Polskie Radio
Section05
Polskie Radio 24

Powieść prowincjonalna Macieja Płazy „Robinson w Bolechowie”

„Robinson w Bolechowie” to nowa powieść Macieja Płazy, który za debiutancki zbiór opowiadań „Skoruń” otrzymał Nagrodę Literacką Gdynia i nominację do Nagrody Nike. Najnowsza książka Płazy to z jednej strony powieść historyczna o latach wojny i powojnia oraz losach przesiedleńców. Z drugiej - powieść miłosna, a z trzeciej - powieść gotycka o tym, jak starzeją domy i ludzie oraz o tym, jak ludzie wrastają w swoje domy i nie mogą się od nich uwolnić. O „Robinsonie w Bolechowie” mówił w audycji Warto Czytać autor Maciej Płaza.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 książki literatura literatura polska Maciej Płaza

"USA wrzuciły Kartę Narodów Zjednoczonych do kosza"

Liga Arabska skrytykowała Stany Zjednoczone za uznanie Jerozolimy za stolicę Izraela. Zaapelowała do Waszyngtonu o cofnięcie tej decyzji. Niezadowoleni z decyzji Donalda Trumpa Arabowie wychodzą na ulice miast. Dochodzi do starć z policją i wojskiem. Od czwartku zginęły cztery osoby, a rannych zostało ponad 300. O konsekwencjach uznania Jerozolimy za stolicę Izraela przez USA mówił w Polskim Radiu 24 dr Wojciech Szewko, ekspert Narodowego Centrum Studiów Strategicznych ds. Bliskiego Wschodu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 USA Donald Trump Palestyna Jerozolima ŚWIAT

"To cud, że Biełsat TV udało się wystartować"

Telewizja Biełsat - nadający z Polski kanał dla widzów na Białorusi, niezależny od tamtejszych władz - nadaje już 10 lat. Jest jedyną niezależną stacją telewizyjną nadającą w języku białoruskim. Zna ją co trzeci mieszkaniec Białorusi, a co dziesiąty deklaruje, że ją ogląda. O jubileuszu mówiła w audycji 7 Dni Wschód dyrektorka Telewizji Biełsat Agnieszka Romaszewska-Guzy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Biełsat telewizja Białoruś Agnieszka Romaszewska

Premier Morawiecki. "Optymizm po stronie przedsiębiorców"

Chrześcijańskie praktyki w biznesie były jednym z tematów Kongresu Chrześcijańskich Przedsiębiorców, który odbył się w sobotę w Sejmie. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz, prawnicy, eksperci i polscy biznesmeni, którym religia nie jest obojętna. O Kongresie Chrześcijańskich Przedsiębiorców mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Szteker z Polskiej Akademii Biznesu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 chrześcijaństwo przedsiębiorca Mateusz Morawiecki przedsiębiorstwo rekonstrukcja rządu

"Zmiana premiera to kontynuacja dobrej zmiany"

Prezydent Andrzej Duda przyjął dymisję rządu Beaty Szydło i desygnował na premiera dotychczasowego wicepremiera, ministra finansów i rozwoju Mateusza Morawieckiego. O zmianie szefa rządu mówili w audycji Młoda Audycja Polityczna Patryk Palczewski (Forum Młodych PiS), Adam Jankowski (Stowarzyszenie Młodzi Demokraci PO), Daniel Roszkowski (Klub Młodych Kukiz 15), Łukasz Kaźmierczak (Młodzi Nowocześni – Nowoczesna), Jakub Drożdż (Młoda Prawica – Porozumienie).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Beata Szydło Andrzej Duda rząd Beaty Szydło rekonstrukcja rządu

Akcyza na e-papierosy. "Czas zakończyć podatkowe wakacje"

Kontrowersje wywołują nowe przepisy dotyczące zmian w podatku akcyzowym. Chodzi o opodatkowanie płynu do elektronicznych papierosów i tzw. wyrobów nowatorskich. Branża mówi, że wprowadzenie tej regulacji może spowodować upadłość wielu małych i średnich polskich firm, produkujących liquidy. O akcyzie na e-papierosy mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister finansów Wiesław Janczyk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 e-papierosy zdrowie papierosy

Czy Mateusz Morawiecki sprawdzi się w roli premiera?

– Mam nadzieję, że Mateusz Morawiecki, będąc dobrym menedżerem, okaże się również dobrym premierem – powiedział prof. Jacek Reginia-Zacharski, politolog z Uniwersytetu Łódzkiego. Czy następca Beaty Szydło spełni pokładane w nim nadzieje? – Kwalifikacje w tym kierunku posiada dobre – dodał rozmówca Polskiego Radia 24.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 rekonstrukcja rządu Mateusz Morawiecki Beata Szydło PiS

"Analfabet III RP", czyli polska polityka w krzywym zwierciadle

Gdzie jest palarnia u prezydenta? Po co premierom obiady czwartkowe? Kogo warto podsłuchiwać? Na te i na wiele innych niebanalnych pytań odpowiedź można znaleźć w najnowszej książce Piotra Goćka "Analfabet III RP". Najciekawsze zjawiska, osoby i wydarzenia z polskiego życia politycznego ostatnich lat ujęte w subiektywnym i złośliwym leksykonie publicysty tygodnika "Do Rzeczy".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 czytelnictwo książki Piotr Gociek

Jerozolima – miasto społeczno-politycznego sporu

– Była ona źródłem energii dla ruchu syjonistycznego – powiedział w audycji „Ideologika” prof. Szewach Weiss. Wraz z pozostałymi gośćmi Adriana Klarenbacha rozmawiali o historii Jerozolimy oraz jej znaczeniu dla narodów izraelskiego i palestyńskiego. A wszystko to w kontekście oświadczenia prezydenta Donalda Trumpa o uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jerozolima Izrael USA Donald Trump