Polskie Radio
Section05
Tadeusz Płużański

Ppłk Mieczysław Orzełek: nie godziliśmy się z sowiecką okupacją

- Stanisław Sojczyński "Warszyc" był bohaterem. Walczył w kampanii wrześniowej z dwoma okupantami. Był też dobrym, prawym człowiekiem - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 ppłk Mieczysław Orzełek, prezes Ogólnokrajowego Związku Byłych Żołnierzy KWP.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA historia Polski Tadeusz Płużański Żołnierze Wyklęci Polskie Radio powroty z niepamięci komunizm Armia Krajowa II wojna światowa

Rodziny Żołnierzy Wyklętych: hańbiąca decyzja Trzaskowskiego

Stowarzyszenie Rodzin Żołnierzy Wyklętych apeluje, by bohaterowie antykomunistycznego podziemia i opozycji demokratycznej pozostali patronami stołecznych ulic. W liście do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego czytamy o "hańbiącej decyzji" władz stolicy związanej z wykonaniem wyroku NSA, który uchylił 44 zarządzenia wojewody zmieniające nazwy ulic w Warszawie na mocy ustawy dekomunizacyjnej. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa dekomunizacja Rafał Trzaskowski Tadeusz Płużański Żołnierze Wyklęci

Warszawa: co dalej z dekomunizacją nazw ulic?

- Zablokowanie dekomunizacji warszawskich ulic to nie jest głupota Rafała Trzaskowskiego i Platformy Obywatelskiej, to świadome działanie. Od 30 lat za wyjątkiem czasów Lecha Kaczyńskiego Warszawą rządziła komuna i postkomuna. Im nie zależało na tym, żeby likwidować swoich patronów - mówił na antenie Polskiego Radia 24  Tadeusz Płużański, historyk i dziennikarz Telewizji Polskiej. W "Debacie Dnia" wziął również udział Zbigniew Parafianowicz z Dziennika Gazety Prawnej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa Platforma Obywatelska dekomunizacja Rafał Trzaskowski Tadeusz Płużański polityka

Prok. Andrzej Witkowski: wyśmiewano mnie za ustalenia ws. śmierci księdza Jerzego Popiełuszki

- Dowody, które jednoznacznie wskazują na inny przebieg zabójstwa ks. Jerzego Popiełuszki pojawiły się już w 2002 roku - mówił na antenie Polskiego Radia 24 prokurator Andrzej Witkowski, który w swojej karierze dwukrotnie badał sprawę morderstwa kapelana "Solidarności".  W obu przypadkach, w latach 1990-1991 i 2000-2004, był odsuwany od śledztwa.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA Jerzy Popiełuszko PRL służba bezpieczeństwa zabójstwo Tadeusz Płużański komunizm

7x24. Największe osiągnięcia II Rzeczpospolitej

W audycji "7x24" historycy dyskutowali o największych osiągnięciach II Rzeczpospolitej. Gośćmi w studiu byli: prof. Janusz Odziemkowski (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego), dr Tymoteusz Pawłowski, Tadeusz Płużański (Polskie Radio 24), dr Adam Dąbrowski (Archiwum Akt Nowych).
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II RP I wojna światowa Dwudziestolecie międzywojenne Tadeusz Płużański Janusz Odziemkowski Adam Dąbrowski Katarzyna Gójska

Paweł Kobyliński: opozycja powinna się konsolidować

- Na każdą konkurencję polityczną należy patrzeć z dużą uwagą. Nie można mówić, że komuś się nie uda. To byłaby hipokryzja. Będziemy się odnosić do propozycji Roberta Biedronia - powiedział w Polskim Radiu 24 Paweł Kobyliński, poseł Nowoczesnej. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 wybory w Polsce wybory samorządowe 2018 wybory samorządowe Nowoczesna koalicja obywatelska Prawo i Sprawiedliwość Platforma Obywatelska PiS polityka Tadeusz Płużański

Historyk IPN: Departament PESEL MSW był elementem aparatu represji PRL

Powszechny Elektroniczny System Ewidencji Ludności uruchomiono w połowie lat 70-tych. Zawierał szczegółowe dane na temat ludności. - Chodziło też o to, żeby lepiej kontrolować ludzi i typować potencjalnych agentów i tajnych współpracowników – mówił w audycji "Historia na dziś” dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  MSW PRL Tadeusz Płużański Patryk Pleskot pesel Polskie Radio 24 historia PRL

Ekspert: obchodzenie świąt narodowych to nasz obowiązek

Tłumy warszawiaków i turystów obejrzało w środę Wielką Defiladę Niepodległości zorganizowaną z okazji święta Wojska Polskiego. Jak mówili, tego typu wydarzenia przyczyniają się do krzewienia patriotyzmu, a także wzbudzają zainteresowanie historią oraz armią. O tradycji obchodzenia świąt narodowych mówił w audycji "Historyczne wydarzenie tygodnia” Mariusz Olczak, wicedyrektor Archiwum Akt Nowych.
Zobacz więcej na temat:  święto wojska polskiego pr24 Tadeusz Płużański wojsko

Debata PR24: nie da się opowiedzieć historii Polski bez Westerplatte

Nie milkną echa wokół tematu udziału Wojska Polskiego w obchodach 79. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej, które tradycyjnie odbędą się 1 września na Westerplatte". O postrzeganiu miejsca pamięci walk o niepodległość kiedyś i dziś rozmawiali w Debacie Polskiego Radia 24 prof. Karol Karski (europoseł PiS), dr Karol Nawrocki (dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku), Maciej Świrski (twórca Fundacji Reduta Dobrego Imienia – Polska Liga Przeciw Zniesławieniom) i Tadeusz Płużański (publicysta TVP Historia).
Zobacz więcej na temat:  Westerplatte Gdańsk Karol Karski Tadeusz Płużański Jerzy Jachowicz II wojna światowa Maciej Świrski POLSKA

"Historia na dziś”. Wspomnienie gen. Józefa Hallera w 145. w rocznicę urodzin polskiego patrioty

145 lat temu, 13 sierpnia 1873 roku, urodził się generał Józef Haller, dowódca II Brygady Legionów Polskich, wódz naczelny Błękitnej Armii i uczestnik wojny polsko-bolszewickiej. – W domu rodzinnym Józefa Hallera panowała atmosfera patriotyczna – mówił w audycji "Historia na dziś” dr Patryk Pleskot, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Patryk Pleskot Instytut Pamięci Narodowej Tadeusz Płużański Polskie Radio 24