Polskie Radio
Section05
Podatki 2022

Jest szansa na ponowny wybór formy opodatkowania dla firm. Resort finansów analizuje uwagi do projektu

Możliwość ponownego wyboru formy opodatkowania dla przedsiębiorców to jeden z głównych postulatów, które pojawiły się w konsultacjach dotyczących zmian w podatkach. W poniedziałek Ministerstwo Finansów poinformowało, że zakończyły się konsultacje społeczne w sprawie zmian w podatku PIT.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Podatki 2022 pit składka zus obniżenie podatku Ministerstwo Finansów firma ulga podatkowa

Oszuści próbują zarobić na rozliczeniu PIT. Uwaga na fałszywe SMS-y!

Ministerstwo Finansów ostrzega podatników przed fałszywymi SMS-ami dotyczącymi dopłaty lub niedopłaty, wynikającej z PIT. – Krajowa Administracja Skarbowa nie wysyła do podatników żadnych wiadomości SMS, które miałyby dotyczyć tematyki zwrotu lub niedopłaty podatku – poinformowała aspirant Edyta Chabowska, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan społeczeństwo pit oszustwa sms Ministerstwo Zdrowia Szymon Taranda podatki Podatki 2022 phishing

Rząd obniża PIT do 12 proc. Soboń: zmiany są neutralne bądź korzystne dla podatników

- Stawka 12 proc. podatku jest tym pułapem, który po pierwsze realnie oznacza obniżkę podatków, bo to jest blisko 30 proc. mniej, ale jest także tą gwarancją, od której wyszliśmy, że te zmiany są neutralne bądź korzystne dla podatników - mówił w Polskim Radiu 24 Artur Soboń, komentując zaprezentowaną w czwartek propozycję zmian w Polskim Ładzie. Dodał, że obecnie rząd pracuje nad zmianami w CIT, oraz że zaproponowane zmiany mają także obowiązywać w przyszłym roku.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Adrian Klarenbach Artur Soboń POLSKA Polski Ład Ministerstwo Finansów GOSPODARKA podatki Podatki 2022 podatek dochodowy

Rząd obniża PIT do 12 proc. Prezes PFR: będziemy płacić jedne z najniższych podatków w Unii Europejskiej

Premier Mateusz Morawiecki zaprezentował planowane zmiany w podatkach. Wśród propozycja znalazło się obniżenie stawki PIT z 17 proc. do 12 proc. w progu podatkowym 120 tys. zł. Niższa stawka oznacza obniżenie podatku o 29,4 proc, czyli prawie o 1/3. Założenia "tarczy antyputinowskiej" mają mają ochronić Polaków przed skutkami wojny na Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Polski Ład pit Mateusz Morawiecki Podatki 2022

Wiceminister finansów o zmianach w systemie podatkowym

- Zmiany, które wprowadzamy, obniżka stawki podatku dochodowego z 17 na 12 proc. to blisko 30 proc. należnego podatku, więc jest to duża zmiana i realna obniżka podatków. Myślę, że ta propozycja zostanie dobrze przyjęta przez podatników - mówił w "Sygnałach dnia" Artur Soboń, wiceminister finansów. 
Zobacz więcej na temat:  Sygnały Dnia Artur Soboń podatki Ministerstwo Finansów Polski Ład Katarzyna Gójska Podatki 2022

"To dobre decyzje". Ekspert: rząd uwzględnił propozycje środowiska biznesowego

- Nowe rozwiązania podatkowe to dobre decyzje, uwzględniają propozycje środowiska biznesowego z jesieni 2021 r. Szkoda, że straciliśmy pół roku i brakuje stabilności prawa - ocenił partner w firmie Crido, doradca podatkowy Michał Wodnicki. Ekspert zaznaczył, że z dokładniejszą oceną proponowanych przez rząd rozwiązań trzeba poczekać, aż zaprezentowane zostaną szczegóły.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA podatki Polski Ład pit Podatki 2022