Polskie Radio
Section05

emerytura

System emerytalny czeka rewolucja?

Dobiegają końca konsultacje międzyresortowe i społeczne dotyczące systemu emerytalnego. Punktem wyjścia do rozmów jest przegląd emerytalny przeprowadzony przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wśród zaproponowanych zmian znalazł się zapis mówiący o tym, aby prawo do minimalnej emerytury było uzależnione od dwóch warunków - osiągnięcia odpowiedniego wieku i odpowiedniej liczby lat, kiedy opłacaliśmy składki.
Zobacz więcej na temat:  wiek emerytalny w Polsce OFE Błażej Prośniewski Sylwia Zadrożna Aleksandra Tycner ZUS GOSPODARKA

2017 rokiem pracownika. Najważniejsze zmiany na rynku

Minimalna stawka godzinowa dla osób wykonujących pracę na podstawie określonych umów zlecenia, podniesienie płacy minimalnej do 2 tys. zł brutto oraz nieuzależnianie minimalnego wynagrodzenia od stażu pracy. To najważniejsze zmiany dotyczące rynku pracy w 2017 roku. O nowych rozwiązaniach mówiła w Polskim Radiu 24 Barbara Surdykowska z NSZZ "Solidarność".
Zobacz więcej na temat:  bezrobocie praca pracownik pracownicy rynek pracy

Koniec OFE. Pieniądze trafią do funduszy inwestycyjnych

Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów opowiedział się za przekazaniem 25 procent środków zgromadzonych w OFE do Funduszu Rezerwy Demograficznej. Pozostała część ma trafić na indywidualne konta emerytalne. Przekazanie części środków do FRD oznacza też dopisanie ich do subkont w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. W Pulsie Gospodarki o likwidacji OFE rozmawiali Bartosz Sawicki (TMS Brokers), Marek Siudaj (Gazeta Bankowa), Wojciech Warski (BCC).
Zobacz więcej na temat:  OFE finanse budżet