Polskie Radio
Section05
Bułgaria

Biznesowe starcie Bułgarii z Austrią. Wiedeń przyznaje, że ponosi poważne straty

W Bułgarii coraz silniejsze są nastroje antyaustriackie z powodu blokowania przez Wiedeń pełnoprawnego członkostwa w strefie Schengen. Austria zgodziła się, by począwszy od końca marca obywatele Bułgarii i Rumunii mogli po niej swobodnie się przemieszczać, lecz wyłącznie drogą powietrzną i morską. Tymczasem biznes bułgarski uważa, że rocznie traci co najmniej 1 mld euro z powodu przestojów na granicach lądowych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ŚWIAT Bułgaria Austria Strefa Schengen biznes Europa

Rumunia i Bułgaria wejdą do strefy Schengen. Jest zgoda Rady Europejskiej. Sam proces będzie przebiegał stopniowo

Komisja Europejska poinformowała o zgodzie, udzielonej jednomyślnie przez Radę Europejską, na rozszerzenie strefy Schengen o Rumunię i Bułgarię. Sam proces ma przebiegać stopniowo - najpierw, w marcu 2024 roku, zniesione mają być kontrole graniczne na morzach i lotniskach.
Zobacz więcej na temat:  Bułgaria Rumunia Strefa Schengen Komisja Europejska ŚWIAT Europa Rada Europejska

Bułgarskie władze przedwcześnie ogłosiły sukces ws. Schengen. Austriacki minister: trzeba opracować ramy prawne

Władze bułgarskie, które przedwcześnie ogłosiły porozumienie z Austrią o dopuszczeniu kraju do strefy Schengen, znalazły się w niezręcznej sytuacji. Analogiczna jest sytuacja władz Rumunii, które również pospieszyły się z ogłoszeniem porozumienia. Austriacki minister spraw wewnętrznych Gerhard Karner oświadczył, że KE i prezydencja UE powinny opracować specjalne ramy ustawodawcze, aby obydwa państwa mogły przystąpić do strefy. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bułgaria Europa Strefa Schengen Austria