Polskie Radio
Section05
czytelnictwo

"Autor zasysa czytelnika w swój świat". Orbitowski o książce Colina Insole "Epifanie"

- Insole zasysa w swój świat. Te teksty są przepięknie napisane, bardzo spójne pod względem nastrojów - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Orbitowski odnosząc się do książki Colina Insole "Epifanie". Jak dodał współprowadzący audycję Piotr Gociek ta proza jest pewnym hołdem dla Europy Środkowej i jej literatury. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA Piotr Gociek Łukasz Orbitowski literatura KSIĄŻKA czytelnictwo książki

Ukraina z psiej perspektywy i współczesne greckie tragedie

- Opowiadanie świata z psiej perspektywy sprawia, że możemy z niego wyjąć rozmaite elementy. Pies patrzy na swoich państwa oraz ludzi pojawiających się w ich życiu trochę tak, jak kosmita patrzyłby na ziemian - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Piotr Gociek, który wraz z Łukaszem Orbitowskim przedstawił książkę Wiktorii Ameliny "Dom dla Doma".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA literatura KSIĄŻKA książki czytelnictwo społeczeństwo pies

PR24 Joanna Miłosz-Piekarska: bycie bratanicą Czesława Miłosza miało wpływ na moje życie

- Myślę, że każdy członek rodziny rzutuje na życiorys następnego pokolenia. Gdybym była bratanicą np. znakomitego lekarza, to też by na pewno miało wpływ na moje życie. Oczywistą rzeczą jest, że bycie bratanicą Czesława Miłosza miało wpływ na moje życie, bycie córką Andrzeja Miłosza - wspaniałego człowieka - to miało też ogromne znaczenie, formowało mnie jako człowieka - mówiła w Polskim Radiu 24 pisarka Joanna Miłosz-Piekarska, autorka książki wspomnieniowej "Wszystkie czasy przeszłe".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura czytelnictwo KSIĄŻKA Krzysztof Masłoń Tomasz Zapert Polskie Radio 24 Czesław Miłosz

Wyniki czytelnictwa w Polsce. Maria Deskur: empatia sprzyja czytaniu

- Myślę, że czytanie to jest zasadniczo ćwiczenie trochę empatyczne; ćwiczenie wejścia mocno w relację z drugim człowiekiem de facto, wchodząc w jego słowa. Wydaje mi się, że statystycznie kobietom w jakiś sposób może być łatwiej wejść we współodczuwanie z osobą, która napisała daną opowieść - mówiła w radiowej Dwójce Maria Deskur, prezes Fundacji Powszechnego Czytania.
Zobacz więcej na temat:  czytelnictwo książki Michał Szułdrzyński Dwójka KULTURA

"Inspiracją był początek życia mojej babci". Dagmara Leszkowicz-Zaluska o swojej książce

- Książka zaczyna się w roku 1912, natomiast zawiera sporo retrospekcji kilka lat wstecz, a kończy się dzień przed wybuchem powstania wielkopolskiego, był to 26 grudnia - tak mówiła w Polskim Radiu 24 o książce "Dziewczyna z kamienicy. Czas nadziei" jej autorka Dagmara Leszkowicz-Zaluska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Anna Popek literatura KSIĄŻKA HISTORIA czytelnictwo literatura polska KULTURA ignacy paderewski

PR24 Gociek i Orbitowski o ksiązce "W dolinie ciemności" Kolkera

- Czasem bywa tak, że nieszczęście człowieka czy grupy ludzi jest szczęściem medycyny. Tu jest dokładnie taka sytuacja, bo cierpienie całej rodziny Galvinów (...) przysłużyło się medycynie - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Orbitowski, komentując książkę "W ciemnej dolinie. Rodzinna tragedia i tajemnica schizofrenii" autorstwa Roberta Kolkera. Wraz z Orbitowskim audycję prowadził Piotr Gociek.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA KSIĄŻKA literatura czytelnictwo Piotr Gociek Łukasz Orbitowski schizofrenia

"Duchy z miasteczka Demmin". Orbitowski: świadectwo niemieckiego gospodarowania pamięcią

- Nie miałem wcześniej dostępu do niemieckiej perspektywy tragedii 1945 roku, gdy Armia Czerwona wkroczyła do Niemiec. Z tego powodu uważam książkę Vereny Kessler za bardzo pouczającą. Także w kategoriach prostej i pięknej opowieści - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Orbitowski, który razem Piotrem Goćkiem zrecenzował powieść "Duchy z miasteczka Demmin". 
Zobacz więcej na temat:  literatura KSIĄŻKA czytelnictwo Niemcy II wojna światowa

