Polskie Radio
Section05
składki na ubezpieczenie

Eksperci: przedsiębiorcy mają szansę na korzystne zmiany w prawie

Inflacja będzie się utrzymywała powyżej celu w 2024 roku. Będą też rosły ceny usług, bo pracownicy nadal będą domagali się podwyżek. Wiele będzie zależało od okresu utrzymywania parasola ochronnego nad gospodarstwami domowymi jeżeli chodzi oceny energii czy żywności. Przed zmianami stoją też przedsiębiorcy. Planowany dla nich kasowy PIT, to bardzo dobre rozwiązanie, ale trzeba równocześnie popracować nad składką zdrowotną - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej (KIG) i dr Waldemar Kozioł z Wydziału Zarządzania UW.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA składki na ubezpieczenie ZUS dla biznesu pit vat ceny żywności

Eksperci: ulgi, wakacje w płaceniu składek do ZUS to niższe emerytury i dopłaty z budżetu, lepiej zająć się rozwojem biznesu

Każde wakacje w płaceniu składek do ZUS czy ich dobrowolność oznacza niższe świadczenia w przyszłości i konieczność dopłacania do części z nich ze środków budżetu, a więc z podatków innych pracujących czy emerytów. Sytuacja FUS jest obecnie bardzo dobra, wpływa rekordowo dużo składek i tę sytuację należy raczej utrzymywać i rozszerzać - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": prof. Konrad Raczkowski, dyrektor Centrum Gospodarki Światowej UKSW i radca prawny Paweł Pelc.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA kredyt hipoteczny kredyt mieszkaniowy przedsiębiorca składki na ubezpieczenie zus składki ZUS dla biznesu

Compensa wypłaci klientom rekompensaty. UOKiK: dzięki temu spółka uniknie kary finansowej

Compensa Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie ma wypłacić konsumentom rekompensaty - zdecydował prezes UOKiK Tomasz Chróstny. Jak podał Urząd, zarzut wobec spółki dotyczył oferty wysyłanej konsumentom w rocznicę ubezpieczenia; prezes UOKiK ją zakwestionował i zobowiązał spółkę do jej zaniechania.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA UOKiK ubezpieczenie na życie umowa składki na ubezpieczenie finanse osobiste

Prezes ZUS: przedsiębiorca wszystko załatwi zdalnie, ale składki powinien płacić

Sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest bardzo dobra. Pracuje wyjątkowo wielu Polaków, coraz więcej cudzoziemców płacących składki. Jednak cały czas potrzebujemy FUS zasilać w stopniu maksymalnym, także ze względu na sytuację demograficzną. Jednocześnie ZUS stara się ułatwiać kontakty z płatnikami, czego dowodem jest domknięcie od nowego roku profilu na PUE. Bez wychodzenia z domu czy biura już każdy przedsiębiorca będzie mógł zdalnie załatwić w ZUS wszystko - mówiła w audycji Rządy Pieniądza prof. Gertruda Uścińska.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ZUS działalność gospodarcza składki na ubezpieczenie fundusz emerytalny cyfryzacja

Ponad 17 mln osób płaci składki do FUS. Prezes ZUS: sytuacja jest dobra mimo rosnących wydatków

Pracuje rekordowa liczba osób, wynagrodzenia rosną w tempie dwucyfrowym, mamy bardzo dobrą sytuację Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Wpływa dużo składek, a dokłada się do nich również ponad 350 tys. zatrudnionych uchodźców z Ukrainy, więc w mniejszym stopniu korzystamy z dotacji budżetowej - mówiła w audycji Rządy Pieniądza prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ZUS składki na ubezpieczenie ubezpieczenie emerytura

Czy warto w tym roku przejść na emeryturę? Odpowiedź nie jest jednoznaczna

Czy warto wystąpić o emeryturę, jeżeli jesteśmy już w wieku emerytalnym? Przejście na zasłużony odpoczynek w tym roku jest korzystniejsze, niż miało to miejsce w ubiegłych latach. Ale raczej nie warto się spieszyć, bo ciągle obowiązuje zasada, że im dłużej pracujemy, tym wyższe będziemy mieli świadczenia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA emerytura ZUS oszczędności składki na ubezpieczenie

