Polskie Radio
Section05
awaria w oczyszczalni Czajka

Prokuratura przesłuchuje świadków ws. "Czajki". Ustalono godzinę awarii

Trwają przesłuchania w śledztwie Prokuratury Regionalnej w Warszawie dot. awarii w oczyszczalni ścieków "Czajka". Śledczy ustalają, kiedy doszło do zdarzenia i jaka była procedura przekazywania informacji. Zeznania złożył m.in. mistrz obiektu, kierownik oraz jeden z brygadzistów, który miał dyżur w dniu awarii.
Zobacz więcej na temat:  awaria w oczyszczalni Czajka infografika mazowieckie regiony Warszawa POLSKA prokuratura

Paweł Średziński: wszyscy przyczyniamy się do trucia polskich rzek

- W przypadku "Czajki" mamy telenowelę związaną z budową tej oczyszczalni. Ktoś nie dopilnował tego konstrukcyjnie i w obszarze nadzoru inwestorskiego. Mamy wadliwie wykonaną instalację - powiedział w Polski Radiu 24 Paweł Średziński z Nowej Konfederacji. - "Czajka" jest jednak tylko jednym z punktów wlewu nieczystości do naszych rzek - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka POLSKA Sejm koalicja obywatelska awaria w oczyszczalni Czajka Rafał Trzaskowski Warszawa

Awaria "Czajki". Do Wisły wpadło już ponad 3,4 mln metrów sześciennych ścieków

Od początku awarii kolektora doprowadzającego ścieki do oczyszczalni "Czajka" do Wisły zrzucono 3 mln 404 tys. metrów sześciennych nieczystości - informuje Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie. WIOŚ kontroluje także jakość wody w rzece do granic województwa.
Zobacz więcej na temat:  awaria w oczyszczalni Czajka Warszawa środowisko zanieczyszczenie Wisła rzeka regiony Mazowsze POLSKA

"Skutek złego projektowania i wykonania obiektu". Dariusz Joński o awarii "Czajki"

- Błędem było to, że oczyszczalni nie zbudowano po lewej stronie Wisły, widać uchybienia w projektowaniu, być może także podczas budowy i w użyciu nieodpowiednich materiałów - mówił w Polski Radiu 24 Dariusz Joński, poseł Koalicji Obywatelskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka POLSKA Sejm koalicja obywatelska Dariusz Joński awaria w oczyszczalni Czajka Rafał Trzaskowski Warszawa

Ppłk Kranz: 50 żołnierzy będzie czuwać nad mostem pontonowym do czasu wybudowania rurociągu

- Do czasu wybudowania rurociągu, który zostanie obciążony ściekami, nad utrzymaniem mostu (pontonowego - red.) będzie czuwać 50 żołnierzy, następnie tę liczbę zmniejszymy do 20 żołnierzy na zmiany dyżurne - powiedział w czwartek ppłk Piotr Kranz z 2. Inowrocławskiego Pułku Inżynieryjnego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony służby i bezpieczeństwo wojsko Wojsko Polskie awaria w oczyszczalni Czajka mazowieckie Warszawa Wisła

"Skutki będą poważniejsze niż w ubiegłym roku". Wody Polskie ostrzegają po awarii w "Czajce"

Skutki zrzutu ścieków do Wisły po tegorocznej awarii systemu przesyłającego nieczystości do oczyszczalni "Czajka" będą dużo poważniejsze niż w ubiegłym roku. Do rzeki trafi dwa razy więcej substancji biogennych - wynika z informacji przedstawionych przez prezesa Wód Polskich Przemysława Dacę.
Zobacz więcej na temat:  awaria w oczyszczalni Czajka Warszawa Wisła ekologia środowisko POLSKA

"Jakość wody u ujścia Wisły odpowiada wymaganiom sanitarnym". Sanepid o pobranych próbkach z Zatoki Gdańskiej

Pomorski Sanepid poinformował w środę, że jakość wody pobranej przed dwoma dniami u ujścia Wisły do Zatoki Gdańskiej odpowiada wymaganiom sanitarnym. Jest to już czwarta z rzędu analiza, w której nie stwierdzono skażenia bakteriami, mimo awaryjnego zrzutu ścieków w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA awaria w oczyszczalni Czajka Warszawa Wisła Sanepid pomorskie regiony Gdańsk