Prof. Zajkowska: Konopnicka stworzyła nowy typ pisarstwa dla dzieci

- Twórczość dla dzieci jest ogromnie ważna w twórczości Marii Konopnickiej i to z wielu powodów. Badacze literatury dziecięcej, szczególnie poezji dziecięcej, wręcz od Konopnickiej datują nowy sposób czy nowy typ pisarstwa dla dzieci - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Joanna Zajkowska, kierownik Zakładu Badań nad Literaturą dla Dzieci i Młodzieży w UKSW.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Krzysztof Wołodźko KULTURA literatura czytelnictwo Maria Konopnicka

PR24 Fenomen książek z gatunku space opera. Gociek: nie bez powodu powstał w USA

- Nie bez powodu jednak space opera narodziła się w konkretnych miejscach. Kiedy mieszka się w mocarstwie jak Stany Zjednoczone, gdzie wszystko jest możliwe, to można snuć takie opowieści - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek. Razem z Łukaszem Orbitowskim zajęli się m.in. science fiction.
Zobacz więcej na temat:  science-fiction fantastyka książki KULTURA literatura USA kosmos Polskie Radio 24 Piotr Gociek Łukasz Orbitowski czytelnictwo

"W stronę Seretu". Wiesław Helak: moje marzenie stało się faktem

- Przystępując do pisania miałem okres wojenny w pamięci jako pewien rodzaj marzenia: żeby dotrzeć i dać swój mały głos do tego okresu. W trakcie pisania »Nad Zbruczem« to stało się faktem. Nie miałem planu na następne części, czyli na "Górę Tabor" i "W Stronę Seretu", ale wiedziałem, że to musi być kontynuacja - mówił w Polskim Radiu 24 prozaik, scenarzysta i reżyser filmowy Wiesław Helak.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Krzysztof Masłoń Tomasz Zapert literatura KSIĄŻKA książki HISTORIA czytelnictwo

Jaki jest stan czytelnictwa w Polsce? Ks. Szpakowski: dorośli często nie zachęcają do czytania

- Musimy się trochę uderzyć w pierś, bo my - dorośli, rodzice, ale i szkoła - niejednokrotnie nie zachęcamy do czytania. (...) To do nas należy powinność dawania przykładu - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 prezes Stowarzyszenia Wydawców Katolickich ks. Roman Szpakowski. Gościem audycji była także publicystka Agata Puścikowska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 czytelnictwo KSIĄŻKA

Łukasz Orbitowski o "Stuleciu Jakowa": wielka historia z małej perspektywy

- Jakow to człowiek, który robił złe rzeczy, ale zachował w sobie sumienie, może dlatego tak bardzo lubimy tę postać. Autor bardzo chciał, żeby ta książka była w Polsce czytana, żeby dotarła do ludzi, by pomóc trochę lepiej poznać wspólnotę losu naszego i Ukrainy - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Orbitowski, który wraz z Piotrem Goćkiem mówił w PR24 o książkowych nowościach.
Zobacz więcej na temat:  KSIĄŻKA literatura książki czytelnictwo Polskie Radio 24 Ukraina historia Europy Piotr Gociek Łukasz Orbitowski

"Polska potrzebuje oczyszczenia". Prof. Cenckiewicz o książce "Agentura"

- Na jakimś etapie - choć teraz już jest za późno - Polska potrzebowała kogoś, kto byłby w stanie powiedzieć "byłem Szawłem, jestem Pawłem. Byłem agentem, przepraszam, wzywam wszystkich, by postąpili jak ja i przeprosili, bo Polska potrzebuje oczyszczenia" - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 historyk prof. Sławomir Cenckiewicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Sławomir Cenckiewicz HISTORIA Krzysztof Masłoń Tomasz Zapert PRL KSIĄŻKA literatura czytelnictwo

"Miejsce popkultury podniósł do rangi sacrum". Anna Lisiecka w PR24 o Bogusławie Kaczyńskim

- Stał się sławny, bo potrafił mówić o elitarnej sztuce tak, że wszyscy go słuchaliśmy. Przeszedł do historii kultury, zachowując dla pokoleń pamięć o minionych tej epoki - powiedziała w Polskim Radiu 24 Anna Lisiecka, dziennikarka Polskiego Radia. W audycji "Poczytnik" autorka opowiedziała o swojej najnowszej publikacji "Będę sławny, będę bogaty. Opowieść o Bogusławie Kaczyńskim".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Krzysztof Masłoń Tomasz Zapert KSIĄŻKA literatura Bogusław Kaczyński Anna Lisiecka pisarz czytelnictwo MUZYKA muzyka klasyczna