Polskie Radio
Section05
Rafał Chwedoruk

"Regiony konserwatywne popierają prawicę, ale największe miasta nie zawsze". Prof. Chwedoruk o wyborach w Rzeszowie

- Często jest tak, że w regionach konserwatywnych, rolniczych, o tradycyjnych więzach społecznych, największy ośrodek miejski jest pewną antytezą. Tak jest właśnie na Podkarpaciu. I jak to w wielu takich ośrodkach bywa, paradoksalnie ten, kto w regionie jest najsilniejszy, w mieście jest silną, ale jednak opozycją - powiedział w Polskim Radiu 24 politolog prof. Rafał Chwedoruk. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Rzeszów polityka podkarpackie Rafał Chwedoruk POLSKA regiony

Prof. Chwedoruk: co 3-4 roczniki wśród młodych ludzi następuje bardzo wyraźna zmiana w sposobie funkcjonowania

- Dziś młodzi ludzie myślą bardziej indywidualistycznie o świecie, w olbrzymim stopniu zorientowani są na indywidualne strategie przetrwania, aniżeli na to, co wcześniej ludzie dążący do zmian na świecie chcieli czynić. Mam na myśli bunt, a więc zachowania wspólnotowe - powiedział politolog prof. Rafał Chwedoruk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Rafał Chwedoruk społeczeństwo lewica

"Trudno bronić tradycji ONR". Prof. Rafał Chwedoruk o odwołaniu Tomasza Greniucha z IPN

- IPN będzie się mierzył z pytaniem, jak ta nominacja była możliwa, jak i z tym, jak tłumaczenia, którymi z w związku z nią się posługiwano w ostatnich dniach, mogły mieć miejsce - komentował prof. Rafał Chwedoruk rezygnację Tomasza Greniucha z funkcji p.o. dyrektora oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu.
Zobacz więcej na temat:  polityka Polskie Radio 24 POLSKA Antoni Trzmiel Rafał Chwedoruk IPN ONR

Prof. Rafał Chwedoruk: wyrok TK ws. aborcji będzie w polityce obecny przez lata

- Grupa społeczna cechującą się niższą frekwencją w wyborach, trudna do zmobilizowania, czyli najmłodszy elektorat, przejawia, zwłaszcza gdy mowa o jesiennych manifestacjach, dość duże zainteresowanie tym tematem, przez cała lata drugoplanowym. Politycy obecnej opozycji, szczególnie lewicowej, będą zainteresowani podtrzymywaniem go w kampanii wyborczej - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Rafał Chwedoruk, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  strajk kobiet Trybunał Konstytucyjny prawo aborcja protest POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24 Rafał Chwedoruk Prawo i Sprawiedliwość wybory parlamentarne

Prof. Rafał Chwedoruk: zmieniło się postrzeganie Platformy Obywatelskiej

- Warto zwrócić uwagę, że Platforma, która w ostatnich latach nie przeżywa swoich złotych dni, jednak w ostatnich wyborach sejmowych pozyskała trochę nowych wyborców. Miała zresztą w liczbie głosów najlepszy wynik od 2011 roku. To pokazuje, że negatywne stereotypy i krytyczne oceny dotyczące wielu aspektów sprawowania władzy przez tę partię dla wielu wyborców, zwłaszcza młodszych, to już bardziej przeszłość - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Rafał Chwedoruk, politolog. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 społeczeństwo polityka POLSKA szczepionka Koronawirus w Polsce COVID-19 Eliza Olczyk Rafał Chwedoruk Platforma Obywatelska Szymon Hołownia

"Jest to swoiste zawieszenie broni". Prof. Chwedoruk o ustaleniach szczytu UE

- Ewentualny sukces renowacji europejskich gospodarek po pandemii uruchomi siły eurofederalistyczne w Parlamencie Europejskim i na poziomie narodowym, które będą próbowały wykazać kluczową rolę wspólnej polityki unijnej i środków generowanych przez Unię i wskazywać to jako pomost do głębszej integracji - powiedział prof. Rafał Chwedoruk, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska fundusze unijne ŚWIAT Polskie Radio 24 Europa Rafał Chwedoruk

Prof. Chwedoruk: istnieje tendencja wzmacniania unijnych centrów decyzyjnych kosztem państw członkowskich

- Trwający spór o pieniądze jest sporem prestiżowym, który ma stanowić symbol i przykład dla innych państw, wskazując, że nie warto korzystać z instrumentów obrony interesów narodowych zawsze i wszędzie - powiedział politolog prof. Rafał Chwedoruk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Rafał Dudkiewicz Rafał Chwedoruk Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej budżet unijny fundusze unijne fundusze europejskie weto

Prof. Chwedoruk: trend wulgaryzacji języka debaty publicznej jest nieuchronny

- Wiele liberalnych mediów narzekało, że publiczność na meczach piłkarskich jest wulgarna. Dzisiaj często te same środowiska legitymizują owe przekleństwa. Ten trend jest niestety nieuchronny - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Rafał Chwedoruk, politolog z UW.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA aborcja protest demonstracje społeczeństwo strajki mowa nienawiści Rafał Chwedoruk Rafał Dudkiewicz Polskie Radio 24

Oświadczenie prezesa PiS. Prof. Chwedoruk: próba wskazania politycznego celu i kierunku działania

- Oświadczenie ma bardzo silny kontekst wewnętrzny dotyczący obozu władzy i jego wyborców. Jednak biorąc pod uwagę interesy obozu rządzącego, mogło zostać przedstawione zbyt późno - powiedział prof. Rafał Chwedoruk, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Krzysztof Grzybowski Rafał Chwedoruk Jarosław Kaczyński aborcja Trybunał Konstytucyjny Kościół Prawo i Sprawiedliwość protest protesty w Warszawie

"Możliwości manewrów nie będzie". Prof. Chwedoruk o strategii walki z COVID-19

- Rządzący nie mają wyjścia i strategia musi w olbrzymim stopniu uwzględniać czynnik restrykcyjny, który uzupełniałby powszechne poczucie odpowiedzialności - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Rafał Chwedoruk, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego, pytany o możliwość przyjęcia innej strategii walki z epidemią. - Myślę, że z wielu powodów, możliwości manewrów nie będzie, można się zastanawiać nad skalą restrykcji i ograniczeń - zaznaczył.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Rafał Chwedoruk Ryszard Gromadzki COVID-19 Koronawirus w Polsce koronawirus infografika