Polskie Radio
Section05

filharmonia narodowa

Festiwal "Chopin i jego Europa" - na fortepianie Eric Lu

Koncert fortepianowy f-moll op. 21 Chopina i II Symfonia D-dur op. 43 Jean Sibelius to dzieła, których mogliśmy posłuchać podczas koncertu na 20. Międzynarodowym Festiwalu "Chopin i jego Europa". Na fortepianie grał laureat IV nagrody 17. Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie - Eric Lu.
Zobacz więcej na temat:  Chopin i jego Europa 2024 Chopin i jego Europa Karol Furtak Eric Lu Jean Sibelius Fryderyk Chopin koncert

Koncert ku pamięci Jana Ptaszyna Wróblewskiego. Piotr Baron o legendzie jazzu: był cudownym dziwakiem

Jan Ptaszyn Wróblewski to jeden z najbardziej zasłużonych polskich jazzmanów w historii. - Ptaszyn to był Mister Jazz - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Piotr Baron, saksofonista i kompozytor jazzowy. 14 września w Filharmonii Narodowej planowany jest koncert poświęcony niedawno zmarłej legendzie polskiej muzyki.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Sztompke Jazz Piotr Baron Jan Ptaszyn Wróblewski A Story of Polish Jazz

Pomiędzy melancholią a nieznośną lekkością bytu

Koncert w Filharmonii Narodowej, dedykowany Piotrowi Mossowi z okazji przypadających 13 maja 75. urodzin tego znakomitego kompozytora, okazał się zaskakujący pod względem zmiennych nastrojów i stanów ekspresyjnych. Orkiestrę Filharmonii Narodowej 24 maja prowadził dyrygent afroamerykański rodem z Zimbabwe, specjalista od muzyki współczesnej, Vimbayi Kaziboni.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Moss Piotr Sałajczyk muzyka klasyczna

XII Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego

W dniach 1-11 maja 2024 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbędzie się XII Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego. Weźmie w nim udział 44 młodych wiolonczelistów i wiolonczelistek pochodzących z czterech kontynentów: Europy, Azji i obu Ameryk.
Zobacz więcej na temat:  Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego wiolonczela Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego studio Lutosławskiego Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie Michał Klauza Krzysztof Jakowicz Marcin Zdunik Narodowy Instytut Muzyki i Tańca Polskie Radio

Debata Dwójki: aktywiści klimatyczni kontra dzieła kultury. Syndrom Herostratesa?

- Kultura jest łatwym celem ataku, bo się nie obroni. Dyrygent się nie odwinie, nie spali tej opony, żeby narobić dymu. Obraz nie odszczeka, jeśli się go zaatakuje i potnie. Kultura jest naprawdę słaba i bezbronna - mówił nasz dziennikarz Andrzej Sułek. W pierwszej Debacie Dwójki rozmawialiśmy o protestach aktywistek kampanii Ostatnie Pokolenie, które zakłóciły koncert w Filharmonii Narodowej i oblały farbą pomnik warszawskiej Syrenki.
Zobacz więcej na temat:  ekologia Jakub Kukla protest zmiany klimatyczne aktywiści debata Ostatnie Pokolenie Andrzej Sułek GOSPODARKA

Wanda Wiłkomirska. "Ikona polskiej kultury muzycznej"

- Ojciec zaplanował, że mój starszy brat Józef będzie wiolonczelistą i nim został. Ja byłam przeznaczona na skrzypaczkę i nikt się mnie nie pytał, czy ja tego chcę, czy nie – tak w audycji Polskiego Radia o wyborze swojej drogi życiowej opowiadała Wanda Wiłkomirska, jedna z najwybitniejszych polskich wirtuozek skrzypiec.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Wanda Wiłkomirska skrzypce II RP II wojna światowa PRL stan wojenny

Thomas Sanderling: Europa Wschodnia to ważny wątek w historii muzyki

- Beethoven wyjechał z Bonn do Wiednia, ponieważ chciał studiować w Wiedniu. Podobnie było z Haydnem. Myślę, że wiele motywów z późnych symfonii Haydna ma swoje korzenie w Europie Wschodniej, a nawet na Bałkanach. Uważam, że geograficzna bliskość Europy Wschodniej jest ważną częścią historii niemieckiej muzyki - mówił w Dwójce dyrygent Thomas Sanderling.
Zobacz więcej na temat:  Ferenc Liszt koncert Leonora Armellini Eufonie Andrzej Panufnik koncerty koncerty w Polskim Radiu Joanna Grotkowska fortepian Dwójka Michał Dębski dyrygent

