Polskie Radio
Section05
Tadeusz Płużański

Andrzej Melak: po 1989 r. kłamstwo katyńskie nadal trwało

13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Upamiętnia on rocznicę opublikowania przez Niemcy w 1943 roku informacji o odkryciu w Katyniu pod Smoleńskiem w Rosji, masowych grobów oficerów Wojska Polskiego, zamordowanych przez NKWD w 1940 roku. W Polskim Radiu 24 swoją walkę o historyczną prawdę przypomniał poseł Andrzej Melak - prezes Komitetu Katyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Katyń Zbrodnia Katyńska Tadeusz Płużański

Antoni Macierewicz: konwencja PiS w Lublinie najważniejsza

- Polacy  mówią "nie" euro, bo dobrze wiedzą, co wydarzyło m.in. w Grecji i Hiszpanii. Polacy znają współczesne gospodarki krajów europejskich, które straciły na wprowadzeniu euro - powiedział w Polskim Radiu 24 Antoni Macierewicz, wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości, były szef MON.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA PiS Prawo i Sprawiedliwość Antoni Macierewicz Tadeusz Płużański Koalicja Europejska kampania wyborcza polityka konwencja PiS w Lublinie

Marian Bernaciak ps. Orlik. Polskę stawiał ponad życie

– Fantazja, odwaga i wręcz bezczelność charakteryzowały działania partyzantów dowodzonych przez "Orlika" – powiedział dr Patryk Pleskot, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej. W audycji "Historia na dziś" szlak bojowy jednego z Wyklętych, który dla walki o Polskę poświecił życie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski ludzie HISTORIA Żołnierze Wyklęci II wojna światowa komunizm Armia Krajowa Wolność i Niezawisłość Tadeusz Płużański

Zabójstwa polityczne w PRL

- Większość przypadków morderstw politycznych w czasach PRL miała w jakimś stopniu charakter przypadkowy. Zabójstwa Grzegorza Przemyka, jak i Stanisława Pyjasa nie były planowane, były skutkiem nękania i zastraszania danej osoby. W każdym z tych przypadków mamy jednak do czynienia z ich upolitycznieniem – mówił w Polskim Radiu 24 Patryk Pleskot - historyk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 PRL Stanisław Pyjas Patryk Pleskot Grzegorz Przemyk Tadeusz Płużański

Książka "Czy Gomułka był antysemitą". Kulisy Marca 68 r.

- Mam nadzieję, że ta monografia obali mit o antysemityzmie narodu polskiego. Powtarzana jest informacja, że w marcu 1968 r. żydzi zostali zmuszeni do opuszczenia Polski. Dokumentują to listy do władz polskich, w których piszą, że nie czują się Polakami i chcą wyjechać do Izraela – mówił w rozmowie z Tadeuszem Płużańskim Peter Raina, autor książki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 marzec 1968 Żydzi Władysław Gomułka Izrael Tadeusz Płużański

Macierewicz: Koalicja Europejska jest postkomunistyczna

- Koalicja Europejska w istocie jest antypolska. Jest to formacja postkomunistyczna, a na jej czele stoją ludzie, którym funkcjonariusze KGB przywozili pieniądze ze Związku Radzieckiego i finansowali ich działalność polityczną - powiedział w Polskim Radiu 24 Antoni Macierewicz wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości, były szef MON.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA konwencja PiS w Katowicach PiS Prawo i Sprawiedliwość Antoni Macierewicz Tadeusz Płużański Koalicja Europejska kampania wyborcza polityka

Biografia kpt. Romualda Adama Rajsa "Burego"

- W oczywisty sposób przeanalizowałem wydarzenia, budzące największe kontrowersje w życiu „Burego” w tym te z przełomu stycznia i lutego 1946 r - pacyfikację 5 białoruskich wsi. W świetle prowadzonych przeze mnie, oraz innych badaczy analiz, zdecydowanie odrzucamy tezę o ludobójczym charakterze tych wydarzeń – mówił w Polskim radiu 24 Michał Ostapiuk z delgatury IPN w Olsztynie, autor biografii.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski Tadeusz Płużański Żołnierze Wyklęci

Por. Wacław Szacoń: przyjaźniłem się z Józefem Franczakiem, ps. Laluś

Porucznik Wacław Szacoń ps. "Czarny" – członek Narodowej Organizacji Wojskowej, Armii Krajowej, zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość", żołnierz dwóch okupacji, anty-niemieckiej i antysowieckiej. Za udział w akcjach sabotażowych, wywiadowczych i patrolowych przeciwko niemieckim okupantom uhonorowany został Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami oraz dwukrotnie Krzyżem Walecznych i Krzyżem Niepodległości.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żołnierze Wyklęci powroty z niepamięci PRL Tadeusz Płużański

Historyk: nie wierzmy w kłamstwa o Żołnierzach Wyklętych

- Za kłamstwa o Żołnierzach Wyklętych nikt nie został ukarany. Ludzie, którzy krytykują żołnierzy antykomunistycznego podziemia niepodległościowego nie mają nawet poczucia, że stają po stronie zdrajców - powiedział w Polskim Radiu 24 Jarosław Wróblewski z Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Gościem audycji był również Jacek Karczewski, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA historia Polski PRL komunizm Żołnierze Wyklęci Tadeusz Płużański

Sąd oddalił wniosek ws. mjr. Kurasia. Protest stowarzyszenia

Stowarzyszenie Rodzin Żołnierzy Wyklętych protestuje przeciwko decyzji Sądu Okręgowego w Nowym Sączu, który oddalił wniosek o zadośćuczynienie synowi mjr Józefa Kurasia – Zbigniewowi Kurasiowi – za represje komunistów wobec rodziny. Sędziowie uznali, że śmierć mjr Kurasia była decyzją jego samego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski Żołnierze Wyklęci II wojna światowa bezpieka protest Tadeusz Płużański

Mjr Zygmunt Boczkowski: do UB brali bandytów i złodziei

- W 1944 r. niektórzy myśleli, że uwalniamy się od Niemców i wchodzi wyzwoliciel ze Wschodu. Były jednak osoby, które mówiły "nie cieszcie się" - powiedział w Polskim Radiu 24 Major Zygmunt Boczkowski ps. "Kruk", żołnierz AK i zrzeszenia WIN, powstaniec warszawski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Tadeusz Płużański HISTORIA historia PRL historia Polski PRL Armia Krajowa Żołnierze Wyklęci Powstanie Warszawskie II wojna światowa powroty z niepamięci