Polskie Radio
Section05
zielona energia

Eksperci: mądre wykorzystanie środków z KPO to kluczowe zadanie

Środki na realizację KPO, które zostały odblokowane muszą być szybko wydatkowane. Drugi problem, przed którym stoimy to rolnictwo. Nie może być ono nieopłacalne bo jest to istotna gałąź gospodarki i kwestia strategiczna związana z samowystarczalnością - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Mariusz Adamiak z PKO BP i dr Sławomir Dudek z Instytutu Finansów Publicznych.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Krajowy Plan Odbudowy rolnictwo Komisja Europejska fundusze unijne zielona energia Fit for 55

Eksperci: problemy polskich rolników były do przewidzenia od początku wojny na Wschodzie

Strona ukraińska nie musi spełniać wyśrubowanych europejskich norm, a my nie dostosowaliśmy naszej logistyki do transportu takich ilości towarów rolnych przez co często nie trafiały do Afryki. Dziś pewnym rozwiązaniem byłyby cła, choć  żądania rolników idą dalej, aż po zakaz wwozu produktów rolnych z Ukrainy. Złą sytuację pogłębia obawa przed wdrożeniem unijnego Zielonego Ładu - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Krzysztof Bocian, analityk Wise Europa i dr Andrzej Sadowski prezydent Centrum im. Adam Smitha.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rolnictwo zielona energia Fit for 55 protest produkcja przemysłowa

Eksperci: inflacja jeszcze będzie rosła i obniżki stóp procentowych w lutym byłyby błędem

Inflacja w drugim półroczu wzrośnie nawet do 7 procent i musimy cały czas przypominać, że to trzy razy więcej niż dopuszcza cel inflacyjny NBP. Wzrostowi inflacji sprzyjać będzie nie tylko likwidacja tarcz osłonowych, ale także boom konsumpcyjny związany z dopływem, do gospodarstw domowych dodatkowych pieniędzy poprzez podwyżki wynagrodzeń - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Sławomir Dudek, prezes Instytutu Finansów publicznych i Marek Zuber z Akademii WSB.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja Rada Polityki Pieniężnej stopy procentowe elektrownie wiatrowe inwestycje oszczędzanie zielona energia

Szersze wykorzystanie OZE w blokach mieszkalnych. Minister Buda wyjaśnia szczegóły nowelizacji

Dostosowaliśmy istniejącą już formę prosumenta energii odnawialnej do potrzeb wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych; szersze wykorzystanie OZE w blokach przyniesie oszczędności finansowe - podkreślił minister rozwoju Waldemar Buda. Parlament zakończył w czwartek prace nad nowelizacją ustawy o OZE.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA OZE energetyka energia odnawialna energia Waldemar Buda zielona energia Ministerstwo Rozwoju POLSKA społeczeństwo

Odnawialne źródła energii. MRiT: we wrześniu startuje nabór na dofinansowanie dokumentacji inwestycji

Przyjmowanie wniosków na dofinansowanie dokumentacji dla inwestycji w odnawialne źródła energii realizowanych przez np. klastry energii, rozpocznie się 12 września - przekazało Ministerstwo Rozwoju i Technologii. To pierwsza część naboru w programie, którego łączny budżet wynosi blisko 435 mln zł.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA OZE energia odnawialna energetyka firma bezpieczeństwo energetyczne inwestycje zielona energia

Fuzja jądrowa opanowana? Czy już wkrótce będziemy dysponować czystą i tanią energią?

Kontrolowanie fuzji jądrowej to marzenie i Święty Graal fizyków. Gdyby to się udało, świat miałby do dyspozycji nieograniczony dostęp do właściwie darmowej energii, która na dodatek nie szkodziłaby środowisku! Teraz amerykańscy naukowcy ogłosili kolejny sukces na drodze do tego celu.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA NAUKA fuzja atom fizyka energia atomowa zielona energia Kuba Witkowski Trójka

Forum Wizja Rozwoju. Eksperci: jesteśmy niezależni energetycznie, ale musimy myśleć w perspektywie kolejnej dekady

Dzięki przemyślanym inwestycjom i działaniom systemowym w zbliżającym się sezonie grzewczym unikniemy sytuacji z zeszłego roku, gdy zastanawiano się, czy uda się sprowadzić odpowiednią ilość gazu, węgla i ropy - wskazywali uczestnicy dyskusji "Bezpieczeństwo energetyczne Polski: dziś i jutro", która odbyła się w ramach Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka bezpieczeństwo energetyczne zielona energia wodór gaz ziemny