

- Po zmianach podatkowych, które weszły w życie 1 lipca tego roku mamy jeden system podatkowy za rok 2022, który oznacza niższe podatki, wyższą progresję podatkową, system który jest bardziej sprawiedliwy dla podatników - powiedział podczas sobotniej konferencji prasowej wiceminister finansów Artur Soboń.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ministerstwo Finansów Podatki 2022 Polski Ład Ordynacja podatkowa samorząd pit

Sprawdź, czy zyskasz na zmianach podatkowych. Soboń: uruchamiamy specjalny kalkulator

- Po zmianach nieco ponad milion podatników będzie musiało dopłacić podatek w zeznaniu rocznym; to mniej niż w latach poprzednich - powiedział wiceminister finansów Artur Soboń. Wiceminister finansów zapowiedział także uruchomienie od piątku kalkulatora, który pozwoli oszacować wpływ zmian podatkowych na wynagrodzenie.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Podatki 2022 pit Ministerstwo Finansów

ANALIZA "Niskie Podatki". Zmiany w prawie podatkowym od 1 lipca. Co się zmieni?

Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która wchodzi w życie od 1 lipca 2022 r., potocznie nazywana "Niskimi Podatkami" zakłada m.in. obniżenie stawki PIT z 17 proc. na 12 proc., pozostawienie podniesionej od 1 stycznia 2022 r. wyższej kwoty wolnej (30 tys. zł), pozostawienie wyższego progu dochodowego (120 tys. zł), po przekroczeniu którego płaci się 32-proc. PIT.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Europa POLSKA pit Podatki 2022

Będzie "tarcza dla pogranicza". Prof. Mączyńska: to odpowiedź na oczekiwania lokalnych przedsiębiorców

- Nie znam szczegółów tego, co zostanie wprowadzone, a diabeł, jak zwykle, tkwi w szczegółach (...), Ale generalnie ten kierunek i ta inicjatywa jest słuszna i chyba niezbędna, bo rzeczywiście przedsiębiorcy np. z rejonów Białowieży (...) stracili, zwłaszcza przedsiębiorstwa turystyczne gastronomiczne, hotele - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Elżbieta Mączyńska, odnosząc się do pomysłu stworzenia "tarczy dla pogranicza".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 GOSPODARKA ekonomia POLSKA Magdalena Złotnicka Elżbieta Mączyńska podatki Podatki 2022 granica