Polskie Radio
Section05

Syria

Trumpa wobec Bliskiego Wschodu. Czy to jeszcze dyplomacja?

Stany Zjednoczone są ważnym graczem w wielu częściach świata. Waszyngton istotną rolę odgrywa m.in. na Bliskim Wschodzie. Jak objęcie stanowiska głowy państwa przez Donalda Trumpa wpłynie na ten region? O tym w Świecie w Powiększeniu mówiła dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Zobacz więcej na temat:  Donald Trump USA Bliski Wschód Izrael Autonomia Palestyńska Michał Żakowski Agnieszka Bryc

Ewakuacja Aleppo zakończona. Następne będzie Idlib?

Przy pomocy ponad 1000 autokarów i ciężarówek udało się ewakuować niemal 50 000 osób. Największa grupa udała się na obszary wiejskie prowincji Aleppo (na wschód od miasta). Druga w prowincji Idlib (na zachodzie od Aleppo). Wraz z przyjściem zimy potrzebują one natychmiastowej pomocy humanitarnej. O ewakuacji miasta mówiła w Polskim Radiu 24 Monika Kacprzak, UNICEF Polska.
Zobacz więcej na temat:  Aleppo UNICEF Wojna w Syrii pomoc

Chrześcijaństwo – najbardziej prześladowana religia świata

Sytuacja chrześcijan na Bliskim Wschodzie jest krytyczna: stanowią już tylko trzy procent ludności. Organizacje broniące praw prześladowanych obawiają się, że wkrótce skończy się, niemal dwutysiącletnia, historia chrześcijaństwa na tych ziemiach. O najbardziej prześladowanej religii świata mówił ks. prof. Waldemar Cisło.
Zobacz więcej na temat:  Kościół katolicki Bliski Wschód chrześcijaństwo islam Irak religia Jerozolima aktualności katolickie