Polskie Radio
Section05

Aleś Bialacki

BIOGRAFIA: TYLKO U NAS Kim jest Aleś Bialacki, uwięziony białoruski noblista? "Ci, którzy zmienili nasz świat, często się uśmiechali"

Aleś Bialacki, dyrektor słynnego Centrum Obrony Praw Człowieka Wiasna, działającego od 1996 roku, tegoroczny laureat pokojowej Nagrody Nobla, filolog, pisarz, działacz społeczny, przebywa obecnie w białoruskim więzieniu. Jest ważną postacią w najnowszej historii i kulturze Białorusi. 
Zobacz więcej na temat:  Rosja Białoruś Europa serwis wschodni Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 Aleksander Łukaszenka Kreml

Noblista za kratami. Działacz: Nobel dla Alesia Bialackiego jest światłem w tunelu, bo wracają czasy stalinowskie

- Na Białoruś wracają czasy stalinowskie. Z całego naszego kraju tworzy się obóz koncentracyjny. Fakt, że noblista, znany na całym świecie obrońca praw człowieka Aleś Bialacki, znajduje się w więzieniu, pokazuje rozmiar katastrofy, która ma miejsce na Białorusi - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl Wiaczesław Siwczyk, działacz Ruchu Solidarności Razem, dysydent.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Białoruś Europa serwis wschodni Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 Aleksander Łukaszenka Kreml NASZ WYWIAD

NASZ WYWIAD Dwie strony Pokojowej Nagrody Nobla. "Warto skupiać uwagę na tej jasnej"

- Nagroda dla "Memoriału" jest wyraźnym sygnałem dla Putina. Nagroda dla Bialackiego to sygnał dla Łukaszenki, a nagroda dla Centrum Wolności Obywatelskich jest sygnałem dla kogo? Można odnieść mylne wrażenie, że organizacje te łączy wspólny mianownik, którym jest walka z reżimem w każdym z tych krajów - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl o tegorocznych laureatach Pokojowej Nagrody Nobla dr Nadia Gergało-Dąbek, badaczka z Centrum Europy Wschodniej UMSC.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Pokojowa Nagroda Nobla Memoriał

Pokojowa Nagroda Nobla dla białoruskiego opozycjonisty. Zarembiuk: Aleś Bialacki to człowiek idei

- Oprócz Bialackiego w więzieniu znajduje się jeszcze sześciu członków "Wiosny". Każdy z nich znał to ryzyko, od 2001 r., gdy zdelegalizowano tę organizację, wiedział, że każdego dnia mogą zapukać do drzwi i aresztować za działalność społeczną - mówił w Polskim Radiu 24 Aleś Zarembiuk (Dom Białoruski w Warszawie).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Rosja Ukraina Białoruś Pokojowa Nagroda Nobla nagroda Nobla Wiesław Molak

PR24 Aleś Bialacki laureatem pokojowej nagrody Nobla. "Jest sumieniem białoruskiej opozycji"

- Aleś Bialacki jest postrzegany jako takie sumienie białoruskiej opozycji. To jednak jest człowiek innego kalibru, niż chociażby Swiatłana Cichanouska - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Konończuk, wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich. W audycji "Stan rzeczy" ekspert mówił o wszystkich nagrodzonych w tym roku pokojową nagrodą Nobla.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rafał Dudkiewicz ŚWIAT Rosja Ukraina Białoruś

"Pokojowy Nobel daje nam wiarę, że zwyciężymy". Były ambasador Białorusi w Polsce o wyróżnieniu Alesia Bialackiego

- Aleś Bialacki całe swoje życie walczy o prawa człowieka i swobodę na Białorusi. Przyznanie mu Pokojowej Nagrody Nobla daje nam wiarę, że zwyciężymy - powiedział białoruski opozycjonista, były ambasador Białorusi w Polsce Paweł Łatuszka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT nagroda Nobla Pokojowa Nagroda Nobla Rosja Ukraina Białoruś prawa człowieka społeczeństwo

TYLKO U NAS Białoruscy opozycjoniści proszą o pomoc prezydenta i premiera. Chodzi o portal Karta’97

Opozycyjni politycy Białorusi w tym syngatariusz porozumień białowieskich Stanisław Szuszkiewicz, zwracają się o pomoc do Prezydenta RP Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego. Białoruski niezależny portal Karta’97, który po represjach chroni się i pracuje w Polsce, ma problem z uzyskaniem finansowania, może być zmuszony do zaprzestania działalności.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś media TYLKO U NAS premier Mikoła Statkiewicz

NASZ WYWIAD Szef Wiasny: blokuje się protesty przeciw chińskim zakładom

- Sytuacja praw człowieka na Białorusi nie jest dobra. KGB stara się wpływać na życie społeczne i blokować niezależne organizacje. Białorusini nie mogą wyrazić swojego zdania nawet w sprawie powstających chińskich fabryk chemicznych, zakładów produkcji akumulatorów czy elektrowni atomowej – powiedział Aleś Bialacki portalowi PolskieRadio24.pl i Raportowi Białoruś.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś NASZ WYWIAD Europa prawa człowieka

TYLKO U NAS Białoruś: wybory bez wyborców

Wybory nie odpowiadały demokratycznym standardom, władze wyłonione w ich wyniku nie są reprezentacją Białorusinów - wynika z monitoringu niezależnych organizacji. Swoje ustalenia prezentowały w Warszawie na konferencji OBWE. Jak zauważono - wynik wyborów był w pełni przewidywalny - jedna z niezależnych gazet zdołała wcześniej trafnie przewiedzieć nazwiska 106 z 110 deputowanych.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś wybory na Białorusi

"Nie chcecie tu rosyjskiego świata - ocalcie Biełsat"

Listy poparcia dla telewizji Biełsat i programu stypendialnego im. Konstantego Kalinowskiego napisali m.in. laureatka Nobla Swietłana Aleksijewicz, sygnatariusz porozumień o rozpadzie ZSRR, Stanisław Szuszkiewicz, byli więźniowie polityczni i niezależni politycy i działacze, intelektualiści i ludzie kultury niezależnej, w tym Aleś Bialacki, Uładzimir Niaklajeu, Mikoła Statkiewicz, Aleksander Milinkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Romaszewska Aleksander Łukaszenka Białoruś Biełsat media Michał Dworczyk prawa człowieka Raport Białoruś Stanisław Szuszkiewicz Swietłana Aleksijewicz Uładzimir Niaklajeu