Polskie Radio
Section05
Andrzej Chyra

Andrzej Chyra: sztuka jest po to, żeby pozwolić nam lepiej zobaczyć świat

Gościem audycji "Po drugiej stronie lustra" był aktor i reżyser Andrzej Chyra. Pretekstem do spotkania i rozmowy o istocie aktorstwa oraz pasji do sztuki są premiera spektaklu "Elizabeth Costello" z Nowego Teatru w Warszawie w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego oraz premiera "Filmu dla kosmitów". 
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Chyra t Martyna Podolska t aktorstwo t TEATR t spektakl t premiera t film polski t Maja Ostaszewska t Magdalena Popławska t Jan Peszek t

26. Przegląd Filmowy "Kino na Granicy". Andrzej Chyra: "Film dla kosmitów" to próba wejścia w świat 12-latka

W Cieszynie po raz 26. odbywa się Przegląd Filmowy "Kino na granicy". To wyjątkowa okazja do zobaczenia produkcji aż z trzech krajów. Andrzej Chyra opowiedział w audycji "Wszystko wszędzie teraz" o tym wydarzeniu i zdradził nieco kulis powstawania filmu "Film dla kosmitów", który będzie można zobaczyć ostatniego dnia wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  Trójka t Katarzyna Borowiecka t Ryszard Jaźwiński t Andrzej Chyra t film polski t aktorstwo t KULTURA t

"Dziady cz. II i IV" według Adama Mickiewicza. Słuchowisko w Jedynce [POSŁUCHAJ]

Do domu greckokatolickiego księdza i jego dzieci przychodzi Pustelnik, jego dawny uczeń Gustaw, którego ksiądz w pierwszej chwili nie rozpoznaje. Opowiada on księdzu historię swojego życia i miłości, a przełomowe momenty tej historii odmierzane są biciem zegara. Zapraszamy na słuchowisko "Dziady cz. II i IV" według Adama Mickiewicza.
Zobacz więcej na temat:  słuchowisko t Adam Mickiewicz t Dziady t Andrzej Chyra t Stanisław Brudny t Robert Majewski t Dariusz Kowalski t Sara Lityńska t Mariusz Bonaszewski t Andrzej Mastalerz t pr poleca t

"Trójka pod Księżycem" – "Czarodziejska góra" dziś [POSŁUCHAJ]

W listopadzie 1924 roku ukazała się jedna z najsłynniejszych powieści świata – Tomasza Manna "Czarodziejska góra". Sto lat później w TR Warszawa odbędzie się premiera jej współczesnej interpretacji w reżyserii Michała Borczucha.
Zobacz więcej na temat:  Trójka t Dariusz Basiński t Tomasz Mann t Paweł Huelle t Izabella Cywińska t Tadeusz Łomnicki t Olga Tokarczuk t Andrzej Chyra t Paweł Mykietyn t Małgorzata Sikorska-Miszczuk t michał borczuch t Wojciech Malajkat t Barbara Marcinik t Wojciech Dorosz t

Krajobraz utracony – erotyki Leśmiana na "Scenie teatralnej Trójki" [POSŁUCHAJ]

Poezja rzadko pojawia się na "Scenie teatralnej Trójki", a erotyczna – wyjątkowo. Na pomysł zrealizowania słuchowiska poetyckiego na podstawie liryków miłosnych Bolesława Leśmiana wpadła Anna Cieślak, aktorka Teatru Polskiego w Warszawie, związana z Teatrem Polskiego Radia. Wyreżyserował je Darek Błaszczyk, dbający szczególnie o warstwę muzyczną słuchowisk.
Zobacz więcej na temat:  Barbara Marcinik t Wojciech Dorosz t Scena Teatralna Trójki t Trójka t Janusz Kukuła t Anna Cieślak t Andrzej Chyra t Bolesław Leśmian t poezja t pr poleca t

Pietrzko, Kądziela i Chyra na płycie "Norwid"

