Polskie Radio
Section05
Polskie Radio 24

Bruksela: UE nie uzna Jerozolimy za stolicę Izraela

Premier Izraela Benjamin Netanjahu nie był w stanie przekonać ministrów spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej, by, podobnie jak Stany Zjednoczone, uznały Jerozolimę za stolicę Izraela. – Czy Netanjahu spodziewał się tego, że kraje UE pójdą drogą USA? Raczej nie – komentował w Świecie w Powiększeniu Michał Wojnarowicz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Izrael USA Jerozolima

Ekspert: Władimir Putin Syrii nie zostawi

Rosja ogranicza liczebność swoich wojsk w Syrii. Rozkaz powrotu do kraju dla części jednostek wydał osobiście Władimir Putin. Prezydent Rosji odwiedził bazę lotniczą Hmejmim, gdzie spotkał się ze stacjonującymi tam rosyjskimi żołnierzami. W Polskim Radiu 24 komentarz prof. Daniela Boćkowskiego, eksperta ds. bezpieczeństwa z Uniwersytetu w Białymstoku.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja Syria Wojna w Syrii Baszar al-Assad Władimir Putin ISIS Państwo Islamskie

"Prezes PiS szczególnie powinien ważyć słowa"

W Warszawie odbyły się uroczystości związane z 92. miesięcznicą smoleńską. W swoim przemówieniu Jarosław Kaczyński zwrócił się m.in. do przeciwników reform wprowadzanych przez rząd, nazywając ich wrogami. – Rozumiem to określenie, bo w dużym stopniu oddaje ono rzeczywistość. Część przedstawicieli opozycji jest wrogo nastawiona do władzy i tak ich trzeba traktować – ocenił Krzysztof Losz z „Naszego Dziennika”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jarosław Kaczyński Prawo i Sprawiedliwość katastrofa smoleńska katastrofa w Smoleńsku miesięcznica katastrofy smoleńskiej Warszawa

"Marsze Pamięci skończą się, ale nasza misja będzie trwać"

Marsze Pamięci wkrótce się skończą, ale nasza misja będzie trwać dalej - powiedział w niedzielę prezes PiS Jarosław Kaczyński przed Pałacem Prezydenckim podczas obchodów 92. miesięcznicy smoleńskiej. Zapowiedział też, że za kilka miesięcy opublikowany zostanie raport komisji smoleńskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 katastrofa smoleńska katastrofa w Smoleńsku Jarosław Kaczyński Prawo i Sprawiedliwość miesięcznica katastrofy smoleńskiej Warszawa Komitet Obrony Demokracji obywatele RP

"Nasz cel to suwerenna, wolna i demokratyczna Polska"

Suwerenna, wolna, demokratyczna, przyzwoita i uczciwa Polska to nasz cel. Ten cel zostanie zrealizowany w tym pokoleniu. Zwyciężymy - zapewnił Jarosław Kaczyński przed Pałacem Prezydenckim, podczas obchodów miesięcznicy smoleńskiej. W PR24 transmitowaliśmy wystąpienie prezesa PiS. O tym, jak przebiegały uroczystości opowiadała reporterka Polskiego Radia 24 Ewa Wasążnik.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 katastrofa smoleńska katastrofa w Smoleńsku miesięcznica katastrofy smoleńskiej Lech Kaczyński Jarosław Kaczyński Warszawa

"Świat arabski zmęczony jest już sprawą Palestyny"

Od trzech dni niezadowoleni z decyzji Donalda Trumpa Arabowie wychodzą na ulice miast. Dochodzi do starć z policją i wojskiem. W ostrzałach prowadzonych przez Izrael w Strefie Gazy zginęły od czwartku cztery osoby, a w sumie na wszystkich terenach palestyńskich rannych zostało ponad 300 osób. O napiętej sytuacji na Zachodnim Brzegu mówiła w audycji „Świat w Powiększeniu” dr Agnieszka Bryc.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Izrael Jerozolima Agnieszka Bryc Palestyna Autonomia Palestyńska USA Donald Trump

Zmiana premiera. "Myślę, że będzie spadek i to znaczący"

– Myślę, że będzie spadek i to znaczący – powiedział Jarosław Włodarczyk z Press Club Polska. Odniósł się w ten sposób do zmiany na stanowisku premiera i skutków, jakie ta decyzja może mieć dla notowań partii rządzącej. W audycji „Wróżenie z Faktów" temat ten skomentował także Bogumił Łoziński z „Gościa Niedzielnego”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 rekonstrukcja rządu rząd Beaty Szydło Beata Szydło Mateusz Morawiecki Bogumił Łoziński Łukasz Warzecha

W Australii pamięć o polskiej historii wciąż jest żywa

Ania Sowter od 43 lat mieszka w australijskim stanie Queensland i wraz z mężem dbają o promocję i kultywowanie polskich tradycji za granicą. To z inicjatywy Polki powstało The Polish Place, kultowe dla australijskiej Polonii miejsce, które było prawdziwą wizytówką naszego kraju. Niestety 31 grudnia 2016 budynek uległ zniszczeniu w skutek pożaru. W magazynie „Polacy w Świecie” Ania Sowter mówiła o życiu na emigracji i o tym, jak pielęgnować polską kulturę i obyczaje.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Australia Polacy za granicą

Poseł PiS: w poniedziałek dwie lub trzy zmiany w rządzie

Prezydent Andrzej Duda przyjął dymisję rządu Beaty Szydło i desygnował na premiera dotychczasowego wicepremiera, ministra finansów i rozwoju Mateusza Morawieckiego. Wotum zaufania dla rządu Morawieckiego zaplanowano na wtorek. O rekonstrukcji rządu i nowym premierze mówił w audycji Jeden na Jednego poseł PiS Wojciech Skurkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 rekonstrukcja rządu Mateusz Morawiecki Wojciech Skurkiewicz Prawo i Sprawiedliwość

Wojna z ISIS zakończona? "To nie koniec napięć w Iraku"

Premier Iraku Hajdar Dżawad al-Abadi ogłosił „koniec wojny”, prowadzonej od trzech lat przez siły rządowe z dżihadystyczną organizacją tzw. Państwa Islamskiego (IS) w Iraku. Władze USA pogratulowały rządowi Iraku zwycięstwa. O ogłoszonym zwycięstwie nad dżihadystami z IS mówił w audycji Gorący Temat dr Maciej Milczanowski z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Irak Państwo Islamskie ISIS Maciej Milczanowski

Brexit. "Polacy w Wielkiej Brytanii niczego nie odczują"

Rząd Wielkiej Brytanii i Komisja Europejska doszły w piątek rano do porozumienia ws. postępu w negocjacjach dotyczących Brexitu. Przyjęty przez obie strony dokument obejmuje szereg kluczowych zagadnień, w tym rozliczenia finansowe i wpływ Brexitu na budżet Unii Europejskiej, przyszły status Irlandii Północnej, a także ustalenia dotyczące praw obywatelskich. O Brexicie mówiła w Polskim Radiu 24, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wielka Brytania Brexit Polacy za granicą Unia Europejska