Polskie Radio
Section05
bitwa warszawska

"Nie możemy pozwolić na zafałszowanie obrazu tej wojny". List premiera ws. publikacji Onetu i "Newsweeka"

Premier Mateusz Morawiecki skierował list do prezesa RASP Polska, Marka Dekana, w związku z artykułami opublikowanymi przez portal Onet i tygodnik "Newsweek Polska" o wojnie polsko-bolszewickiej. "Jako ofiara sowieckiej agresji nie możemy pozwolić na zafałszowanie prawdziwego obrazu tej wojny" - napisał szef rządu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mateusz Morawiecki bitwa warszawska historia Polski onet premier

Trzaskowski nie zorganizował żadnych obchodów Bitwy Warszawskiej. Sellin: widać, kto jest patriotą

- Prezydent stolicy nie zorganizował żadnych uroczystości związanych z Bitwą Warszawską, a na wydarzenia organizowane przez innych - nie tylko przez rząd - nie oddelegował żadnego swojego przedstawiciela - powiedział w Polskim Radiu 24 Jarosław Sellin, wiceminister kultury.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Jarosław Sellin Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Antoni Trzmiel Rafał Trzaskowski bitwa warszawska wojna polsko-bolszewicka

Sprawa majora Drojowskiego. Historyczne śledztwo

Mjr Wacław Drojowski zginął 14 sierpnia 1920 roku pod Dubienką, broniąc przeprawy przez Bug. Miał wówczas 34 lata. Przy poległym bolszewicy znaleźli plany polskiej kontrofensywy znad Wieprza, które stały się podstawą strategii "cudu nad Wisłą". Dokument ten przekazano Tuchaczewskiemu, który uznał go jednak za fałszywkę i wyrzucił do kosza jako niewiarygodny. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA bitwa warszawska rocznica Bitwy Warszawskiej Katarzyna Kobylecka

"Niezwykłe bohaterstwo i wola walki". 100. rocznica "polskich Termopil"

W Warszawie uczczeni zostaną bohaterowie bitwy z bolszewikami pod Zadwórzem. Dziś mija 100 lat od bitwy na przedmieściach Lwowa, nazywanej "polskimi Termopilami". 17 sierpnia 1920 r., batalion Orląt Lwowskich pod dowództwem kapitana Bolesława Zajączkowskiego powstrzymał najazd 6. dywizji Armii Konnej Siemiona Budionnego.
Zobacz więcej na temat:  bitwa warszawska 1920 wojna polsko-bolszewicka historia Polski pamięć POLSKA

Premier: naszym obowiązkiem jest szerzyć wiedzę o bohaterstwie polskich żołnierzy

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że obowiązkiem Polaków jest szerzenie wiedzy o bohaterstwie żołnierzy, którzy uratowali Polskę i Europę w 1920 r. Napisane m.in. przez premiera teksty, pokazujące wagę Bitwy Warszawskiej, opublikowano z okazji rocznicy w ponad 30 krajach.
Zobacz więcej na temat:  premier POLSKA polityka bitwa warszawska rocznica Bitwy Warszawskiej polityka historyczna Mateusz Morawiecki IPN Instytut Pamięci Narodowej

Premier: potrzebujemy więcej wydarzeń, które opowiadają młodemu pokoleniu o przeszłości

"Potrzebujemy więcej wydarzeń, które w atrakcyjnej formie i przy użyciu najnowocześniejszych form przypominają i opowiadają młodemu pokoleniu o przeszłości, krzewiąc ideały" - napisał na Facebooku premier Mateusz Morawiecki, nawiązując do sobotniego wydarzenia "1920. Wdzięczni bohaterom".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka premier Mateusz Morawiecki polityka historyczna bitwa warszawska rocznica Bitwy Warszawskiej Warszawa Stadion Narodowy wojna polsko-bolszewicka

"Sukces Piłsudskiego to dzieło człowieka, który był w stanie zaryzykować". Dr Rohoziński o wojnie 1920 r.

- Akceptując decyzję o kontruderzeniu znad rzeki Wieprz podjął ryzyko, które okazało się słuszne, i za to powinniśmy być wdzięczni. Inny ojcem sukcesu był Józef Haller dowodzący armią ochotniczą, Tadeusz Rozwadowski także włożył ogromny wkład w to zwycięstwo - mówił w Polski Radiu 24 dr Jerzy Rohoziński, historyk z Instytutu im. Witolda Pileckiego.
Zobacz więcej na temat:  Sejm bitwa warszawska 1920 wojna polsko-bolszewicka

Bitwa Warszawska. "Rosjanie do dziś nie zapomnieli nam roku 1920"

100 lat temu Polacy odnieśli największe zwycięstwo w swojej wojennej historii XX wieku, zatrzymując pochód czerwonej zarazy. Dla bolszewików był to natomiast cios, który zapamiętali na długo. - Polscy chłopi czy robotnicy okazali się odporni na propagandę bolszewicką - mówi dr hab. Mirosław Szumiło z IPN. Co przyczyniło się do naszego sukcesu podczas Bitwy Warszawskiej 1920?
Zobacz więcej na temat:  historia Polski bitwa warszawska Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

"Robiono wszystko, by tę pamięć zatrzeć". Dziennikarz o udziale Ukrainy w wojnie 1920 r.

- Polska podjęła walkę z Rosją. Niezależnie od tego czy byłaby to Rosja bolszewicka, czy carska, ta walka Polskę by czekała. Musieliśmy bronić swojej niepodległości. W kwietniu 1920 r. Polska wybrała tę drogę w oparciu o sojusz z Symonem Petlurą - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Bobołowicz, korespondent Radia Wnet.
Zobacz więcej na temat:  bitwa warszawska 1920 Ukraina Józef Piłsudski wojna 1920 Semen Petlura