Polskie Radio
Section05

Szwecja

Turecki parlament zgodził się na przystąpienie Szwecji do NATO

Turecki parlament zgodził się na przystąpienie Szwecji do NATO. Teraz, aby zakończyć procedurę w tym kraju, dokument musi zostać podpisany przez prezydenta Turcji Tayyipa Erdogana. Oczekuje się, że turecki prezydent zrobi to w najbliższych dniach. Wcześniej za przystąpieniem Szwecji do NATO opowiadał się w publicznych wypowiedziach. Decyzję tureckiego parlamentu z zadowoleniem przyjął sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, wzywając jednocześnie Węgry do dokonania tego samego.
Zobacz więcej na temat:  Turcja NATO Węgry Jens Stoltenberg

TYLKO U NAS Zakłócenia GPS. Ekspert: mogą być częścią walki hybrydowej, testowania możliwości Rosji, ważna jest modernizacja armii

- Zakłócenia sygnału GPS wpisują się w kontekst pogorszenia sytuacji bezpieczeństwa w regionie. Ważna w tym kontekście jest modernizacja sił zbrojnych, z uwzględnieniem różnych rodzajów uzbrojenia, także w zakresie np. walki elektronicznej - powiedział portalowi Polskiego Radia PolskieRadio24.pl dr Damian Szacawa (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Instytut Europy Środkowej w Lublinie).  
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Rosja NATO gps Morze Bałtyckie Bałtyk Suwałki Finlandia bezpieczeństwo

Siarczyste mrozy nawiedziły Skandynawię. Michał Strzałkowski: obecnie to europejski biegun zimna

Siarczyste mrozy w Szwecji i Finlandii stały się tematem numer jeden w europejskich wiadomościach. W regionach nordyckich odnotowano rekordowo niskie temperatury poniżej -40 stopni. - Na południu Szwecji w okolicach miasta Kristianstad śnieg padał tak mocno, że dwa dni temu ponad 300 samochodów, a w nich ponad 1000 osób, utknęło w zaspach na kilkanaście godzin - mówi Michał Strzałkowski, dziennikarz Programu 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Daniel Wydrych Michał Strzałkowski pogoda śnieg Skandynawia Finlandia

PR24 Finlandia wobec zagrożenia ze strony Rosji. Ekspert: dobrze wyszkolone wojsko i przygotowane społeczeństwo  

- Rok 2014 pokazał, że działania rosyjskie są na tyle agresywne, że można się spodziewać dalszych zagrożeń, ale to atak w lutym 2022 r. na Ukrainę zdecydowanie przyczynił się do zmiany w postrzeganiu kwestii bezpieczeństwa przez społeczeństwo fińskie - mówiła w Polskim Radiu 24 Kinga Dudzińska, ekspert ds. Krajów Bałtyckich (PISM).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 wojsko Rosja Finlandia NATO