Jurek Dybał: Krzysztof Penderecki to jedyny "pełny" kompozytor w naszej historii

- Pendereckiego można porównać z Richardem Straussem, Brahmsem czy Beethovenem. W jego twórczości reprezentowane są w dużych formatach wszystkie formy muzyczne. To symfonie, opery, muzyka kameralna, solowa czy kameralna. Właściwie nie mamy drugiego kompozytora tak pełnego w sensie muzyki europejskiej - mówił w Dwójce Jurek Dybał, dyrygent i kontrabasista, przed rozpoczynającym się we wtorek (21.11) Festiwalem Krzysztofa Pendereckiego.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Penderecki Jurek Dybał rocznica Dwójka Jakub Kukla Anne-Sophie Mutter MUZYKA

Zbliża się V Festiwal Eufonie. Muzyka z różnych regionów kontynentu

Dziewięć dni, 13 koncertów i 700 artystów z 15 krajów - tak zapowiada się 5. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie. Od 17 do 25 listopada w Warszawie będzie można usłyszeć muzykę z różnych regionów naszego kontynentu.
Zobacz więcej na temat:  Eufonie Narodowe Centrum Kultury muzyka ludowa tradycja Europa MUZYKA Agnieszka Kunikowska Paweł Lekki Rafał Wiśniewski Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Irena Santor, Martyna Pastuszka i Wojciech Niedziółka laureatami konkursu Koryfeusz Muzyki Polskiej

- Ludzie w jakiś sposób chcieli mi pokazać, że doceniają to, co robię, to, co zrobiłem przez ostatni rok - mówił skrzypek Wojciech Niedziółka, zdobywca Koryfeusza Muzyki Polskiej w kategorii Odkrycie Roku. Statuetki otrzymali również: założycielka {oh!} Orkiestry Martyna Pastuszka w kategorii Osobowość Roku, Karolina Kaźmierczak, dyrektorka konkursu imienia Henryka Wieniawskiego uznanego za wydarzenie roku, oraz Irena Santor, laureatka Nagrody Honorowej.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Koryfeusz Muzyki Polskiej Wojciech Niedziółka Martyna Pastuszka Irena Santor

Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych. Eric Guo: te fortepiany to coś pozaziemskiego

- Instrumenty historyczne są czymś niezwykłym. Instrumenty współczesne dają oczywiście mnóstwo możliwości, ale moim zdaniem brzmienie fortepianów z epoki przewyższa wszystko. Bardzo blisko zaprzyjaźniłem się z Pleyelem z 1842 roku z kolekcji Edwina Beunka. To najlepszy instrument, z jakim miałem kiedykolwiek do czynienia - mówił w Dwójce Eric Guo, zwycięzca II Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych koncert koncerty koncerty w Polskim Radiu Fryderyk Chopin Eric Guo Piotr Pawlak Angie Zhang Yonghuan Zhong Artur Szklener Vaclav Luks

Eric Guo z Kanady wygrał Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych. Na II miejscu Piotr Pawlak

Zakończył się II Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych. Decyzją jury pod przewodnictwem Wojciecha Świtały zwycięzcą został Eric Guo z Kanady. Na II miejscu uplasował się Polak Piotr Pawlak, III miejsce zajęli ex aequo Angie Zhang (USA) i Yonghuan Zhong (Chiny).
Zobacz więcej na temat:  Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych koncert Dwójka Eric Guo Piotr Pawlak Angie Zhang Yonghuan Zhong Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych wyniki

Andrzej Boreyko: nowy sezon Filharmonii Narodowej będzie pełny rocznic i jubileuszy

- To sezon szczególny, ponieważ trzech wielkich polskich kompozytorów ma swoje rocznice: Krzysztof Penderecki, Witold Lutosławski i Henryk Mikołaj Górecki. Jednocześnie ten sezon chciałem rozpocząć od IX Symfonii Beethovena, którą planowaliśmy już dawno, ale ze względu na pandemię nie mogliśmy jej wykonać - mówił w Dwójce Andrzej Boreyko, dyrektor artystyczny Filharmonii Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka filharmonia Joanna Grotkowska Beata Stylińska Andrzej Boreyko koncert Krzysztof Penderecki Witold Lutosławski Henryk Mikołaj Górecki Antoni Wit Leszek Możdżer Jakub Józef Orliński Wojciech Kilar Stanisław Skrowaczewski