Polskie Radio
Section05
zielona energia

Kongres "ESG Polska Moc Biznes" to nowe spojrzenie na ekologię, energetykę i funkcje społeczne firm

Kongres "ESG Polska Moc Biznesu", który odbędzie się 7 listopada w Warszawie na PGE Stadionie Narodowym ma pokazać firmom i społeczeństwu, jak wiele w światowym biznesie znaczą pojęcia pod skrótem ESG. Chodzi o transparentne funkcjonowanie na poziomie społecznym, dbanie o środowisko oraz tworzenie przyjaznej przestrzeni dla różnego typu pracowników - powiedziała Agata Śmieja, jedna z organizatorek Kongresu, w audycji 'Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Fit for 55 ekologia zielona energia OZE energetyka fotowoltaika ngo

Polityka klimatyczna UE. Dr Mech: powoduje, że my się nie rozwijamy

- Polityka klimatyczna powoduje, że jedni korzystają z tańszych nośników energii i się szybciej rozwijają, a drudzy ponoszą koszty - jak Europa - i stoją w miejscu - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Cezary Mech, doradca prezesa NBP, były wiceminister finansów. - My, mając największe zasoby węgla brunatnego i kamiennego, mając możliwość produkowania najtańszej energii, jesteśmy zapędzani w ten narożnik i zmuszani do kapitałochłonnych przemian, które muszą odbić się na naszych portfelach i naszym dobrobycie w przyszłości - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA gospodarka polska energetyka zielona energia

Eksperci: wciąż jest szansa na pieniądze z unijnego Funduszu Odbudowy, ale to wymaga twardej postawy wobec Brukseli

Jeśli postawimy twardo sprawę, to środki na KPO dostaniemy. Potrzebne jest jednak formalne stanowisko rządu, że uznajemy te pieniądze za nasze roszczenia wobec UE – stwierdził w audycji "Rządy Pieniądza" prof. Witold  Modzelewski, prezes Instytutu Studiów Podatkowych, wykładowca UW, były wiceminister finansów. Zdaniem prof. Elżbiety Mączyńskiej, honorowej prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i wykładowcy SGH jest nadzieja, że środki na KPO dostaniemy, ale już dziś realizujemy inwestycje za własne pieniądze i możemy to kontynuować nawet z długu, byleby krajowego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Unia Europejska Krajowy Plan Odbudowy inwestycji infrastrukturalne UE zielona energia podatki

Artur Soboń: program wygaszania kopalń do roku 2049 wymaga zmian. Potrzebne jest większe wydobycie węgla

Program produkcji węgla rozpisany do 2049 r. dla każdej kopalni wymaga pewnie korekty, by w krótszym czy średniookresowym horyzoncie można było zaplanować inwestycje pozwalające na zwiększenie wydobycia - powiedział w poniedziałek wiceminister finansów Artur Soboń.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka węgiel Fit for 55 kopalnia Turów Polska Grupa Górnicza zielona energia Komisja Europejska Ministerstwo Finansów

Zgoda UE na wykorzystanie atomu i gazu w "zielonej transformacji" daje podstawy do budowy elektrowni jądrowych w Polsce

Założenie, że energetyka nadal będzie się opierać głównie na węglu jest błędne, ale także założenie że bez atomu i gazu uda się osiągnąć cele "Fit for 55" tylko dzięki OZE, to także jest utopia. Te postawy są efektem zaostrzenia się sporu w UE o przyszłość OZE, a wojna na Wschodzie tylko uwypukliła te dwa skrajne poglądy - powiedział Wojciech Jakóbik redaktor naczelny portalu biznesalert.pl, w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA atom Komisja Europejska OZE zielona energia gaz ziemny wodór

PERN inwestuje w instalacje fotowoltaiczne. Zaczęło się od wdrożenia... pracy dyplomowej

PERN zwiększa swoje zaangażowanie w produkcję własnej energii elektrycznej. Tym razem dotyczy 20 obiektów. Spółka przypomniała jednocześnie, iż niedawno zakończyła podobne postępowanie, na uzyskanie warunków przyłączenia do sieci elektroenergetycznej instalacji fotowoltaicznych, które dotyczyło 9 jej obiektów w różnych lokalizacjach na terenie kraju.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA fotowoltaika zielona energia energetyka ekologia

Niemcy mówią "nie" na propozycję odrzucenia silników spalinowych

Mimo tego, że wielu gigantów motoryzacyjnych zapowiada przejście na pełną elektryfikację, państwa sceptycznie podchodzą do takich deklaracji. – Na ulicach będzie pojawiać się coraz więcej elektryków, jednak pojazdy spalinowe nie znikną – mówią Niemcy.  
Zobacz więcej na temat:  kierowca kierowcy Radio kierowców Polskie Radio Kierowców samochody motoryzacja samochody elektryczne pojazdy elektryczne Niemcy zielona energia zmiany klimatyczne klimat Polskie Radio ekologia Europa Unia Europejska

Rodzinny, elektryczny crossover z Norwegii. Producent chwali się zasięgiem

Oprócz tych stworzonych przez znanych motoryzacyjnych gigantów, na rynku pojawiają się także auta oferowane przez niewielkie startupy. Jedna z norweskich firm zaprezentowała niedawno duży, elektryczny samochód, którego zasięg może zadowolić nawet najbardziej wymagających! 
Zobacz więcej na temat:  kierowca kierowcy motoryzacja samochody Radio kierowców Polskie Radio Kierowców samochody elektryczne pojazdy elektryczne klimat Norwegia zielona energia startup samochód rodzina elektromobilność

PGG zawarła z górnikami ugodę dotyczącą płac. Akcja protestacyjna zakończona

Średnio 1,5 tys. zł jednorazowej rekompensaty za pracę w weekendy oraz wzrost średniego wynagrodzenia w Polskiej Grupie Górniczej do kwoty 8200 zł brutto przewiduje porozumienie, zawarte w piątek przez związkowców z zarządem spółki. Związki zakończyły spór zbiorowy i zawiesiły akcje protestacyjne.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Polska Grupa Górnicza płace górnicy pracodawcy pracownik węgiel związki zawodowe Ministerstwo Aktywów Państwowych Unia Europejska zielona energia Fit for 55

"Chodzi o pewną taktykę władzy UE". Wildstein o absurdach polityki klimatycznej UE

- To w znaczącej mierze jest testowanie. W pewnym momencie jak już dojdziemy do ściany to się wycofamy, ale już sama metoda, że mamy prawo w ogóle tak działać będzie pewną stałą implementacją w relacjach między państwami unijnymi - tłumaczył w audycji Polskiego Radia 24 Dawid Wildstein (TVP). Gośćmi audycji byli także Jacek Liziniewicz ("Gazeta Polska") i Piotr Cywiński ("Sieci").
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Polskie Radio 24 Michał Rachoń Dawid Wildstein Jacek Liziniewicz klimat zielona energia