X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio
Section05
ustawa o ustroju sądów powszechnych

Zmiany w sądownictwie. Komisje senackie nie mają poprawek

Komisje senackie zarekomendowały w poniedziałek całej Izbie przyjęcie bez poprawek nowelizacji ustaw m.in. o Sądzie Najwyższym, ustroju sądów, Krajowej Radzie Sądownictwa i o prokuraturze oraz przyjęcie bez poprawek noweli Kodeksu wyborczego, która wprowadza zmiany w zasadach przeprowadzania wyborów do Parlamentu Europejskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sąd Najwyższy polityka ordynacja wyborcza Senat ustawa o ustroju sądów powszechnych wybory do Parlamentu Europejskiego

Rzeczniczka rządu o Sądzie Najwyższym

Wchodzą w życie przepisy nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym dotyczące przechodzenia w stan spoczynku sędziów. Zgodnie z obowiązującą od 3 kwietnia ustawą o Sądzie Najwyższym sędziowie po przekroczeniu 65 lat przechodzą w stan spoczynku z mocy prawa. Mogliby dalej orzekać tylko w sytuacji, jeśli złożą odpowiedni wniosek do prezydenta, a ten do pisma takiego się przychyli. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sąd Najwyższy ustawa o ustroju sądów powszechnych

"Nie wykluczamy kolejnych zmian w sądownictwie"

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz nie wykluczył kolejnych zmian w reformach sądownictwa, ale w późniejszym czasie. Zmian domaga się Komisja Europejska, według której reformy są zagrożeniem dla praworządności. Szef polskiej dyplomacji powiedział w Brukseli, że najpierw należy zobaczyć jak wymiar sprawiedliwości będzie funkcjonował po zmianach już wprowadzonych. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jacek Czaputowicz MSZ ustawa o ustroju sądów powszechnych

Członkowie KRS apelują o zwołanie posiedzenia Rady

Członkowie Krajowej Rady Sądowniczej zwrócili się do Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego o zwołanie pierwszego posiedzenia rady w nowym składzie. Od 6 marca, kiedy to Sejm wybrał 15 nowych członków KRS prezes Małgorzata Gersodrf nie wyznaczyła terminu pierwszego posiedzenia. Bez niego Rada nie może formalnie zacząć działalności w nowym składzie.
Zobacz więcej na temat:  Marek Mądrzejewski POLSKA krs Małgorzata Gersdorf Sąd Najwyższy ustawa o ustroju sądów powszechnych

Czy Polsce może grozić tzw. opcja nuklearna?

Frans Timmermans jeszcze niedawno nie wykluczał uruchomienia w stosunku do Polski artykułu 7 Traktatu o Unii Europejskiej. Prezydent Duda zawetował jednak ustawy o SN i KRS, więc zagrożenie oddaliło się. Czy jednak naprawdę było aż tak blisko? Jakie warunki trzeba spełnić, by wspomniany artykuł został uruchomiony?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Ernest Zozuń Unia Europejska Komisja Europejska POLSKA Polska w Unii Europejskiej Sąd Najwyższy ustawa o ustroju sądów powszechnych

"Losowanie spraw eliminuje podejrzenie stronniczości"

– Ustawa o ustroju sądów powszechnych nie wpływa negatywnie na niezawisłość sędziów – mówił w Gorącym Temacie prof. Piotr Kruszyński, ekspert ds. prawa karnego z Uniwersytetu Warszawskiego. Prezydent podpisał dokument nowelizujący ustrój sądów, zdecydował o zawetowaniu ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda prezydent reforma sądownictwa Piotr Kruszyński Sąd Najwyższy Ministerstwo Sprawiedliwości krs Zbigniew Ziobro ustawa o ustroju sądów powszechnych

"Zawetowanie ustaw o SN i KRS to prestiżowa porażka PiS"

Andrzej Duda zdecydował, że zawetuje ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. Politycy partii rządzącej nie ukrywali zdziwienia w związku z taką decyzją. Czy można zatem mówić o konflikcie między rządem a głową państwa? O tym w rozmowie z Krzysztofem Loszem z Naszego Dziennika i Łukaszem Kobeszką, publicystą.
Zobacz więcej na temat:  reforma sądownictwa PiS Sąd Najwyższy krs Andrzej Duda prezydent rząd Beaty Szydło Beata Szydło ustawa o ustroju sądów powszechnych Jacek Karnowski Piotr Gabryel