Polskie Radio
Section05
bitwa warszawska

Brytyjski tygodnik o Bitwie Warszawskiej: uratowała miliony przed komunizmem

"Niewiele konfliktów jest tak niedocenionych jak wojna polsko-sowiecka, która zakończyła się sto lat temu we wtorek. Ledwo co jest ona odnotowywana w świadomości zachodnioeuropejskiej. Rosjanie chętnie o niej zapominają. Nawet w Polsce podręczniki z czasów komunizmu ją umniejszały" – napisał na łamach brytyjskiej gazety "Sunday Telegraph" publicysta Daniel Hannan.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wojna polsko-bolszewicka wojna 1920 bitwa warszawska Europa Wielka Brytania komunizm HISTORIA

Wojna polsko-bolszewicka. Widmo, które zawisło nad II Rzecząpospolitą

Wielki odwrót Armii Czerwonej, a także zwrot w wojnie polsko-bolszewickiej były efektami jednego z największych triumfów polskiego oręża. 15 sierpnia obchodziliśmy 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej. W audycji "Historyczne wydarzenie tygodnia" rozmowa o konflikcie z lat 1919-1920 oraz jej przełomowym momencie - "Cudzie nad Wisłą".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski bitwa warszawska wojna polsko-bolszewicka Tadeusz Płużański II Rzeczpospolita bolszewicy

W Polsce powstaje pierwszy na świecie lek na COVID-19. Biomed Lublin rozpoczął produkcję

Spółka farmaceutyczna Biomed Lublin rozpoczęła proces wytwarzania immunoglobuliny anty SARS-CoV-2 z osocza ozdrowieńców. To pierwszy na świecie lek dla zakażonych koronawirusem. O efektach leczeniu chorych na koronawirusa przeciwciałami od ozdrowieńców informowano ostatnio na łamach pisma "American Journal of Pathology".
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Stany Zjednoczone bitwa warszawska koronawirus język polski

"Nie byłoby zwycięstwa w 1920 r. bez udziału chłopów". Prezydent w liście do mieszkańców wsi

"Nie byłoby zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej, gdyby nie powszechna mobilizacja wstępujących do polskiej armii ochotników, przede wszystkim chłopów" - podkreślił w liście prezydent Andrzej Duda, który objął Patronat Narodowy nad uroczystościami dożynkowymi w 2020 r.
Zobacz więcej na temat:  bitwa warszawska prezydent Andrzej Duda wieś 1920 wojna polsko-bolszewicka chłopi pamięć historia Polski POLSKA

"Bitwa Warszawska. Wojna o wolność Europy". Debata historyków w Muzeum Józefa Piłsudskiego

"Bitwa Warszawska. Wojna o wolność Europy" - to temat debaty historyków, która odbyła się w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Była to część obchodów setnej rocznicy zwycięstwa nad bolszewikami pod Warszawą. Bitwa, zwana Cudem nad Wisłą, toczyła się od 13 do 25 sierpnia 1920 roku, w czasie wojny polsko-bolszewickiej.
Zobacz więcej na temat:  bitwa warszawska wojna polsko-bolszewicka 1920 HISTORIA IPN Instytut Pamięci Narodowej kancelaria prezydenta

"Sowieci realnie zagrażali Niemcom". Polski ambasador odpowiada na tekst "FAZ"

"Piłsudski nie był nacjonalistą, bolszewicy to nie socjaliści, Sowieci w 1920 r. realnie zagrażali Niemcom" - prostował, w opublikowanym we "Frankfurter Allgemeine Zeitung" liście, ambasador RP w Berlinie Andrzej Przyłębski wcześniejszy esej autorstwa niemieckiego profesora, Stephana Lehnstaedta.
Zobacz więcej na temat:  bitwa warszawska 1920 wojna polsko-bolszewicka historia Polski Niemcy Europa Andrzej Przyłębski ŚWIAT

Bitwa Warszawska 1920. Słuchowisko "Ryngraf". Posłuchaj!

Niepełnoletni chłopak zaciąga się do Armii Ochotniczej i walczy w Bitwie Warszawskiej 1920 roku. Jego szlak bojowy poznajemy ze wspomnień snutych 30 lat później przez porucznika "Drzazgę", który oczekuje na wykonanie wyroku śmierci w mokotowskim więzieniu. Program 1 Polskiego Radia zaprasza w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej na słuchowisko "Ryngraf".
Zobacz więcej na temat:  słuchowisko historia Polski bitwa warszawska rocznica Bitwy Warszawskiej

"Treści pasujące do mediów rosyjskich". Dr Rydliński o artykułach Onetu w rocznicę Bitwy Warszawskiej

- Gdybym taki tekst przeczytał w języku rosyjskim na głównym portalu Federacji Rosyjskiej, to bym się nie zdziwił. Oczywiste jest, że każde państwo prowadzi swoją politykę historyczną. Dziwne jest to, że polskie media, oddając głos agresorom w tamtej wojnie, wpisują się w tego typu narrację - mówił w Polskim Radiu 24 dr Bartosz Rydliński, politolog z UKSW.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Łukasz Sobolewski POLSKA polityka rocznica Bitwy Warszawskiej bitwa warszawska premier Mateusz Morawiecki

Historia Bitwy Warszawskiej pokazana za pomocą przedmiotów

- Ta wycieczka przez historię, dzięki tej prezentacji i wyborowi odpowiednich artefaktów, spowodowała, że można prześledzić tę bitwę pod innym kątem. Nie tylko militarnym, ale również tym społecznym. Dlatego odnajdujemy tam ochotników i sprawy związane z obroną - mówił dr Jacek Macyszyn, kierownik Muzeum Ordynariatu Polowego, będącego oddziałem Muzeum Warszawy.
Zobacz więcej na temat:  bitwa warszawska Dwójka wystawa Bartosz Panek

"Czas Chwały. Bitwa Warszawska 1920 r." - imponująca wystawa w Muzeum Wojska Polskiego

W setną rocznicę polskiego zwycięstwa w wojnie polsko-bolszewickiej Muzeum Wojska Polskiego przygotowało niezwykłą wystawę "Czas Chwały. Bitwa Warszawska 1920 r. 18. decydująca w dziejach świata". Zaprezentowano na niej cenne eksponaty i imponujące repliki, które przybliżają skomplikowaną historię wydarzeń mających miejsce 100 lat temu. 
Zobacz więcej na temat:  bitwa warszawska historia Polski wystawa IPN muzeum Anna Stempniak