Polskie Radio
Section05
Wojciech Skurkiewicz

Patrioty z Niemiec dla Polski. Wiceszef MON podał nowe informacje

- Polskie władze jednoznacznie wskazują: jeżeli baterie Patriot będą stacjonowały w Polsce - to propozycję przyjmiemy w sposób zadowalający i otwarty. Decyzja należy do Niemiec - powiedział wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Skurkiewicz Ministerstwo Obrony Narodowej MON Patriot Niemcy wojsko służby i bezpieczeństwo Sygnały Dnia Grzegorz Jankowski POLSKA

RCB ostrzeże o atakach rakietowych na Ukrainę? Wiceszef MON: byłbym wstrzemięźliwy

- Być może jest to warte rozważenia - powiedział w TVP Info wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz pytany, czy RCB mogłoby ostrzegać o rosyjskich atakach na ukraińskie cele. - Tego typu komunikaty będą wzbudzać wiele emocji w lokalnej społeczności, dlatego ja byłbym wstrzemięźliwy -  zaznaczył.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA rcb wojna na Ukrainie służby i bezpieczeństwo Wojciech Skurkiewicz regiony podkarpackie lubelskie

PR24 Wyjaśnianie zdarzenia w Przewodowie. Skurkiewicz: MON wysłał najlepszych specjalistów

- Wicepremier Mariusz Błaszczak podjął decyzję, by do współpracy z zespołem śledczym oddelegować najlepszych specjalistów z Wojskowej Akademii Technicznej i Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia, tak, by dzielili się swoim doświadczeniem i wiedzą w wyjaśnianiu zdarzenia w Przewodowie - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wojciech Skurkiewicz Ministerstwo Obrony Narodowej wybuch w Przewodowie służby i bezpieczeństwo serwis wschodni wojna na Ukrainie wojna 2022

Wiceszef MON: rakieta jest radziecka, ale jeszcze nie jesteśmy w stanie wskazać autora wybuchu

– Polska strona nie wskazała wprost, kto był autorem wybuchu w Przewodowie i obecnie nie jesteśmy w stanie tego stwierdzić z całą pewnością – powiedział w "Trójkowym komentarzu dnia" Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka Wojciech Skurkiewicz Bartłomiej Graczak Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 polityka Rosja wybuch w Przewodowie

Wojciech Skurkiewicz o wybuchu w Przewodowie: sytuacja jest mocno skomplikowana

- Ta sytuacja jest nie tyle dynamiczna, co bardzo mocno skomplikowana. Polska jest krajem przyfrontowym, gdzie za naszą wschodnią granicą toczy się regularna wojna - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej.
Zobacz więcej na temat:  wybuch w Przewodowie POLSKA Rosja Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 NATO polityka Polskie Radio 24 Ministerstwo Obrony Narodowej Wojciech Skurkiewicz

Wiceszef MON przewiduje rekordowy budżet na obronę. "W 2023 roku przeznaczymy 97 mld zł"

Wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz powiedział w Polskim Radiu 24, że środki finansowe przeznaczone na obronność kraju muszą być adekwatne do potencjalnych zagrożeń. W przyszłym roku rząd przeznaczy na ten cel ponad 97 miliardów złotych, a do Funduszu Modernizacji Sił Zbrojnych trafi 40 miliardów złotych.
Zobacz więcej na temat:  budżet inwestycje Wojciech Skurkiewicz Ministerstwo Obrony Narodowej

Wiceszef MON przewiduje rekordowy budżet na obronę. "W 2023 r. przeznaczymy 97 mld zł"

Wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz powiedział w Polskim Radiu 24, że środki finansowe przeznaczone na obronność kraju muszą być adekwatne do potencjalnych zagrożeń. W przyszłym roku rząd przeznaczy na ten cel ponad 97 miliardów złotych, a do Funduszu Modernizacji Sił Zbrojnych trafi 40 miliardów złotych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA budżet inwestycje Wojciech Skurkiewicz Ministerstwo Obrony Narodowej

"Nasze działania mają charakter wyprzedzający". Wiceszef MON o zaporze na granicy z Rosją

- Zaangażowanie państw NATO na Ukrainie jest ciągłe i na wysokim poziomie. Próba destablizacji kolejnego fragmentu pogranicza, w obwodzie królewieckim, mogłaby wskazywać na chęć odciągnięcia uwagi od granicy polsko-ukraińskiej - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wojciech Skurkiewicz Ministerstwo Obrony Narodowej Rosja wojna na Ukrainie granica Kaliningrad służby i bezpieczeństwo

"Musimy być przygotowani". Wiceszef MON o powodach budowy zapory na granicy z Rosją

- Nie chcemy zostać postawieni przed faktem dokonanym, że nagle pojawią się setki migrantów, którzy będą szturmować naszą granicę z Rosją. Musimy być przygotowani - właśnie dlatego prowadzimy działania zapobiegawcze - skomentował na antenie Polskiego Radia 24 wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Wojciech Skurkiewicz MON granica Rosja imigranci w Europie obwód kaliningradzki służby i bezpieczeństwo

Skurkiewicz wytyka opozycji hipokryzję ws. zbrojeń. "Jeszcze kilka lat temu mówili, że Rosja to nasz partner"

Wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz odniósł się w Programie 1 Polskiego Radia do krytyki kontraktów zbrojeniowych przez opozycję. - Dziwią mnie te wypowiedzi. Ci sami politycy, w ramach sejmowej Komisji Obrony Narodowej, pozytywnie zaopiniowali tzw. pakiet wzmocnienia sił zbrojnych, czyli harmonogram zakupów, który będzie realizowany w latach 2023-2025 - zwrócił uwagę wiceszef MON. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wojciech Skurkiewicz MON opozycja polityka bezpieczeństwo

Białoruś dołączy do wojny? Wiceszef MON: nie sądzę, by tamtejsza armia wykonywała polecenia Kremla

- Mam nadzieję, że do bezpośredniego zaangażowania białoruskich żołnierzy jednak nie dojdzie. Nie wydaje mi się, żeby armia białoruska w pełni wykonywała polecenia Kremla - mówił w Programie 1 Polskiego Radia wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz. Zaznaczył przy tym, że pośrednio "Białoruś uczestniczy w tej wojnie od samego początku". 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Białoruś wojna 2022 Aleksander Łukaszenka MON Wojciech Skurkiewicz

Niemcy chcą, żeby Polska naprawiała ich sprzęt wojskowy. Wiceszef MON: sami powinni wypełnić swoje zobowiązania

- To niezrozumiałe. Niemcy powinni sami wypełnić swoje zobowiązania, które podejmują w stosunku do Ukrainy - podkreślił w Polskim Radiu 24 wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz. W ten sposób odniósł się do oczekiwań strony niemieckiej, która chce, aby sprzęt wojskowy przekazany przez nią Ukrainie był naprawiany w Polsce. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Wojciech Skurkiewicz Niemcy wojna na Ukrainie Ukraina wojna 2022 służby i bezpieczeństwo

Bayraktary dla polskiego wojska. Wiceszef MON potwierdza. "Wejdą na wyposażenie już w październiku"

Polska planuje w najbliższym czasie potężne zakupy uzbrojenia. Do polskich żołnierzy mają trafić m.in. drony Bayraktar tureckiej produkcji. Wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz w Programie 3 Polskiego Radia zaznaczył, że to nie jedyne nabytki polskiej armii, a koniec roku będzie pod tym względem bardzo owocny.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo Wojciech Skurkiewicz Wojsko Polskie broń drony