Polskie Radio
Section05

Sąd Najwyższy

Debata Dnia: Publicyście o sporze wokół Sądu Najwyższego

Zgodnie z obowiązującą ustawą o SN, sędziowie, którzy do dziś ukończyli 65 lat, po północy przechodzą w stan spoczynku. Małgorzata Gersdorf ukończyła 65 lat. Pierwsza prezes Sądu Najwyższego nie wystąpiła do prezydenta o przedłużenie możliwości orzekania. W Polskim Radiu 24 komentarz prof. Antoniego Dudka (UKSW) oraz prof. Jacek Zaleśnego (UW).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Małgorzata Gersdorf Trybunał Konstytucyjny reforma sądownictwa

Jak potoczą się losy Małgorzaty Gersdorf?

Prawo i Sprawiedliwość w kampanii wyborczej obiecało uzdrowienie polskiego wymiaru sprawiedliwości. Jednym z narzędzi ma być znowelizowana ustawa o Sądzie Najwyższym, która weszła w życie 3 kwietnia. W myśl jej przepisów to właśnie dziś, 3 lipca, z mocy prawa w stan spoczynku przechodzą sędziowie Sądu Najwyższego, którzy ukończyli 65 lat.
Zobacz więcej na temat:  Marek Mądrzejewski Tomasz Rzymkowski Andrzej Czerniewski Marek Ast reforma sądownictwa Małgorzata Gersdorf

Rzeczniczka rządu o Sądzie Najwyższym

Wchodzą w życie przepisy nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym dotyczące przechodzenia w stan spoczynku sędziów. Zgodnie z obowiązującą od 3 kwietnia ustawą o Sądzie Najwyższym sędziowie po przekroczeniu 65 lat przechodzą w stan spoczynku z mocy prawa. Mogliby dalej orzekać tylko w sytuacji, jeśli złożą odpowiedni wniosek do prezydenta, a ten do pisma takiego się przychyli. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA ustawa o ustroju sądów powszechnych

Debata Poranka: Publicyści o sporze wokół Sądu Najwyższego

– Prawo i Sprawiedliwość niepotrzebnie wikła się w konflikt i komplikuje sobie sprawy – ocenił w Debacie Poranka Tomasz Żółciak z "Dziennika Gazety Prawnej". Publicysta w ten sposób komentował kwestię sporu na linii Polska-Komisja Europejska ws. reformy sądownictwa. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli również Jacek Liziniewicz z "Gazety Polskiej Codziennie" i Mirosław Skowron z "Super Expressu".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 sądownictwo Unia Europejska Komisja Europejska PiS

Mec. Piotr Andrzejewski: nie Polska, a UE narusza zasady

– To, co wprowadza Polska, funkcjonuje w innych krajach Unii Europejskiej. To UE łamie prawo, we Wspólnocie nie jest respektowana zasada równości podmiotów – mówił w audycji 24 Pytania – Rozmowa Poranka mec. Piotr Andrzejewski, sędzia Trybunału Stanu. Były senator Prawa i Sprawiedliwości na naszej antenie odniósł się do sporu dotyczącego reformy sądownictwa.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 sądownictwo reforma sądownictwa Unia Europejska Komisja Europejska

Debata Dnia: Publicyści o postępowaniu KE przeciwko Polsce

Komisja Europejska rozpoczęła postępowanie o naruszenie unijnego prawa przeciwko Polsce za ustawę o Sądzie Najwyższym. Postępowanie może się zakończyć pozwem do unijnego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu. Bruksela zakwestionowała przepisy odsyłające część sędziów Sądu Najwyższego w stan spoczynku. O decyzji KE mówili Goście Debaty Dnia w Polskim Radiu 24: Krzysztof Karnkowski, Gazeta Polska Codziennie i Tomasz Walczak, Super Express.
Zobacz więcej na temat:  Komisja Europejska Unia Europejska Trybunał Sprawiedliwości UE Frans Timmermans

Ustawa o SN. KE rozpoczyna procedurę przeciwko Polsce

Komisja Europejska rozpoczęła postępowanie o naruszenie unijnego prawa przeciwko Polsce za ustawę o Sądzie Najwyższym. Postępowanie może się zakończyć pozwem do unijnego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu. – To, co się dzieje, to ilustracja szerszego problemu, związanego z tym, czym jest Unia Europejska i jakie ma kompetencje – powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Czesław Kłak z Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Rzeszowie.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Komisja Europejska Polskie Radio 24 reforma sądownictwa