Polskie Radio
Section05
Podatki 2022

Rośnie ściągalność CIT. Wiemy, które sektory gospodarki są największymi płatnikami

Aby zwiększać sprawiedliwość systemu podatkowego polski rząd od blisko dekady pracuje nad zwiększeniem ściągalności podatków w Polsce. Kluczowym elementem tych działań jest walka z optymalizacją podatkową, czyli takimi zabiegami księgowymi przedsiębiorstw, których wyłącznym celem jest obniżenie należności dla fiskusa.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse biznes cit Podatki 2022 budżet Polski

Projekt zmian w CIT. Wiceminister Soboń: to odpowiedź na oczekiwania rynku

- Projekt zmian w CIT jest odpowiedzią na oczekiwania rynku i na sytuację geopolityczną i gospodarczą, w jakiej dzisiaj się znajdujemy - powiedział w Sejmie wiceminister finansów Artur Soboń. W projekcie zawarte zostały m.in. zapisy mające na celu wydłużenie działania Tarczy Antyinflacyjnej do 31 grudnia 2022 r. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA legislacja podatki Podatki 2022 cit Artur Soboń firma firmy przedsiębiorca przedsiębiorstwo Ministerstwo Finansów POLSKA akcyza polityka

Jak wydatki na obronność wpłyną na stawki VAT? Wiceminister Soboń tłumaczy planowane zmiany

Dopóki wydatki na obronność będą przekraczać 3 proc. PKB, stawki VAT powinny pozostać na poziomach 8 i 23 proc. - powiedział wiceminister finansów Artur Soboń. Dodał, że od roku 2024 będzie powiązanie stawek VAT z wydatkami na obronność.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ministerstwo Obrony Narodowej wojsko broń bezpieczeństwo budżet Podatki 2022 Ministerstwo Finansów finanse publiczne Polska Grupa Zbrojeniowa

SLIM VAT 3 i przepisy zwiększające skuteczność zwalczania oszustw VAT. Trwają konsultacje

Przygotowany przez Ministerstwo Finansów projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, tzw. SLIM VAT 3 trafił do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych. SLIM VAT 3 to kolejny pakiet uproszczeń w podatku od towarów i usług, który realizuje wiele postulatów zgłaszanych Ministerstwu Finansów przez przedsiębiorców. Konsultacje projektu potrwają do 26 sierpnia 2022 r.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Podatki 2022 firma vat zmiany w VAT