Polski Ład: od 17 stycznia firmy mogą wystąpić o zwolnienie ze składek ZUS i wypłatę postojowego

Rząd uruchamia kolejną pomoc dla firm. Od 17 stycznia przedsiębiorcy z określonych branż, którzy ucierpieli z powodu epidemii COVID-19, będą mogli wystąpić o zwolnienie z opłacania składek za grudzień 2021 r., a także skorzystać ze świadczenia postojowego, maksymalnie sześć razy​.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA tarcza antykryzysowa Polski Ład pracownicy składki na ubezpieczenie przedsiębiorca

"Automatyzacja rozliczeń zasiłków i składek na ubezpieczenie społeczne". Prezes ZUS ujawnia plany

Prezes ZUS Gertruda Uścińska zapewniła, że Zakład realizuje działania mające na celu informowanie i edukowanie przedsiębiorców na temat aktualnie obowiązującego prawa i przepisów, które mają się zmienić. Jak poinformowała, planowana jest dalsza automatyzacja rozliczeń zasiłków i składek na ubezpieczenie społeczne.
Zobacz więcej na temat:  ZUS emerytura GOSPODARKA pieniądze cyfryzacja ubezpieczenie zdrowotne pracodawcy składki na ubezpieczenie pracownicy

Zatrudnianie "na czarno" na celowniku Ministerstwa Finansów. Nowe przepisy uderzą w nieuczciwych pracodawców

Straty budżetu, NFZ, ZUS i samorządów z tytułu pracy na czarno czy szarej strefy sięgają rocznie ok. 17 mld zł. To skala porównywalna z luką VAT lub CIT. Ministerstwo Finansów zapowiada wprowadzenie rozwiązań, mających pomóc w walce z zatrudnieniem na czarno czy płaceniem części wynagrodzenia "pod stołem". Resort finansów przedstawił rozwiązania, które mają obowiązywać od początku przyszłego roku.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA praca pracodawcy pracownik ZUS składki na ubezpieczenie podatki Polski Ład POLSKA Ministerstwo Finansów

Eksperci: ochronie zdrowia potrzebne są dodatkowe pieniądza i zmiany organizacyjne poprzedzone analizą wydatków

Dosypywanie kolejnych pieniędzy do system ochrony zdrowia może nie przynieść efektów. Potrzebne są zmiany organizacyjne, analiza wydatków – mówił w audycji "Rządy Pieniądza": dr Waldemar Kozioł z Wydziału Zarządzania UW.  Natomiast zdaniem Andrzeja Kubisiaka, zastępcy dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego, o organizacji można dyskutować, ale bez dodatkowych pieniędzy nic się nie zmieni. Te zaś powinny pochodzić z wyższej składki zdrowotnej, przed którymi tak zaciekle bronią się przedsiębiorcy.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pkb służba zdrowia wydatki inwestycje składki na ubezpieczenie pracodawcy

"E-zwolnienia lekarskie sprawdziły się szczególnie w czasie pandemii". ZUS stawia na elektronizację

Polscy lekarze wystawili ponad 75,5 mln elektronicznych zwolnień lekarskich (e-ZLA). Rekordowy był pod tym względem marzec 2020 roku, kiedy to wystawiono 3,3 mln zaświadczeń. ZUS zdecydowanie postawił na elektronizację i automatyzację - twierdzi rzecznik Zakładu Paweł Żebrowski.
Zobacz więcej na temat:  ZUS GOSPODARKA składki na ubezpieczenie zus składki firma Koronawirus w Polsce

Eksperci: konsultacje społeczne dotyczące ustaw podatkowych z Polskiego Ładu to krok w dobrym kierunku

W programie Polskiego Ładu jest wiele rozwiązań korzystnych dla gospodarki, ale wymagają one konsultacji z przedsiębiorcami, nie mogą być wprowadzane szokowo, bo to utrudni start tej koncepcji w kręgach biznesowych - uważali goście audycji "Rządy pieniądza" w Polskim Radiu 24: dr Artur Bartoszewicz z SGH oraz profesor Konrad Raczkowski z Instytutu Ekonomicznego Społecznej Akademii Nauk. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Polski Ład podatki pracodawcy składki na ubezpieczenie