"Norwid" to unikalny zbiór jazzowych kompozycji Kasi Pietrzko i Macieja Kądzieli inspirowanych wybranymi poezjami Cypriana Kamila Norwida w interpretacji Andrzeja Chyry. Album w inspirujący sposób ukazuje wzajemne oddziaływanie dwóch artystycznych materii: muzyki i słowa. Przynależne poezji subtelności, niuanse i oddechy spotykają się tu z prawdziwie jazzową formułą grania, która - oscylując wokół zaaranżowanych kompozycji - pozostaje szeroko otwarta na improwizację.
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU t MUZYKA t Andrzej Chyra t Cyprian Kamil Norwid t płyta t

Andrzej Chyra: Norwid wyraźnie różni się od wieszczów

- Norwid jest o wiele bardziej sarkastyczny, ironiczny, wprowadza absolutnie nowoczesną konstrukcję wiersza, uwalnia go z równej liczby sylab, z równo rozłożonych akcentów - mówił w Dwójce aktor Andrzej Chyra. 29 września – tuż po 201. urodzinach Cypriana Kamila Norwida - ukaże się płyta z jazzowymi impresjami na temat tej poezji.
Zobacz więcej na temat:  Cyprian Kamil Norwid t Jazz t Andrzej Zieliński t Dwójka t Andrzej Chyra t Tomasz Stańko t

"Bóg i proch. Część trzecia" w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

"Bóg i proch" to seria eksperymentalnych spektakli na pograniczu performansu, muzyki i sztuk plastycznych, realizowanych na podstawie autorskiej sztuki teatralnej Tomasza Mana. Przedstawienia mają formę audio-teatru, widowiska opartego na warstwie dźwiękowej. To próba przełożenia tradycyjnej formy teatru radiowego na żywy plan.
Zobacz więcej na temat:  Trójka t Zamek Ujazdowski t Warszawa t Tomasz Man t performance t Andrzej Chyra t

Listy Norwida w Jazz.PL. "Te teksty są zaskakująco perkusyjne"

- Gdy czytałem te teksty, w głowie tworzyła mi się warstwa muzyczna, a przez tę perkusyjność języka, jaki jest użyty w tekstach, uzupełniało to siebie nawzajem - mówił w Dwójce saksofonista Maciej Kądziela, który wystąpił z Kasia Pietrzko Trio i Andrzejem Chyrą podczas tegorocznego festiwalu "Chopin i jego Europa". Koncert "Listy Norwida" odtworzony zostanie w piątek na antenie Dwójki w cyklu "Jazz.PL".
Zobacz więcej na temat:  Jazz t Cyprian Kamil Norwid t Andrzej Zieliński t Dwójka t Andrzej Chyra t koncert t Chopin i jego Europa t

Rafał Zawierucha po drugiej stronie obiektywu

Po dramacie Dzień Kobiet i biograficznej opowieści o Michalinie Wisłockiej sztuka Kochania, wokalistka i reżyserka Maria Sadowska sięgnęła po gatunek komedii romantycznej. Miłość na pierwszą stronę to współczesna opowieść o Kopciuszku, w której zobaczymy m.in. Olgę Bołądź, Piotra Stramowskiego i Rafała Zawieruchę, który stanął po drugiej stronie obiektywu, by wcielić się w rolę paparazzo. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka t KULTURA t kino t FILM t film polski t Andrzej Chyra t Tomasz Kot t komedia t Piotr Stramowski t Rafał Zawierucha t olga bołądź t

Andrzej Chyra o filmie "Las": ta historia ma swoją dynamikę

– Dziś przeszłość łączy się z teraźniejszością i przeszłością. Przyszłość to wyczekiwana i zapowiadana na jesień tego roku premiera filmu "Las", w reżyserii Joanny Zastróżnej. Wiele wskazuje na to, że ten jeden z najdłużej realizowanych polskich filmów może okazać się wydarzeniem sezonu. Porozmawiamy o nim z osobą, która do tej pory widziała najwięcej, montażystką Sandrą Ksepką. Nie zabraknie też przeszłości, czyli wspomnień Andrzeja Chyry, odtwórcy jednej z głównych ról, z planu filmowego – zaprosił na audycję Ryszard Jaźwiński. 
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński t film polski t Trójka t KULTURA t Andrzej Chyra t kino t